A Hard Day

A Hard DayZnane też jako: Ciężki dzień, Take It To The End, Take It To The Grave, To The Grave, Go To The Grave, Kkeutkkaji Ganda, 끝까지 간다

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller, kryminalny

Reżyseria: Kim Sung Hun

Premiera: 2014

Obsada: Lee Sun Gyun, Jo Jin Woong, Jung Man Shik, Shin Jung Geun, Shin Dong Mi, Kim Kang Hyun

.

Thriller to bardzo zużyty gatunek w koreańskiej kinematografii, więc ostatnimi czasy nie powstaje wiele filmów, które można by później nazwać natychmiastowymi klasykami. Przemoc jest powszechna, a pomysły na zemstę raczej wyczerpane. I tu pojawia się niespodzianka roku, jaką jest „A Hard Day”…

Film bez wielkiego budżetu i olśniewających efektów specjalnych, którego główni aktorzy znani są z bycia znakomitymi w swoim rzemiośle, ale nie gwarantują wyników w box office tak jak np. Ha Jung Woo. Produkcja zebrała jednak znakomite recenzje, które przyczyniły się do tego, że stopniowo i cichutko „A Hard Day” stało się jednym z największych hitów pierwszej połowy tego roku w koreańskich kinach, która była raczej mało owocna. Co najważniejsze, przyczyniła się do tego sama jakość filmu i jego fabuła, a nie nazwisko wielkiej gwiazdy (jak w przypadku „The Fatal Encounter” z Hyun Binem) lub sceny erotyczne (jak w przypadku „Obsessed”).

Główny bohater Go Gun Soo (Lee Sun Gyun) jest skorumpowanym detektywem, który dostaje cynk od kolegów, że służby wewnętrzne mają zamiar przeszukać komisariat, gdzie chowają sporo pieniędzy z łapówek. Jednakże jedzie w tym czasie na pogrzeb matki, więc i tak jest już nieco roztrzęsiony. Ciemną nocą potrąca mężczyznę ze skutkiem śmiertelnym, ale musi śpieszyć się na komisariat, więc wrzuca jego zwłoki do bagażnika i jedzie dalej. Później okazuje się, że jego ofiara była poszukiwanym przestępcą. Zdesperowany Gun Soo musi zatrzeć za sobą ślady i pozbyć się ciała w czasie, kiedy jego jednostka bada sprawę, ale wkrótce dostaje telefony z groźbami od osoby, która rzekomo była świadkiem wypadku. Jest nim demonicznie uparty i będący zawsze o krok do przodu detektyw Park Chang Min (Jo Jin Woong), który siedzi głęboko w narkotykowym półświatku.

„A Hard Day” nie jest odkrywczym filmem, ale jest tak świetnie nakręcony, że właściwie nie ma się czego przyczepić. Widziano już wiele obrazów niekompetencji koreańskiej policji w filmach, jednak ten film nie robi z policjantów irytujących postaci stojących na drodze jakiegoś głównego bohatera, ale wybiera sobie tych najgorszych, najbardziej skorumpowanych i daje im główne role. W „A Hard Day” nie zobaczycie walki o sprawiedliwość, ale walkę o przetrwanie. Bardzo trudno jest polubić Go Gun Soo, skoro nawet nie pokazuje żadnej skruchy po przypadkowym zabiciu człowieka, ale jego pomysłowość, wytrzymałość i walka z kolejnymi piętrzącymi się przeszkodami w pewnym momencie stają się wręcz czarną komedią.

„A Hard Day” robi doskonały użytek z klaustrofobicznych miejsc, ograniczeń czasowych, wielkiej presji i dostępnych rekwizytów, ale bez popadania w śmieszność a’la MacGuyver. Go Gun Soo zawsze znajduje wyjście z sytuacji, ale często robi się to intrygująco makabryczne, jak w najsłynniejszej scenie filmu, kiedy próbuje się pozbyć ciała z samochodu, będąc zamkniętym w domu pogrzebowym z trumną matki obok siebie.

Lee Sun Gyun daje znakomity, znerwicowany występ, w czym zawsze jest dobry, ale po raz kolejny show kradnie Jo Jin Woong, który jako jego nemezis jest równie niezniszczalny, przez co ich wymykająca się spod kontroli konfrontacja zapiera dech w piersiach za każdym razem, kiedy grani przez nich bohaterowie spotykają się na ekranie. Tak więc mogę nazwać „A Hard Day” rzadkim przypadkiem maestrii zarówno aktorskiej, jak i technicznej. Aktorzy sami odgrywają wszystkie sceny akcji, co oczywiście dodaje realizmu. Jak już wspomniałam, film tematycznie nie jest oryginalny, ale został nakręcony najlepiej, jak tylko można było w jego przypadku. Tu nie ma sztuczek, tylko czysta adrenalina i napięcie.

Zdobyte nagrody

2014 Grand Bell Awards:

  • najlepsza reżyseria
  • najlepsze zdjęcia
  • najlepsze oświetlenie

2014 Korean Association of Film Critics Awards:

  • Critics’ Top 10

2014 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy scenariusz

2014 Women in Film Korea Awards:

  • Technical Award

2014 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Jo Jin Woong
  • najlepszy scenariusz
  • najlepszy montaż

2014 Korean Association of Film Writers Awards:

  • najlepszy film
  • najlepsza reżyseria
  • najlepszy montaż

2015 KOFRA Film Awards:

  • najlepsza reżyseria

2015 Max Movie Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Jo Jin Woong

2015 Chunsa Film Art Awards:

  • najlepsza reżyseria

51st Baeksang Arts Awards:

  • najlepsza reżyseria
  • Top Excellence dla Lee Sun Gyuna
  • Top Excellence dla Jo Jin Woonga

1 Comment

  1. „Aktorzy sami odgrywają wszystkie sceny akcji, co oczywiście dodaje realizmu. ” Dla mnie ten realizm zniszczyl to co było dobre w pierwszej części filmu, nie widziałem nic ekscytujacego w szarpaninie po podłodze, takie bezsensowne chaotyczne latanie po pomieszczeniu, nie za takie zakończenia cenie koreańskie kino.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.