KBS recenzje dram

Wonderful Days

wonderful daysZnane też jako: Very Good Times, Good Times Indeed, Very Good Days, Wonderful Season, National Peddler, Cham Joheun Sijeol, 참 좋은 시절

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: melodramat, familijny

Ilość odcinków: 50 x 70 min.

Premiera: 2014

Obsada: Lee Seo Jin, Kim Hee Sun, Taecyeon (2PM), Ryu Seung Soo, Kim Ji Ho, Yoon Yeo Jung, Choi Hwa Jung, Kim Sang Ho, Kim Kwang Kyu, Jin Kyung, Lee Elliya, Park Joo Hyung, Yoon Yoo Sun, Yoon Ji Sook, Choi Woong, Kim Young Chul, Kim Kwang Min

.

Raczej nieudana próba wyłamania się

Zdecydowana większość weekendowych dram familijnych opiera się na koncepcie wielodzietnych rodzin, w których to kilka córek lub synów (nieco rzadziej są to mieszane rodzeństwa) przeżywa każdy z osobna swoje kłopoty sercowe lub są w jakimś konflikcie, który oczywiście z czasem zostanie rozwiązany. „Wonderful Days” zapowiadało się na nieco inną dramę familijną… Składowe tego serialu pozostają wierne kanonowi, jednak sam fakt, iż autorką scenariusza jest Lee Kyung Hee (m.in. „I’m Sorry, I Love You” lub „Nice Guy”), napawał optymizmem. Pomyślałam sobie, że „Wonderful Days” będzie nieco głębszą dramą niż taki standardowa, komediowa produkcja, która później przechodzi w równie histeryczny makjang (patrz: poprzednik „The Wang Family” – nie widziałam, ale wystarczająco się naczytałam…). Można było przecież założyć, zważywszy na rękę Lee Kyung Hee do melodramatów, że ta drama również taka będzie, łącząc jedynie ten gatunek z familijnym motywem.

Rzeczywistość nie różni się od tych założeń. „Wonderful Days” to świetnie wyreżyserowana i dobrze napisana drama na tle innych produkcji weekendowych. Już w drugim odcinku przekroczyła 30% oglądalności, jednak zachwyt KBSu i natychmiastowe myślenie o ewentualnym wydłużeniu dramy okazały się zbyt pochopne, bo później już nigdy nie powtórzono tego sukcesu, a drama pozostała w granicach dwudziestoprocentowej oglądalności. Zastanawiałam się, czemu koreańscy widzowie nie potrafili docenić jej nieco wyższej wartości artystycznej, przynajmniej jeśli chodzi o zdjęcia w plenerze w pierwszych odcinkach oraz oprawę napisów początkowych, która była sentymentalnym pokazem za każdym razem innych, pięknych ujęć prowincji? Bo zabrakło totalnych czarnych charakterów, których można było nienawidzić z przyjemnością?

Jeszcze bardziej skomplikowana rodzina

Lee Seo Jin i Kim Hee Sun odgrywający główne role w „Wonderful Days” oboje powrócili do grania po nieco dłuższej przerwie. Dość się na ich widok ucieszyłam i byłam pełna optymizmu wobec ich postaci, nawet jeśli nigdy nie zachwycili mnie aktorsko, jednakże w końcowym rezultacie grani przez nich bohaterowie najmniej mnie obeszli z całej dramy. On jest powracającym po latach do rodzinnej miejscowości prokuratorem Kang Dong Seokiem, jedynym członkiem rodziny, który osiągnął jakiś sukces, natomiast ona to jego pierwsza miłość Cha Hae Won, której rodzina zbankrutowała i teraz zmieniła się nie do poznania w osobę z rodzaju street smart, która udziela pożyczek lichwiarskich. W sumie widziałam Kim Hee Sun tylko w kiepskim „Faith” (SBS 2012), więc byłam pod jej wrażeniem w tej dramie, gdzie jest nieporównywalnie lepsza, ale Kang Dong Seok z kolei był absolutnie nudny jako postać, a Lee Seo Jin grał go tak, jakby żałował swojej decyzji, po prostu od niechcenia… Para ich bohaterów oczywiście schodzi się razem, kiedy wyjaśniają sobie wszystkie nieporozumienia z przeszłości, ale niczym w rasowym melodramacie na drodze do ich szczęścia stoi bardzo poważna sprawa – ojciec Hae Won spowodował w przeszłości wypadek Dong Seoka i jego siostry. Poza tym główna bohaterka od lat próbuje się zemścić na człowieku, który spowodował bankructwo jej rodziny, choć jest bezsilna.

Rodzina Dong Seoka była dla mnie o wiele ciekawsza niż główna para. Rodowi przewodzi matka So Shim (Yoon Yeo Jung), która żyje pod jednym dachem z młodszą kochanką swojego męża, który zniknął – Young Choon (Cha Hwa Jung), którą traktuje jak córkę oraz z dwójką jego młodszych braci-bliźniaków, Ssang Ho (Kim Kwang Kyu) i Ssang Shikiem (Kim Sang Ho). Prowadzą oni restaurację będącą głównym źródłem dochodów rodziny. Dong Seok jest jednym z czworga dzieci So Shim. Jego starszy brat Dong Tak (Ryu Seung Soo) jest samotnym ojcem, który wciąż próbuje zostać słynnym aktorem, starsza siostra-bliźniaczka Dong Ok (Kim Ji Ho) w wyniku wypadku w dzieciństwie ma mentalność dziecka, a młodszy brat Dong Hee (Taecyeon) jest człowiekiem pełnym gniewu, który dorabia w szemrany sposób tak samo jak Hae Won i nienawidzi jej. Jest jeszcze dwoje bliźniąt Dong Joo (Hong Hwa Ri) i Dong Won (Choi Kwon Soo), którzy są w wieku syna Dong Taka, Mula (Kim Dan Yul). Ich ojcem jest Dong Hee, który za młodu wpadł z dziewczyną, która później porzuciła swoje dzieci. Jego ojcostwo trzymane jest jednak w sekrecie, a bliźniakom mówi się, że ich mamą jest So Shim, mimo że jest na to ewidentnie za stara.

Jak zatem widać, rodzina Kangów jest liczna i posiada skomplikowaną strukturę, ponieważ po wyjściu na wierzch wszystkich sekretów okazuje się, że powstała w jak najbardziej przypadkowy sposób z nie do końca spokrewnionych ze sobą osób. Nie zahacza to jednak o makjang, bo nagle nie okazuje się, że ktoś jest podrzuconym dzieckiem największego wroga – tutaj absolutnie nie zobaczycie takich postaci. Nie powiedziałabym jednak, że oglądanie „Wonderful Days” było wielką przyjemnością, bo też się zdarzyły irytujące wątki.

Obiektywnie rzecz biorąc, jest to treściowo bardzo dobra drama, ale po prostu nie przełożyło się to na czynnik rozrywki. Jak już wspomniałam, para Dong Seoka i Hae Won mało mnie obchodziła, natomiast Taecyeon w bardzo ważnej roli Dong Hee był po prostu fatalny. Postać była świetnie napisana, co trochę wygładziło jego braki, niemniej właśnie przez nie byłam sfrustrowana zmarnowanym potencjałem Kang Dong Hee. Wybuchy złości w wykonaniu Taecyeona były po prostu przekomiczne, tak więc jedyne, co mi zostało z „przyjemności”, to niewinna Dong Ok, która powoli dojrzewa i uczy się być niezależna oraz najstarszy Dong Tak romansujący ze starszą siostrą Hae Won, Cha Hae Joo (Jin Kyung).

„Wonderful Days” wyłamuje się z typowego obrazu tradycyjnego, konfucjańskiego rodu z mężczyzną na czele, choć jednocześnie relacje między bohaterami są bardzo podporządkowane tradycyjnemu ładowi. Drama nie okazała się być romansem głównych bohaterów z paroma pobocznymi wątkami krewnych, tylko wydaje mi się, że każdemu poświęcono mniej więcej tyle samo uwagi. Melodramat był realistyczny, jednak spięcia pomiędzy powinowatami w drugiej połowie dramy (w końcu każdy bierze z kimś ślub o i dziwo to nie jest koniec „Wonderful Days”), męczyły mnie. Najwyraźniej jestem za młoda i nie mam doświadczenia, aby przejmować się życiowymi problemami bohaterów tej dramy.

Zdobyte nagrody

2014 KBS Drama Awards:

  • Excellence dla Kim Ji Ho
  • najlepsza aktorka dziecięca – Hong Hwa Ri

2014 APAN Star Awards:

  • Top Excellence dla Kim Hee Sun
  • najlepszy aktor drugoplanowy – Ryu Seung Soo
  • najlepszy aktor dziecięcy – Choi Kwon Soo

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 6/10

Średnia – 7/10

0 komentarzy dotyczących “Wonderful Days

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: