artykuły o dramach

Dramy 2014 subiektywnie – część II

Tyle dram w roku i tyle rozczarowań… Przez to nie miałam żadnych murowanych faworytów, więc liczba zwycięzców się powiększa, kiedy czuję, że muszę wyróżnić i to, i tamto… Muszę przyznać, że w ostatniej chwili zmieniłam parę decyzji. Poznajcie zatem najnowszą wersję Drama Best 2014, której być może będę później żałować, jak pokończę pewne dramy, które mi zostały.

Lista nominowanych była aktualizowana przez cały rok w zakładce Drama Best 2014 i to właśnie stamtąd wybrałam zwycięzców swoich corocznych „nagród”. Pod uwagę zostały wzięte dramy, które sama obejrzałam i które miały premierę między grudniem 2013, a listopadem 2014. Jako że zaliczam w takim wypadku do nagród również emitowane obecnie dramy, niektóre wyróżnienia być może okażą się w przyszłości na wyrost, ale wydaje mi się, że tym razem nie byłam taka do przodu. Tak więc bez dalszego gadania, oto zwycięzcy Drama Best 2014 bloga How Gee:

.

Kategoria dramowa

Najlepsza drama krótka (do 16 odc.):

1. drama krótka

Wiecie, że bardzo polubiłam w tym roku „Secret Love Affair” (jTBC), „It’s Okay, That’s Love” (SBS) i „God’s Gift – 14 Days” (SBS), jednakże ostatecznie wybrałam na zwycięzcę kablówkowe „Bad Guys” (OCN) z prostego powodu – żadna genre drama w Korei, nawet z tych dotychczasowych z OCNu, nie trzymała tak równego poziomu. Wspaniała obsada, intrygujący bohaterowie, świetna, nieepizodyczna fabuła, która nie sięgnęła do banałów rodem z innych koreańskich kryminałów. Oto drama, którą naprawdę można polecić ludziom nieoglądającym ich.

Honorowe wyróżnienie:
Discovery of Romance (KBS), God’s Gift – 14 Days (SBS), It’s Okay, That’s Love (SBS), Liar Game (tvN), Marriage, Not Dating (tvN), A New Leaf (MBC), Secret Love Affair (jTBC)

Najlepsza drama średnia (od 17 do 23 odc.):

2. drama średnia

„Miss Korea” (MBC) skradło moje serce w zeszłym grudniu i do tej pory nie dało o sobie zapomnieć, to prawdziwy czarny koń tego roku! Niebanalna fabuła, cudowny postęp w aktorstwie Lee Yeon Hee i muzyka, której do tej pory słucham. Po prostu było w tej dramie coś magicznego, co sprawiło, że była oryginalna nawet bez przynależności do jakiejś niszy gatunkowej.

Honorowe wyróżnienie:
Fated to Love You (MBC), Golden Cross (KBS), Misaeng (tvN), Pride and Prejudice (MBC), You Who Came From The Stars (SBS)

Najlepsza drama długa (od 24 odc.):

3. drama długa

Zwycięzca w tej kategorii był oczywisty, ponieważ zwyczajnie brakowało w tym roku długich dram lub to ja ich nie oglądałam. „Mama” (MBC) z pewnością zaskakuje samym faktem, że to bardzo dobra drama pomimo starego motywu śmiertelnej choroby. Nie zabrakło familijnych wzruszeń, kiedy (wyjątkowo!) Song Yoon Ah nie romansowała w ostatnich chwilach życia swojej bohaterki. Bardzo dobre aktorstwo ze strony większości aktorów!

.

Kategoria aktorska

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

4. aktor

Jo In Sung z pewnością był najmocniejszym faworytem, jednak pomyślałam sobie, że warto docenić Jo Seung Woo. To nie tylko moja osobista sympatia, ale zauważyłam, że wielu międzynarodowych fanów dram odkryło go w tym roku z zaskoczeniem w „God’s Gift – 14 Days” (SBS), które jest jego drugą dramą w karierze. Rola detektywa z pewnością nie jest tak „czaderska” jak schizofrenika, jednak Jo Seung Woo zachwycił wszystkim – komedią, dramatem, wokalem i kaskaderką.

Honorowe wyróżnienie:
Eric z Shinhwa (Discovery of Romance, KBS), Jo In Sung (It’s Okay, That’s Love, SBS), Kim Kang Woo (Golden Cross, KBS), Kim Myung Min (A New Leaf, MBC), Lee Je Hun (Secret Door, SBS), Yoo Ah In (Secret Love Affair, jTBC)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

5. aktorka

W tym wypadku również zmieniłam decyzję w ostatniej chwili. Jeon Ji Hyun była długo moją faworytką, jednak ostatecznie stwierdziłam, że jej talent komediowy musi ustąpić dramatycznemu aktorstwu Kim Hee Ae, której współpraca z Ahn Pan Seokiem daje drugi raz z rzędu fantastyczny rezultat. To te sceny fortepianowe…

Honorowe wyróżnienie:
Gong Hyo Jin (It’s Okay, That’s Love, SBS), Jeon Ji Hyun (You Who Came From The Stars, SBS), Lee Bo Young (God’s Gift – 14 Days, SBS), Lee Da Hae (Hotel King, MBC), Park Shi Yeon (The Greatest Marriage, TV Chosun), Song Yoon Ah (Mama, MBC)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

6. aktor drugoplanowy

Villain z „You Who Came From The Stars” (SBS) raczej nie zdobyłby dla Shin Sung Roka tego wyróżnienia, nawet jeśli to była ikoniczna rola (na początku roku wybrałabym Jo Jin Woonga). Jednak zagranie w trzech kolejnych dramach dało mu okazję do pokazania szerszego spektrum aktorstwa. Rola w „Liar Game” (tvN) była wybitna, a w „Trot Lovers” (KBS) dziwnie czarująca.

Honorowe wyróżnienie:
Jo Jin Woong (Full Sun, KBS), Kim Sang Joong (A New Leaf, MBC / Doctor Stranger, SBS), Lee Sung Min (Miss Korea, MBC / Misaeng, tvN), Yoo Oh Sung (The Joseon Gunman, KBS)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

7. aktorka drugoplanowa

Już przed premierą „Mama” (MBC) wiedziałam, że Moon Jung Hee będzie dobra. Uważam, że to właśnie ona pociągnęła tę dramę do przodu, idealnie uzupełniając główną rolę Song Yoon Ah.

Honorowe wyróżnienie:
Jeon Hye Bin (The Joseon Gunman, KBS), Kim Hye Eun (Secret Love Affair, jTBC / She’s So Lovable, SBS), Kim Seul Ki (Surplus Princess, tvN / Discovery of Romance, tvN), Park Eun Bin (Secret Door, SBS)

.

Kategoria techniczna

Najlepsza reżyseria:

8. reżyseria

Mogłabym wybrać swojego ulubionego Kim Yong Soo albo starego mistrza Ahn Pan Seoka, jednak reżyser „Misaeng” Kim Won Ho zrobił jedną wartą pochwalenia rzecz – kontrolował tę dramę od początku do końca, nie dając kręcić dodatkowych scen komuś innemu. Tu nawet nie chodzi o jakieś posiadanie charakterystycznego stylu, tylko o rzemiosło.

Honorowe wyróżnienie:
Bad Guys (OCN), Full Sun (KBS), Iron Man (KBS), It’s Okay, That’s Love (SBS), Secret Love Affair (jTBC)

Najlepszy scenariusz:

9. scenariusz

To główny powód, dla którego wybrałam „Bad Guys” (OCN) także na najlepszą dramę krótką. Nasi anty-bohaterowie nie są wybielonymi „kryminalistami”, wydarzenia prowadzą płynnie od jednego do drugiego, a opowiedziana historia jest dość oryginalna na tle dotychczasowych dram. Drama kryminalna, która nie jest przy tym proceduralna, to rzadkość.

Honorowe wyróżnienie:
Golden Cross (KBS), It’s Okay, That’s Love (SBS), Miss Korea (MBC), A New Leaf (MBC), Secret Love Affair (jTBC)

Najlepsze zdjęcia:

10. zdjęcia

Nie mogę powiedzieć, żeby reżyseria „God’s Gift – 14 Days” (SBS) była wybitna, bo nazwałabym ją bardziej efekciarską, ale poziom wizualny dramy był zachwycający. Kolory, oświetlenie, ciekawe kąty ujęć, sam sposób nakręcenia scen akcji…

Honorowe wyróżnienie:
Bad Guys (OCN), Iron Man (KBS), It’s Okay, That’s Love (SBS), Mama (MBC), Secret Love Affair (jTBC)

Najlepsza muzyka:

11. muzyka

Jeśli różnorodna muzyka jest głównym konceptem dramy, to zaprzepaszczenie tego byłoby zbrodnią. Z reguły przywiązuję większą wagę do instrumentalnego soundtracku, ale wybór piosenek do OSTu „Plus Nine Boys” (tvN) był świetny.

Honorowe wyróżnienie:
Angel Eyes (SBS), Can We Love? (jTBC), Iron Man (KBS), It’s Okay, That’s Love (SBS), Miss Korea (MBC), Secret Love Affair (jTBC)

.

Kategoria różnych

Najbardziej przeceniona drama:

12. przeceniona drama

Będę się nadal upierać przy swoim zdaniu, szczególnie jeśli wszyscy inni dość chwalą „You’re All Surrounded” (SBS). Tak czy siak sorry, nawet koreańskie media zauważyły, że upadek fabuły zaprzepaścił cały potencjał tej dramy.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Bride of the Century (TV Chosun), Modern Farmer (SBS)

Najbardziej niedoceniona drama:

13. niedoceniona drama

Czy ktoś pamięta „Can We Love?” (jTBC)? Od stycznia minęło mnóstwo czasu, ale ja wciąż mam w pamięci najlepsze aktorstwo ze strony Eugene, jakie w życiu widziałam, jej parę z Uhm Tae Woongiem, muzykę oraz fabułę, która czasami trąciła makjangiem przy postaci Choi Jung Yoon, niemniej jednak złożyła się na realistyczny romans głównych bohaterów.

Honorowe wyróżnienie:
Discovery of Romance (KBS), Golden Cross (KBS), Iron Man (KBS), A New Leaf (MBC)

Największe rozczarowanie:

14. rozczarowanie

Pierwszy raz w życiu tak bardzo nie podobała się mi drama OCNu i to właściwie pod każdym względem. Tragiczne aktorstwo Hyosung, kiepska jakość produkcji, nuda, rola Oh Ji Ho, którą z łatwością idzie zapomnieć… I pomyśleć, że to drugi największy sukces w historii stacji!

(Nie)honorowe wyróżnienie:
3 Days (SBS), Doctor Stranger (SBS), Inspiring Generation (KBS), Secret Door (SBS), You’re All Surrounded (SBS)

Przełomowa rola:

15. przełomowa rola

„You Who Came From The Stars” (SBS) praktycznie wszystkich katapultowało do większej sławy, ale ci dwaj panowie skorzystali z tego najbardziej, wykorzystując do maksimum moment sławy, grając, ile się da i stając się nowymi, najgorętszymi gwiazdami. Resztę wyróżnień podzielę wg kategorii:

Nagła popularność / zmiana wizerunku:
Joo Sang Wook (Cunning Single Lady, MBC / Birth of a Beauty, SBS), Seo In Guk (King of High School Life, tvN / The King’s Face, KBS)

Znaczna poprawa aktorstwa:
Goo Hye Sun (Angel Eyes, SBS), Lee Kwang Soo (It’s Okay, That’s Love, SBS), Lee Yeon Hee (Miss Korea, MBC)

Pierwsza większa rola:
Byun Yo Han (Misaeng, tvN), Han Groo (Marriage, Not Dating, tvN), Lee Tae Hwan (King of High School Life, tvN / Pride and Prejudice, MBC), Park Seo Joon (Witch’s Romance, tvN), Seo Kang Jun (Cunning Single Lady, MBC), Yeon Woo Jin (Marriage, Not Dating, tvN)

Żenująca rola:

16. żenująca rola

Było z czego wybierać wśród aktorów drugoplanowych, ale jednak postanowiłam się skupić na odtwórcach głównych ról, bo kiedy są kiepscy, to wtedy najbardziej boli. Han Ji Hye udowodniła, że nie powinna się wychylać poza weekendowe makjangi MBC, ponieważ kiedy trzeba większej subtelności, jest po prostu sztywna lub za bardzo wtapia się tło. Jej chemia z Yoon Kye Sangiem była beznadziejna.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Cha Ye Ryun (She’s So Lovable, SBS), Han Jae Seok (Witch’s Romance, tvN), Jin Se Yeon (Doctor Stranger, SBS), Lee Dong Wook (Hotel King, MBC), Lee Seung Ki (You’re All Surrounded, SBS)

Najlepsza rola idola:

17. najlepszy idol

Koreańskie media uwielbiają w tym momencie Siwana za „Misaeng” (tvN), lecz dla mnie w tym roku niekwestionowanym numerem 1 był Lee Joon. Jego rola seryjnego mordercy w „Gab Dong” (tvN) była najjaśniejszym punktem tej dramy, a w „Mr. Back” (MBC) pokazał kompletnie inny, bardziej sympatyczny wizerunek, dając przy tym radę u boku samego Shin Ha Kyuna.

Honorowe wyróżnienie:
D.O z EXO (It’s Okay, That’s Love, SBS), Eric z Shinhwa (Discovery of Romance, KBS), Eunji z A Pink (Trot Lovers, KBS), Siwan z ZE:A (Misaeng, tvN), Yoona z SNSD (The Prime Minister and I, KBS)

Najgorsza rola idola:

18. najgorszy idol

Beznadziejnych idoli-aktorów jest od groma, ale jeśli mają małe rólki, to idzie to zdzierżyć. Taecyeon dostał jednak arcy-ważną rolę w „Wonderful Days” (KBS) i przez większość dramy był w niej tak beznadziejny, że aż bolało.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Chorong z A Pink (Plus Nine Boys, tvN), Hongki z F.T.Island (Bride of the Century, TV Chosun / Modern Farmer, SBS), Hyosung z Secret (Cheoyong, OCN), Yonghwa z CNBLUE (The Three Musketeers, tvN), Yoochun z JYJ (3 Days, SBS)

Najlepszy czarny charakter:

19. czarny charakter

Wybór był oczywisty, nieprawdaż?

Honorowe wyróżnienie:
Jo Dong Hyuk (Inspiring Generation, KBS), Jung Bo Seok (Golden Cross, KBS), Uhm Tae Goo (Inspiring Generation, KBS), Yoo Oh Sung (The Joseon Gunman, KBS)

*Najlepszy anty-bohater:

20. antybohater

Najlepszy występ komediowy:

21. komedia

Ten wybór również był oczywisty, nieprawdaż?

Honorowe wyróżnienie:
Han Jung Soo (Iron Man, KBS), Jang Hyuk (Fated to Love You, MBC), Joo Sang Wook (Cunning Single Lady, MBC / Birth of a Beauty, SBS), Lee Yoo Bi (Pinocchio, SBS), Shin Ha Kyun (Mr. Back, MBC)

Najbardziej zmarnowany talent:

22. zmarnowany talent

W sumie trudno jest powiedzieć, czy Kim Soo Hyun został zmarnowany, czy przeceniony, niemniej jego sukces jest nieadekwatny do tego, co rzeczywiście zrobił w „You Who Came From The Stars” (SBS). Jeon Ji Hyun, Shin Sung Rok i nawet Park Hae Jin byli od niego lepsi i niestety można obawiać się tego, że dalej zostanie zaszufladkowany w takie niewymagające, cool role.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Han Eun Jung (Golden Cross, KBS), Jung Kyung Ho (Endless Love, SBS), Son Ho Jun (Full Sun, KBS / Trot Lovers, KBS), Yoon Shi Yoon (The Prime Minister and I, KBS)

Najlepsza para:

23. para

To zawsze jeden z najcięższych wyborów… Postanowiłam jednak wyróżnić parę młodych, prawie bezimiennych aktorów z „Marriage, Not Dating” (tvN), którym udało się stworzyć kultowy hit. To dopiero niespodzianka.

Honorowe wyróżnienie:
Eugene & Uhm Tae Woong (Can We Love?, jTBC), Gong Hyo Jin & Jo In Sung (It’s Okay, That’s Love, MBC), Han Ye Seul & Joo Sang Wook (Birth of a Beauty, SBS), Jang Nara & Jang Hyuk (Fated to Love You, MBC), Jang Nara & Shin Ha Kyun (Mr. Back, MBC), Jeon Ji Hyun & Kim Soo Hyun (You Who Came From The Stars, SBS), Kim Hee Ae & Yoo Ah In (Secret Love Affair, jTBC), Kyung Soo Jin & Kim Young Kwang (Plus Nine Boys, tvN), Lee Yeon Hee & Lee Sun Gyun (Miss Korea, MBC), Uhm Jung Hwa & Park Seo Joon (Witch’s Romance, tvN)

Najlepsza para alternatywna:

24. para alternatywna

Dwoje wspaniałych aktorów, tyle potencjału i żadnego prawdziwego podtekstu romantycznego… Chyba najbardziej ze wszystkich par byłam rozczarowana tą z „God’s Gift – 14 Days”, która nigdy nie miała miejsca…

Honorowe wyróżnienie:
Eunji z A Pink & Shin Sung Rok (Trot Lovers, KBS), Jang Nara & Lee Joon z MBLAQ (Mr. Back, MBC), Jung So Min & Kang Ji Hwan (Big Man, KBS), Kang Sora & Lee Jong Seok (Doctor Stranger, SBS), Kim Seul Ki & Yoon Hyun Min (Discovery of Romance, KBS), Song Sun Mi & Lee Sung Min (Miss Korea, MBC)

Najlepszy bromance:

25. bromance

Bromensy przed romensy! Czy któryś jeszcze był tak epicki, jak ten irytującego chaebola z nadnaturalną dolegliwością i maskującego to jego wiernego asystenta?

Honorowe wyróżnienie:
Ahn Jae Hyun & Park Jung Min (You’re All Surrounded, SBS), Jang Hyuk & Choi Dae Chul (Fated to Love You, MBC), Kim Myung Min & Oh Jung Se (A New Leaf, MBC), Kim Soo Hyun & Kim Chang Wan (You Who Came From The Stars, SBS), Lee Jin Wook & Yonghwa z CNBLUE & Yang Dong Geun & Jung Hae In (The Three Musketeers, tvN), Lee Jong Seok & Choi Jung Woo (Doctor Stranger, SBS), Seungri z BIGBANG & Gong Hyung Jin (Angel Eyes, SBS)

Najlepszy womance:

26. womance

Bez wątpienia wygrywają Song Yoon Ah i Moon Jung Hee. Przyjaźń granych przez nich bohaterek była idealnym substytutem wątku romantycznego w „Mama” (MBC), a to w ogóle się nie zdarza.

Honorowe wyróżnienie:
Eugene & Kim Yoo Mi & Choi Jung Yoon (Can We Love?, jTBC), Kim So Yeon & Wang Ji Won & Park Hyo Joo (I Need Romance 3, tvN), Lee Mi Sook & Hong Ji Min (Miss Korea, MBC), Yoo In Na & Lee Young Eun (My Secret Hotel, tvN)

*Najlepsze oppary:

27. oppary

Kim Hyun Joong, Jo Dong Hyuk, Song Jae Rim, Yoon Hyun Min, Kim Sung Oh, Kim Jae Wook, Choi Ji Ho, Uhm Tae Goo, Nuel, Ji Seung Hyun…

Honorowe wyróżnienie:
Discovery of Romance (KBS): Eric, Sung Joon, Yoon Hyun Min, Goo Won
You Who Came From The Stars (SBS): Kim Soo Hyun, Park Hae Jin, Shin Sung Rok, Ahn Jae Hyun, Oh Sang Jin

3 komentarze dotyczące “Dramy 2014 subiektywnie – część II

  1. Miss Korea? Ok, w sumie dzięki Twojej sugestii obejrzałam coś (to) po dłuższej przerwie, ale tak szczerze mówiąc zostały mi ostatnie dwa odcinki i nijak nie chce mi się do nich wracać.

    Polubienie

  2. 콧언니

    Uwielbiam kategorię najlepsze oppary.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: