Delicious Proposal

Delicious ProposalZnane też jako: Sweet Proposal, Tasty Proposal, Masitneun Cheonghon, 맛있는 청혼

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2001

Obsada: Jung Jun, Son Ye Jin, So Yoo Jin, So Ji Sub, Park Geun Hyung, Kim Yong Gun, Ji Sung, Kim Kyu Chul, Kwon Sang Woo, Hong Soo Hyun, Park Kwang Jung, Lee Hye Sook, Kim Ji Woo

.

Rywalizacja Dawida z Goliatem + Romeo & Julia

Kiedy przychodzi ci ochota na obejrzenie jakiejś starej dramy, co wybierasz? Pewnie kierujesz się lubianymi nazwiskami, skoro dawniej nie było takiej różnorodności, jeśli chodzi o fabuły. Cieszę się, że tym sposobem natrafiłam na „Delicious Proposal”, ponieważ nie jest to jeden z tych oldskulowych melodramatów. Mimo tego, że główna para chodzi przez wiele odcinków ze spuszczonymi głowami, kiedy nie mogą być ze sobą, bo ich rodzice są śmiertelnymi wrogami, to jednak główny motyw tej dramy zapobiega takiemu zastaniu fabuły. Jest nim mianowicie chińska kuchnia… Bohaterowie nie mają zbyt wiele czasu się smucić, kiedy biorą udział w wieloetapowym konkursie kulinarnym i przez to właśnie „Delicious Proposal” staje się poniekąd komedią romantyczną…

Ojciec głównego bohatera Kim Hyo Donga (Jung Jun) prowadzi małą chińską restaurację nazwaną imieniem syna. Nie powodzi im się dobrze i są mało znani, ale ich kuchnia jest legendarnie smaczna, o czym nie może zapomnieć Jang Tae Kwang (Kim Yong Gun), właściciel większej i bardziej luksusowej restauracji, który najchętniej ukradł ich przepisy i zrównałby Hyo Dong Restaurant z ziemią. Sam Hyo Dong nie interesuje się gotowaniem, ale zaczyna w momencie, kiedy poznaje piękną Jang Hee Ae (Son Ye Jin), w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Podąża za nią na kurs kulinarny, po którym można uzyskać oficjalną licencję kucharza. Niestety, jako że Hee Ae ma już partnera do pracy, Hyo Dong zostaje sparowany z Ma Shi Nae (So Yoo Jin), która pojawiła się w tym samym czasie, co on. Mieli już ze sobą parę przypadkowych nieporozumień jak to w komedii romantycznej i akurat są na etapie nienawidzenia się, ale wkrótce się to zmienia. Shi Nae zakochuje się w Hyo Dongu i przez to zaczyna pracować w jego restauracji. Nie wie jeszcze o jego relacji z Hee Ae, dlatego czeka ją rozczarowanie, ale to właśnie ona będzie przy jego boku, kiedy Hyo Dong Restaurant znajdzie się bezpośredniej rywalizacji z restauracją ojca Hee Ae.

Poniekąd oryginalni bohaterowie

„Delicious Proposal” jest dramowym debiutem Son Ye Jin i to od razu w głównej roli. Jej partnerem miał być Kim Rae Won, ale na krótko przed rozpoczęciem zdjęć został wymieniony na Jung Juna, który teraz błąka się gdzieś po dramach codziennych i weekendowych. So Yoo Jin też nie jest już popularna, ale przyznam, że poza wspomnianą Son Ye Jin głównym wabikiem na mnie stały się trzy inne nazwiska, dopiero na początku swoich wielkich karier – So Ji Sub jako brat Hee Ae, biznesman i second lead Jang Hee Moon, który zakochuje się w Shi Nae i przez to zmienia się z czarnego charakteru w postać, której mimo wszystko się kibicuje, a poza nim Ji Sung jako najlepszy przyjaciel Hyo Donga i Kwon Sang Woo jako dostawca jego restauracji. Od razu lepiej ogląda się mi się dramę, kiedy jej obsada jest wypełniona obecnymi gwiazdami!

To było powierzchowne z mojej strony, ale zapewniam was, że „Delicious Proposal” ma też inne zalety. Przekonałam się z czasem, że największą z nich było dość unikalne stworzenie dwóch równorzędnych głównych bohaterek. Na początku to Hee Ae była tą idealną, dramową kobietą – utalentowaną, z bogatego domu, ale niezadzierającą nosa, natomiast Shi Nae prezentowała się jako typowa wścibska bohaterka komedii romantycznych, która tylko przyciąga kłopoty. Jednakże jej postać bardzo się rozwinęła w czasie, kiedy Hee Ae pozostawała dalej nieco nudną, ale ładną mimozą. Nie byłam jakąś wielką fanką pary Hyo Donga i Hee Ae, dlatego wolałam kibicować Shi Nae, która musiała poradzić sobie ze złamanym sercem, aby dalej się rozwijać jako kucharka. Na szczęście jej urok doceniało wielu innych bohaterów… Nie mam pojęcia czy to było tak na pocieszenie, ale podrzucenie jej So Ji Suba było dla mnie klasycznym wątkiem od bad boya z ukrytymi intencjami do naprawdę zakochanego faceta, który nie wie tylko, jak to właściwie wyrazić, więc nie nudziłam się, kiedy z kolei w parze Hyo Donga i Hee Ae dział się melodramat.

Potrawy świetnie prezentowały się na ekranie, będąc fantazyjnie przystrojone, ale na szczęście nie lubię tak bardzo chińskiej kuchni, więc nie burczało mi w brzuchu przy oglądaniu „Delicious Proposal”. Jestem pod wrażeniem strony kulinarnej, bo pomijając ten wątek, recenzowana drama jest po prostu kolejną ze starszych produkcji o niewielkim budżecie, które są nakręcone w (mogłoby się wydawać obecnie) śmieszny sposób. Poza tym bohaterowie nie są pięknie wystylizowani, wręcz rzucają się w oczy ich niedoskonałości skóry, co teraz byłoby nie do pomyślenia, ale w sumie sprawia, że „Delicious Proposal” jest skromną i dość przyziemną dramą, która jednak wciąż po tylu latach może się wydawać sympatyczna. Nie uważam, żeby aktorzy musieli się jej wstydzić w swoich filmografiach, bo to jedna z lepszych oldskulowych dram, jakie widziałam, mimo że wciąż nie oceniłabym jej bardzo wysoko. Pewnych rzeczy po prostu nie da się przeskoczyć i w tym przypadku było to średnie aktorstwo młodych aktorów i mało odkrywcza fabuła.

Zdobyte nagrody

2001 MBC Drama Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Son Ye Jin
  • najlepsza nowa aktorka – So Yoo Jin
  • najlepszy nowy aktor – Ji Sung

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 6/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 6,25/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.