Futureless Things

Futureless ThingsZnane też jako: Igeosi Uriui Kkeutida,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia

Reżyseria: Kim Kyung Mook

Premiera: 2014

Obsada: Yooyoung (Hello Venus), Jung Hye In, Gong Myung, Shin Jae Ha, Lee Joo Seung, Kim Hee Yeon, Ahn Jae Min, Kim Sae Byuk, Paul Lee

.

Dawno temu czytałam wiele dobrych rzeczy na temat „Futureless Things”, kiedy miało swoją premierę na jednym z festiwali filmowych. Oczywiście nie spodziewałam się tego, kiedy natknęłam się na ten tytuł przypadkowo i zobaczyłam „idoli” Yooyoung i Gong Myunga w obsadzie, ale przez swoje pozytywne recenzje ustawiłam swoje oczekiwania wobec „Futureless Things” na wysokie. W rzeczywistości okazało się, że nie wiedziałam, z której strony ugryźć ten film. To jest dopiero prawdziwe kino niezależne, nad którym krytycy mogą dyskutować i wyciągać jakieś ukryte przesłanie…

Cała akcja „Futureless Things” rozgrywa się w sklepie spożywczym, choć nie można nawet mówić o akcji w tradycyjnym sensie, gdyż film ten jest kolażem. Nawet nie zbiorem nowelek, ale anegdotkami o różnych pracownikach tego samego sklepu, które raczej nie łączą się ze sobą. Przez to „Futureless Things” jest idealnym materiałem do dalszej analizy, ale kiedy ogląda się ten film po raz pierwszy, myślę, że można się poczuć po prostu zgubionym.

Przyznam, że nie pamiętam dokładnie wszystkiego, co się wydarzyło w „Futureless Things”, gdyż trudno jest zapamiętać treść wszystkich scenek, kiedy części nie potrafiłam nawet ogarnąć. W dodatku bohaterowie są raczej bezimienni. Pewnie miało to wszystko podkreślić beznadziejność młodych dorosłych, którzy mają jakieś marzenia, ale na razie ich potencjał stanął na pracy dorywczej w sklepie. Można zatem zobaczyć epizody, do których idzie się odnieść jak na przykład równoczesne pracowanie i próby przesłuchań, natrętni klienci lub niesprawiedliwe traktowanie przez szefa.

Jednakże równocześnie reżyser Kim Kyung Mook eksperymentuje jeszcze bardziej. „Futureless Things” nie jest jakąś bardzo dosłowną krytyką społeczną, bo czy można brać na poważnie film, w którym fikcja miesza się z fantazją i dostajemy zastrzyk realizmu magicznego? Albo który kończy się numerem muzycznym wszystkich bohaterów, którzy do tej pory nawet nie dzieli razem ekranu? Z pewnością jest w tym filmie dużo rzeczy do przemyślenia.

Zdobyte nagrody

2014 Korean Association of Film Critics Awards:

  • Independent Film Support Award

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.