The Silenced

The SilencedZnane też jako: Gyeongseong School: The Lost Girls, Gyeongseong School: Disappeared Girls, Girl, Gyeongseonghakgyo: Sarajin Sonyeodeul,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: horror, mystery, historyczny

Reżyseria: Lee Hae Young

Premiera: 2015

Obsada: Park Bo Young, Uhm Ji Won, Park So Dam, Gong Ye Ji, Joo Bo Bi, Go Won Hee, Shim Hee Seob

.

Lee Hae Young wyreżyserował swój pierwszy quasi-horror po dwóch skromnych komediach „Like a Virgin” i „Foxy Festival”. Jego współreżyser bardzo dobrze przyjętego „Like a Virgin”, Lee Hae Jun, znalazł sukces w kultowej komedii „Castaway on the Moon”, ale nie zbiera się, żeby Lee Hae Young do niego dołączył. Mogę jednak powiedzieć, że jak bardzo „The Silenced” wygląda na dziwną pozycję w jego filmografii, tak właśnie pasuje do niej, ponieważ jest to kolejny film, który w rzeczywistości jest zupełnie inny niż pozory, jakie stwarza.

Rozpoczynając się klasycznym ujęciem z lotu ptaka, „The Silenced” może się skojarzyć z „Lśnieniem”, jednakże umiejscowienie fabuły w podejrzanej szkole na pustkowiu w czasie wojny nasunęło mi na myśl „Kręgosłup diabła”.  „The Silenced” może nie jest tak oszałamiające wizualnie jak filmy Guillermo del Toro, ale chyba już wiecie, o jakim klimacie mówię, co nie?

Główna bohaterka Joo Ran zostaje zaciągnięta do specjalnej szkoły na prowincji przez swoją macochę. Wymówką jest jej słabe zdrowie. Nie zostaje dobrze przyjęta przez inne dziewczyny w ośrodku, gdyż jej japońskie imię Shizuka jest dokładnie takie samo, jak dziewczyny, która poprzednio zajmowała jej łóżko i pewnego dnia po prostu zniknęła. Joo Ran spostrzega wiele dziwnych rzeczy, a także kolejne dziewczyny z dnia na dzień „opuszczają” szkołę. Jednak jednocześnie dochodzi do siebie dzięki lekarstwom i przyjaźni z Yeon Deok, chociaż wkrótce zaczyna przejawiać nadnaturalne zdolności… I w tym właśnie miejscu „The Silenced” odbiega od typowych koreańskich horrorów z sezonu ogórkowego… To nie jest historia o duchach!

Wielu recenzentów krytykuje nierówny scenariusz „The Silenced”. Rzeczywiście, końcowa część tego filmu pozbawiona jest większego dreszczyku, ale czy tak właśnie nie wygląda większość filmów, kiedy zagadki zostają rozwiązane? Osobiście podobało mi się to, co obejrzałam, gdyż umknęło ramom, do jakich do tej pory przyzwyczaiły mnie koreańskie produkcje. Film, który zapowiadał się na horror z klasycznymi straszydłami pod łóżkami i w ciemnych kątach, okazał się być tak naprawdę gotyckim sci-fi, w którym wszystkie nadnaturalnie wyglądające zjawiska były wynikiem eksperymentów na ludziach. Tak więc nie było szans walczyć tutaj ze złem i skończyć się happy endem.

Otoczona tak intrygującymi elementami i wątkami Park Bo Young, która ze swoją naprawdę młodo wyglądającą twarzą stworzona jest do wszelakiego fantasy, tutaj nie imponuje tak, jakby mogła, ale to wina jej postaci. Joo Ran nie jest klasycznym outsiderem, który prowadzi śledztwo na własną rękę, ale bohaterką, która pomimo makabrycznych odkryć próbuje wciąż dopasować się do otoczenia. Jej pasywność nie mogła być interesująca, dlatego tym bardziej wybijają się trzy młode aktorki z małym doświadczeniem – Gong Ye Ji, Joo Bo Bi i przede wszystkim Park So Dam jako Yeon Deok. Uhm Ji Won była magnetyzująca, ale niestety jej rola jako dyrektorki szkoły nie była tak wielka, jak zakładałam.

Powiem szczerze, od czasu zapowiedzi nie byłam zbyt entuzjastycznie nastawiona do idei Park Bo Young w kolejnym horrorze, skoro stać ją na wiele więcej, bo „Don’t Click” zawsze będzie śmierdzącą plamą w jej filmografii. „The Silenced” okazało się być jednak czymś więcej. Co prawda z tego miksu gatunkowego nic nie wybiło się bardziej niż gotycki klimat, ale jest to rzekomo gatunek sam w sobie.

Zdobyte nagrody

2015 Korea World Youth Film Festival:

  • ulubiona aktorka – Park Bo Young

2015 Grand Bell Awards:

  • najlepsze oświetlenie

2015 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Park Bo Young

2015 Busan Film Critics Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Park So Dam

2016 Chunsa Film Arts Awards:

  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Uhm Ji Won

2016 Golden Cinematography Awards:

  • najlepsze oświetlenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.