MBC recenzje dram

Late Night Hospital

Late Night HospitalZnane też jako: Midnight Ward, Midnight Hospital, Night Hospital, Simya Byeongwon, 심야병원

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: medyczny, gangsterski

Ilość odcinków: 10 x 60 min.

Premiera: 2011

Obsada: Yoon Tae Young, Ryu Hyun Kyung, Yoo Yeon Seok, Kim Hee Won, Choi Jung Woo, Baek Won Gil, Bae Seul Ki, Park Jung Min

.

Opisy a rzeczywistość

Wydaje mi się, że kiedyś koreańskie stacje telewizyjne były bardziej skore do eksperymentowania z krótszymi dramami. 4-5% oglądalności „Late Night Hospital” w bardzo późnym, sobotnim slocie było uznawane za sukces, a teraz co? Dramy w tygodniu zyskują mniej więcej takie wyniki i jest to tragedia, ale zamiast próbować nowego repertuaru, aby zobaczyć, co załapie, producenci wciąż sięgają po bezpieczne wybory (patrz: KBS i jego dramy szkolne).

Podejrzewam, że w obecnych czasach taka drama, jak „Late Night Hospital” byłaby większą porażką przy bardziej wyszukanych gustach widzów, ale przecież MBC nie straciło na niej wiele. Niski budżet, krótka długość oraz wymiana reżysera+scenarzysty co dwa odcinki. Zakładałam w takim razie, że „Late Night Hospital” będzie dramą omnibusową, zważywszy dodatkowo na jego gatunek opisywany jako „medical suspense„. Szpital nocą to dobre miejsce na odrobinę dreszczyku, więc spodziewałam się czegoś na kształt „Coma” (OCN 2006), choć oczywiście bez horroru. Jednak moje założenia minęły się z rzeczywistością… W sumie to ciekawe, że tylu ludziom, ile pracowało nad „Late Night Hospital”, udało się stworzyć spójny, wcale nieepizodyczny serial.

Medycyna na dalszym planie

Recenzowana drama jest miksem gatunkowym, który mógł nie wyjść, ale jakoś udało jej się odnaleźć swoją tożsamość, mimo że była średnio medyczna… Żona głównego bohatera, chirurga Heo Juna (Yoon Tae Young), została zamordowana na jego oczach parę lat wcześniej, a on wciąż próbuje odnaleźć zabójcę, polegając na kilku niejasnych wspomnieniach. Bierze obecnie udział w nielegalnych pojedynkach MMA, aby odnaleźć sprawcę z tatuażem i przy okazji własnoręcznie dokonać zemsty. Jego poszukiwania są bezowocne, ale pewien gangster Goo Dong Man (Choi Jung Woo) stawia mu propozycję nie do odrzucenia. Da mu dowód, dzięki którym będzie można ostatecznie skazać mordercę, ale najpierw musi popracować w małej klinice, do której będą mogli uczęszczać jego podwładni, tytułowym Late Night Hospital.

Heo Jun zostaje dyrektorem szpitala, w którym zatrudnia panią chirurg Hong Na Kyung (Ryu Hyun Kyung), która została zwolniona za błąd w pracy. Potrzebuje jej, bo sam nie jest w stanie przeprowadzać zabiegów ze względu na zły stan swoich dłoni. Trzecim, ostatnim pracownikiem jest pielęgniarka Lee Kwang Mi (Bae Seul Ki), którą polecił młody gangster Yoon Sang Ho (Yoo Yeon Seok), prawa ręka Goo Dong Mana, który pilnuje szpitala, ale zaczyna za bardzo przejmować się Na Kyung.

Zemsta, lekarze, czarne charaktery… „Doctor Stranger”?!

Przy takim personelu czas upływa na treningu medycznym Na Kyung, kiedy szpital rzadko odwiedzają w nocy pacjenci oraz ciągłym poszukiwaniom Heo Juna, na którego ogonie siedzi detektyw Kang Moo Sung (Baek Won Gil). „Late Night Hospital” nie jest w pełni ani dramą medyczną, ani gangsterską, choć tak naprawdę nie wiem, jak ją określić. Serialem, który dzieje się szarym świecie gangsterskiego undergroundu? Nie są to oczywiście jakieś porachunki mafijne, ale po prostu „codzienna przestępczość”, nielegalna działalność nawet w szpitalu,  a drama zdecydowanie dzieli się na dwa główne wątki – poszukiwania mordercy z przeszłości oraz wewnętrzny konflikt w gangu Goo Dong Mana. W końcu założył szpital w głównej mierze dla samego siebie, więc zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie chciał skorzystać na kiepskim zdrowiu bossa i zdobyć władzę. W tym przypadku jest to drugi w hierarchii Choi Kwang Guk. Baaardzo typowa rola dla Kim Hee Wona…

Głównym powodem, dla którego sięgnęłam po „Late Night Hospital”, był Yoo Yeon Seok, który wówczas był jeszcze przed swoimi przełomowymi rolami w filmach „Introduction to Architecture” i „A Werewolf Boy”, a więc była to pierwsza okazja, kiedy dał się szerzej poznać (wąskiemu) gronu widzów tej dramy. Gangster, który okazuje się być wcale nie taki straszny, to oczywisty wabik na żeńską część widzów i przyznaję się bez bicia, że bardziej mnie obchodziło, co wyjdzie z Na Kyung i Sang Ho niż jaką rolę w tragedii Heo Juna odgrywają inni znani bohaterowie. „Late Night Hospital” raczej nie jest przykładem suspensu z rodzaju tego serwowanego w wielkim stylu przez OCN, dlatego częściej skupiałam się na „uroczych” elementach dramy.

Dobre aktorstwo, ciekawa fabuła w teorii, ale wszystko krzyczy „przeciętność!”, nie mogło być inaczej. „Late Night Hospital” nie jest ukrytym skarbem. Druga połowa tej dramy wręcz się dłuży, ale tak naprawdę nie mogę powiedzieć na jej temat nic złego.

Zdobyte nagrody

2011 MBC Drama Awards:

  • Special Award dla Yoon Tae Younga

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 5/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 6/10

Średnia – 6/10

0 komentarzy dotyczących “Late Night Hospital

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: