Gangnam 1970

Gangnam 1970Znane też jako: Gangnam Blues, 강남 1970

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: gangsterski

Reżyseria: Yoo Ha

Premiera: 2015

Obsada: Lee Min Ho, Kim Rae Won, Jung Jin Young, Kim Ji Soo, Seolhyun (AOA), Yoo Seung Mok, Jung Ho Bin, Uhm Hyo Seob, Choi Jin Ho, Han Jae Young

.

Rzuciłam kiedyś znajomej, że tak dobrze zapowiadający się film musiał zatrudnić jednych z najmniej przeze mnie lubianych aktorów, ale i tak to obejrzę… „Gangnam 1970” wyglądało jak powrót do formy Yoo Ha, który zaliczył wpadkę z „Howling”. Gatunek gangsterski nie jest mu obcy, bo „A Dirty Carnival” z Jo In Sungiem to już klasyk koreańskiego kina, a nowy film miał dopełnić „street trilogy”, do której zalicza się jeszcze „Once Upon a Time in High School”.

Muszę stwierdzić, choć niechętnie, że to pierwsza rola Lee Min Ho, która mi się spodobała od filmu „Public Enemy Returns” jeszcze sprzed czasów sławy. Nie zapowiada się, aby ta poprawa była stała… Mam nieodparte wrażenie, że zagranie w „Gangnam 1970” to tylko takie sporadyczne działanie, aby zamknąć usta ludziom mojego pokroju i udowodnić, że jednak jest się aktorem, a później przez kolejnych kilka lat móc znowu grać łatwe role skierowane do fanów. Ci akurat, w przeciwieństwie do mnie, nie są zadowoleni z „Gangnam 1970”. Widzicie zależność? No bo jak to, jak oppa może grać tak odrażającego gangstera?!

W każdym razie Kim Jong Dae grany przez Lee Min Ho tak naprawdę odrażający nie jest, ale na pewno wpisuje się w typ antybohatera. On i Baek Yong Ki (Kim Rae Won) są najlepszymi przyjaciółmi, którzy wychowali się w nędzy trudnych lat 70. niczym bracia. Ruina, którą zamieszkują, zostaje bez ich pozwolenia zburzona na rzecz pozyskania gruntu na inwestycje, więc naturalnie stawiają się, ale nic z tego. W zamian jednak zgadzają się na robotę dla mafii, aby cokolwiek zarobić. Tak wygląda początek ich kariery. Kilka lat później należą do rywalizujących ze sobą gangów wspierających polityków w pozyskiwaniu ziemi, które w przyszłości staną się słynną dzielnicą Gangnam.

Przyznam, że „Gangnam 1970” nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, jak „A Bittersweet Life” lub „A Dirty Carnival”, gdzie główni bohaterowie przeszli drastyczną transformację i upadli, ponieważ pomimo coraz większej brutalności Kim Jong Dae, wciąż widać go jako emocjonalnego bohatera, który nie zgubił po drodze przynajmniej paru wartości. Jak dla mnie o wiele bardziej fascynujący był drugoplanowy Baek Yong Ki. Znika z ekranu na dość długi czas, ale kiedy wraca, widać w nim zaledwie cień dawnego ja, który odgrywał rolę starszego brata. Teraz jest marionetką w rękach potężniejszych ludzi i zdrajcą, do czego zmusiły go okoliczności.

Nie powiem, „Gangnam 1970” jest długim i ciężkim filmem, który muszę jeszcze przetrawić po obejrzeniu, ale myślę, że znajdzie sobie miejsce wśród klasyków koreańskiego kina gangsterskiego. Raczej nie było szans znaleźć się tam od razu jak porywające swoimi bohaterami „New World”, ponieważ to coś więcej niż opowieść o tragicznych bohaterach. „Gangnam 1970” kreśli epicki obraz brutalnych czasów jawnego bezprawia i politycznej korupcji, która niemniej dała podłoże dzisiejszemu dobrobytowi Korei. Trudny temat… W dodatku reżyser Yoo Ha czyni go jeszcze gorszym do przełknięcia, kiedy przemoc pokazana w tym filmie robi się nieco przesadzona, ale za to jakże wystylizowana… Przez to jest to tytuł, który mogę polecić raczej fanom gatunku.

Zdobyte nagrody

51st Baeksang Arts Awards:

  • nagroda popularności dla Lee Min Ho

2015 Bucheon International Fantastic Film Festival:

  • Producers’ Choice Award dla Lee Min Ho

2015 Grand Bell Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Lee Min Ho

2015 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Lee Min Ho
  • nagroda popularności dla Seolhyun
Reklamy