artykuły o dramach

2015 KBS, SBS, MBC Drama Awards – nominacje + inne podsumowania

Po pierwsze przepraszam za długą nieobecność, ale zmagałam się (i wciąż w sumie to robię) z przeziębieniem oraz paroma imprezami, po których tylko leżałoby się w łóżku. Wiadomości dramowe nie dochodziły do mnie z taką częstotliwością, co zawsze, no ale koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – gale nagród dramowych.

Każdego roku publikuję wstępne nominacje do nagród KBSu, SBSu i MBC czyli te, na które widzowie mogą osobiście głosować – najlepsza para, nagroda popularności itd… Być może tym razem biorę się za ta nieco zbyt wcześnie, ponieważ nic jeszcze nie wiadomo ze strony KBSu, ale przecież zawsze mogłabym ewentualnie zaktualizować ten post, co nie?

Zresztą KBS jak co roku jest problematyczną kwestią… Po raz kolejny nie miał żadnego hitu poza „The Producers”, ewentualnie weekendowym „All About My Mom” i „Unkind Women” z wysoką oglądalnością, ale zerowym zainteresowaniem w internecie, dlatego nawet trudno jest wskazać kandydatów do nagrody głównej, Daesanga. Młody Kim Soo Hyun (choć dla mnie Gong Hyo Jin i Cha Tae Hyun bardziej się przysłużyli w  „The Producers”…)?! Weteranka Kim Hye Ja z „Unkind Women” lub ewentualnie Chae Shi Ra z tej samej dramy? I dalej co? Niektórzy w internecie wskazują jeszcze na możliwość Jang Hyuka z „Gaekju” lub So Ji Suba z „Oh My Venus”, ale w końcu ktoś tam musi wypełnić nominacje do Top Excellence… Równie dobrze można stawiać na Kim Sang Joonga, mimo że „Jing Bi Rok” wcale nie było takim hitem, jak jego poprzednik „Jung Do Jeon”…

Galę KBSu poprowadzi Jeon Hyun Moo i jak na razie jest jedynym znanym nazwiskiem, a z reguły MC partnerują również aktorzy. Być może stacja kontempluje jeszcze nad tym, komu dać nagrodę, kiedy popularność dram nie może być decydującym czynnikiem przy takiej ilości niewypałów. Z reguły prowadzący mają zapewnione jakieś nagrody, dlatego liczyłam, że chociaż dzięki temu będzie można sobie trochę pospekulować, ale jak na razie 2015 KBS Drama Awards są całkowicie owiane tajemnicą… A gala za dwa i pół tygodnia!

SBS też w tym roku jest jakiś bardziej skąpy niż zwykle, ale myślę, że to z zupełnie innego powodu – oni z kolei nie mają problemów z brakiem hitów i właśnie przez to jeszcze bardziej nakręcają szum wokół własnej gali, kiedy kandydatów do Daesanga jest naprawdę wielu. Dlatego właśnie został ujawnione jedynie nominacje do tytułu najlepszej pary. Wszelkie inne do nagród popularności wiązałyby się przecież z ujawnieniem Top 10, a przecież są to przeważnie laureaci najważniejszych nagród… Tak czy siak, wspomniane nominacje są następujące:

Źródło: [SBS]

MC imprezy zostali Lee Hwi Jae, Lim Ji Yeon i Yoo Jun Sang – myślę, że New Star Award dla niej za „High Society” jest gwarantowane, natomiast on ma bardzo dużą szansę otrzymać Top Excellence za „Heard It Through The Grapevine”. Jeśli w ogóle miałabym się pokusić o jakieś własne prognozy, wymieniłabym w pierwszej kolejności możliwych kandydatów do New Star Award:

To oczywiście tylko moje pomysły… Nie ważę się spekulować na temat innych nagród, bo mam przeczucie, że SBS zaskoczy czymś dziwnym, ale w sumie jestem niemalże pewna jakiegoś Excellence dla Shin Se Kyung za jedną z jej dwóch tegorocznych dram. Poza tym zastanawia mnie, kto dostanie w tym roku SBS Special Award na pocieszenie? Kim Rae Won może?

MBC w porównaniu do rywali przedstawiło mediom pełen zestaw nominacji, na które widzowie mogą głosować. Przedstawiają się one następująco:

Najlepsza drama:

 • She Was Pretty
 • My Daughter Geum Sa Wol
 • Make a Woman Cry
 • Legendary Witches (PRZECIEŻ OBSADA TEJ DRAMY BYŁA NOMINOWANA JUŻ W ZESZŁYM ROKU, WIĘC NIE POWINNA SIĘ LICZYĆ…)
 • Kill Me, Heal Me

Najlepsza para:

Nagroda popularności – aktor:

Nagroda popularności – aktorka:

Źródło: [Beatus Corner]

Oczywiście można się spodziewać mnóstwa nagród dla Hwang Jung Eum i Park Seo Joona, ale mnie obchodzi tylko jedno – Daesanga musi dostać Ji Sung! Jeśli tak jak w zeszłym roku odbędzie się głosowanie na niego, ma spore szanse. W innym przypadku mam dziwne przeczucie, że MBC byłoby skłonne dać mu zaledwie Top Excellence, a Hwang Jung Eum Daesanga, co byłoby wielkim nieporozumieniem.

Galę MBC mają poprowadzić Shin Dong Yeop i Lee Sung Kyung, więc jestem pewna, że zgarnie nagrodę dla najlepszej nowej aktorki za „The Queen’s Flower”. Przecież tak to właśnie działa. Jeśli chodzi o pozostałe przewidywania, zostawiam to w spokoju, ponieważ MBC co roku robi jakieś dziwne akcje…

Jeśli miałoby wam to pomóc w określeniu swoich własnych typów, powiedziałabym, że często oglądalność to nie wszystko, bo ostatnimi czasy liczy się także rzeczywista popularność dramy w internecie… 9 grudnia 국제신문 opublikowało news, który podsumowywał częstotliwość wyszukiwania w internecie dram i w każdym z ich rodzajów wymienił Top 5 „najgorętszych tytułów”. Brak „Kill Me, Heal Me” w zestawieniu podważa nieco jego wiarygodność, ponieważ jaki jest sens mierzenia popularności dopiero od lutego do listopada, niemniej jednak przedstawia się on tak:

Dramy poniedziałkowo-wtorkowe:

 1. Who Are You – School 2015 (KBS)
 2. Six Flying Dragons (SBS)
 3. Hwajung (MBC)
 4. I Remember You (KBS)
 5. Heard It Through The Grapevine (SBS)

Dramy środowo-czwartkowe:

 1. She Was Pretty (MBC)
 2. Yongpal (SBS)
 3. The Scholar Who Walks The Night (MBC)
 4. The Girl Who Sees Smells (SBS)
 5. The Village (SBS)

Dramy piątkowo-sobotnie:

 1. Answer 1988 (tvN)
 2. The Producers (KBS)
 3. Oh My Ghostess (tvN)
 4. Twenty Again (tvN)
 5. D-Day (jTBC)

Dramy weekendowe:

 1. Awl (jTBC)
 2. The Time We Were Not In Love (SBS)
 3. Jing Bi Rok (KBS)
 4. I Have a Lover (SBS)
 5. My Daughter Geum Sa Wol (MBC)

Dramy codzienne – wieczorne:

 1. The Return of Hwang Geum Bok (SBS)
 2. Apgujeong Midnight Sun (MBC)
 3. A Daughter Just Like You (MBC)
 4. Protect the Family (KBS)
 5. Run, Jang Mi (SBS)

Dramy codzienne – poranne:

 1. The Mother and Daughter-in-Law (SBS)
 2. Eve’s Love (MBC)
 3. Enchanting Neighbor (SBS)
 4. In Still Green Days (KBS)
 5. Lady of the Storm (MBC)

Szczerze mówiąc, nie jestem jakoś tym wszystkim podekscytowana. Zainteresowania z pewnością tak, ale nie podekscytowana właśnie, bo prawda jest taka, że wszystkie stacje cierpiały z powodu bessy, a prawdziwym zwycięzcą jest tvN. Dlatego też kompletnie nie mam pojęcia, które gale będę oglądać. MBC Drama Awards będzie 30 grudnia, ale KBS i SBS jak zwykle o tej samej porze w Sylwestra, dlatego mam dylemat – brać się za zawsze popularny SBS czy wcale niepopularny KBS, który z tego powodu z pewnością zaskoczy swoimi nagrodami?

0 komentarzy dotyczących “2015 KBS, SBS, MBC Drama Awards – nominacje + inne podsumowania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: