Dramowe przykłady żenujących efektów specjalnych w dobie wysokorozwiniętego CGI – tłum. artykułu

Kiedyś „Iris” zachwycało mnie swoimi efektami technicznymi i specjalnymi, ale obecnie wymagam równie dużo niemalże od każdej dramy, która tylko odchodzi od tradycyjnych, romantycznych gatunków. W tym roku katastroficzne „D-Day” mogło się pochwalić naprawdę szeroką skalą grafiki komputerowej, przynajmniej w pierwszych odcinkach, ale również taka „tania” produkcja jak „The Girl Who Sees Smells” dała radę nie skompromitować się, a wręcz zachwycić wizualizacją zapachów, które widziała główna bohaterka. Jest to dobra zapowiedź na przyszłość, ale przecież koreańskie dramy mają wiele wstydliwej przeszłości…

Przykłady fatalnych efektów specjalnych i grafiki komputerowej w dramach są dość częstym tematem w internecie z licznymi dowodami w postaci kadrów. W ramach ciekawostki postanowiłam przetłumaczyć tekst Sisun News o trzech przykładach żenującego CG w dramach. Zapraszam do czytania:

Wraz z rozwojem technologii filmowej grafika komputerowa (CG), która dotychczas była widywana głównie w filmach z gatunku science-fiction, obecnie wzmacnia obraz również w dramach telewizyjnych, a poczucie realizmu jest coraz większe. Tak więc wartość dramy jest nie tylko wzbogacana, ale wraz ze wzrostem wymagań widzów pożądane są jak najbardziej bliskie rzeczywistości obrazy.

Dramy z dobrym CG mogą się pochwalić zwiększoną umiejętnością skupienia uwagi, a także walorami wizualnymi, natomiast kiepskie efekty sprawiają, że widzowie uznają je za żenujące. Zebraliśmy niedawne przykłady, w których CG nie pasuje ani do obrazu, ani do fabuły.

Po pierwsze mamy zielony laserowy wzrok z dramy „New Tales of Gisaeng” podobny do tego w „M” z 1994 roku. W nakręconej w 2011 roku dramie opętany przez ducha Ah Soo Ra wykazał nadnaturalną umiejętność przejrzenia przez ciało człowieka.

29741_39937_1343Użyte wtedy CG to po prostu zielony laser. Wątek dramy o opętaniach, nadnaturalnych mocach i „chorobach” był sam w sobie kompromitujący, ale zielony laser, który pojawił się w oczach Ah Soo Ry wyglądał niczym powrót do lat 90. i Shim Eun Hy w „M”. Zaraz po wyemitowaniu tej sceny pojawiło się wiele parodii i nawet dzisiaj jest ona na ustach ludzi.

Po drugie mamy dramę „Yeon Gaesomun” i pojawiające się w niej sageukowe kopiuj-wklej. W wyemitowanej w 2006 roku dramie przedstawiającej biografię generała Yeon Gaesomuna było wiele scen batalistycznych. Kadr, który poruszył widzów jest sceną natarcia miliona żołnierzy.

29741_39938_1343Po nakręceniu walczących żołnierzy, skopiowano ich i wypełniono nimi kadr. Wówczas ten obraz bardzo sztucznie wyglądających ludzi wywołał wielki śmiech. Domniemany milion żołnierzy atakował w tej samej pozycji, a także ponownie użyto sposobu „Ctrl+C→Ctrl+V” przy statkach na morzu, które stały jeden przy drugim w jednej linii.

Produkcja dramy „Yeon Gaesomun” zebrała wiele kpiących opinii, szczególnie z powodu użytego CG. Budowa scenografii się opóźniła, zatem drukowano obrazy, przyklejano je do płyt wiórowych i właśnie z powodu tła właśnie drama została niechlubnym, „tekturowym sageukiem”.

Trzecim i ostatnim przykładem jest scena z „Modern Farmer”, w której toczą się wielkie monety. W zeszłorocznej dramie główny bohater postanowił powrócić na scenę muzyczną ze swoim zespołem rockowym, zarabiając na album poprzez uprawianie pola, które otrzymał w spadku od babci, ale skończyło się na użalaniu się nad absurdalnie niskimi cenami.

29741_39939_1344Wtenczas w stronę głównego bohatera zaczęły się toczyć dwie wygenerowane komputerowo, większe od człowieka monety 100-wonowe, które rozbawiły widzów. Mimo to pojawiły się również opinie, że nieudolne CG zaszkodziło dramie.

Wraz z upływem czasu efekty specjalne w dramach stają się coraz bardziej realistyczne i wyszukane, wzbogacając ich treść. Jednakże w sytuacji gorączkowej produkcji niezauważone błędy do dzisiaj są tematem kpin ludzi. Są to sceny nieco absurdalne i mogące stać się groteskowymi, chociaż byłoby dobrze, gdyby można je zbyć śmiechem i dalej czerpać przyjemność z oglądania dramy.

Źródło: [Sisun News]

Reklamy