❄ Obraz świąt w dramach i filmowe propozycje z tej okazji ❄

Świątecznego motywu ciąg dalszy, chociaż żałuję, że brakuje w Korei kultury produkowania typowych filmów telewizyjnych na Boże Narodzenie. Pomyślałam sobie, że po krótkim wspomnieniu o kpopie warto byłoby również spojrzeć na koreańskie dramy i filmy pod kątem tego, jak przedstawione zostały w nich święta. Prosty pomysł, prawda? Ale za to jakie trudne wykonanie…

Jeśli wrzuci się w wyszukiwarkę odpowiednie hasło, naturalnie wyskakują trzy tytuły z „christmas” w tytule – dramy „Will It Snow For Christmas” i „White Christmas” oraz film „Christmas in August”.

Czy są to pozycje na Boże Narodzenie? Trudno mi powiedzieć… „Will It Snow For Christmas?” z pewnością jest świetną dramą gdzieś do połowy, która wpisze się w trend romantycznych historii na przytulny wieczór, natomiast „White Christmas” jest thrillerem z zimowym motywem. Filmu „Christmas in August” jeszcze nie widziałam, ale ten debiut reżyserski Heo Jin Ho jest uznawany za podręcznikowy melodramat oraz majstersztyk zdjęć.

Gdybyście zapytali mnie o dramową propozycję na święta, wskazałabym „The Prime Minister and I” z Yooną i Lee Bum Soo pomimo swoich wad. Myślę, że jako jedyna drama próbuje w jakiś sposób pochwycić familijny klimat oraz przedstawia samo Boże Narodzenie. Mało jest takich dram, w których bohaterowie siadają wieczorem i rozdają sobie prezenty lub przynajmniej nie jestem w stanie podać ich tytułów z miejsca. Jedyne, co mi przychodzi na myśl, to emitowane właśnie „Answer 1988”, w którym bohaterowie bawili się w jednym odcinku w „secret santa”.

The Prime Minister and I

Istnieje o wiele więcej dram, które wykorzystują śnieg (najlepiej pierwszy) jako romantyczny motyw (patrz: wspomniane „Answer 1988”, „My Girl”) lub takich, które mając premierę w około grudniowym okresie, projektują świąteczne plakaty, ale ile tak naprawdę mają wspólnego z motywem bożonarodzeniowym?

W Korei po prostu nie ma świątecznych tradycji. Oczywiście światełka, bożonarodzeniowe wydanie Starbucksa i kupowanie prezentów jest obecne, ale jest w tym jeszcze mniej rodzinnych tradycji niż w USA. Zresztą podobnie jak w Japonii. Dlatego właśnie pod tym względem akurat „The Prime Minister and I” jest prawdziwą dramą świąteczną, przynajmniej przez jeden odcinek.

Z kolei jeśli chodzi o filmy, takie na święta są równie rzadkie. Wierzcie lub nie, ale nawet Korei hitem w tym okresie jest „Kevin sam w domu”. Wówczas w kinach premierę mają blockbustery i melodramaty, ale myślę, że mogłabym wam polecić kilka tytułów, które są bezpośrednio związane z Gwiazdką lub po prostu nadają się w tym okresie dzięki swojej familijności/romantyczności.

Dwa tytuły są uznawane za koreańskie wersje „Love Actually” z powodu swoich licznych bohaterów, których wątki się przeplatają. Powiedziałabym, że „The Most Beautiful Week of My Life” jest lepszym filmem, ale „My Love” jest bardziej świąteczne. Z filmów tematycznych znam jeszcze „Happy Ero Christmas” z Kim Sun Ah i Cha Tae Hyunem. Nie widziałam go i nie mogę za niego poręczyć, podobno ma kiepskie recenzje. Ciekawym seansem będzie za to „Actresses”, mockumentary z sześcioma słynnymi aktorkami, które dzieje się podczas sesji zdjęciowej jednego świątecznego wieczoru.

Chciałabym też polecić parę filmów, które nie są tematyczne, ale prezentują familijne i romantyczne gatunki. „Miracle in Cell No. 7”, „Speedy Scandal” i „Hello Ghost” są wzruszającymi filmami dla wszystkich, natomiast zawsze i wszędzie polecam „Chilling Romance” z grupy komedii romantycznych. Myślę, że od tego roku będzie można dodać do tego również „The Beauty Inside”, a ostatnie dwa filmy, o których chciałabym jeszcze wspomnieć, są mniej bajkowe, ale to doskonałe romanse ze świetną muzyką – „The Contact” i „Who Are You”.

I jak? Pomimo tego wszystkiego będziecie spędzać święta z Kevinem?

Reklamy