Office

OfficeZnane też jako: Opiseu, 오피스

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller, horror

Reżyseria: Hong Won Chan

Premiera: 2015

Obsada: Go Ah Sung, Park Sung Woong, Bae Sung Woo, Kim Ui Sung, Ryu Hyun Kyung, Lee Chae Eun, Park Jung Min, Son Soo Hyun, Oh Dae Hwan

.

„Office” było wyświetlane w zeszłym roku poza konkursem w Cannes, co mogłoby sugerować, że zauważono w nim zadatki na stanie się kolejnym koreańskim klasykiem z gatunku. Nie powiem, wznosi się ponad poziom przeciętnych koreańskich thrillerów, których przesyt nastąpił kilka lat temu, ale wciąż widać niedopracowanie debiutującego jako reżyser scenarzysty „The Chaser” i „The Yellow Sea”. No, na razie nie zapowiada się z niego drugi Na Hong Jin…

Zapowiedź „Office” była bardzo intrygująca… Pracownik biurowy Kim Byung Guk wraca wieczorem do domu jak każdego dnia i bez słowa morduje młotkiem całą swoją rodzinę – żonę, matkę i niepełnosprawnego syna. Następnego dnia policja zadaje pytania jego współpracownikom dotyczące jego charakteru i skłonności, ale wszyscy utrzymują, że nie było w jego zachowaniu niczego niepokojącego – był zwykłym, zapracowanym człowiekiem. Detektyw Choi Jong Hun wyczuwa mimo to, że Kim Byung Guk nie był specjalnie popularny, a być może nawet był szykanowany. Jedyną osobą, która, jak wydaje się, była z nim blisko, jest praktykantka Lee Mi Rye, której szef każe siedzieć cicho i nie zdradzać niczego policji… Wyciszanie sprawy zdaje się jednak na nic, kiedy kamery rejestrują przyjście Kim Byung Guka do pracy po dokonaniu masakry…

Sam koncept „Office” jest dobry – ultra-konkurencyjny świat koreańskich korporacji przedstawiony jest w sposób niemniej przerażający niż elementy thrillera same w sobie, gdyż napięcie sięga zenitu, a pracownicy kopią dołki pod sobą, aby wznieść się w hierarchii. Poza tym biuro wypełnione pracowniczymi boksami staje się świetnym, klaustrofobicznym miejscem akcji, kiedy okazuje się, że domniemany morderca ukrywa się gdzieś w budynku i wychodzi z ukrycia po zmroku, kiedy zostaje tylko kilkoro ludzi po godzinach.

Jednak policja jak w wielu koreańskich filmach irytuje swoim brakiem kompetencji, a w tym szczególnie… Istnieją chyba tylko dla zasady, ponieważ zachowują się kompletnie nielogicznie, nie robiąc prawie nic, pomimo podejrzeń, że Kim Byung Guk wciąż się ukrywa w budynku. Park Sung Woong zagrał najbardziej zmarnowaną rolę jako detektyw Choi.

„Office” jest thrillerem, który początkowo nieźle zakrawa na horror w kilku scenach mających podwyższyć ciśnienie widza, ale kiedy dochodzi już do finałowej części niczym ze slashera, nie mogłam się pozbyć wrażenia, że oglądam niezbyt zgrabnie sklecony film klasy B o małym budżecie, z którego może by wyszło coś dobrego w rękach lepszego reżysera, ale Hong Won Chan nie potrafił rozwinąć swojego dobrego pomysłu. Końcowy zwrot fabuły zaskakuje, choć później zaczyna się wydawać po prostu śmieszny… Niemniej mogę powiedzieć, że Go Ah Sung trafiła się ciekawa rola jak na realia współczesnego koreańskiego kina, choć wciąż jest tyle rzeczy do poprawienia w „Office”, że być może w przyszłości remake tego filmu wykorzystałby cały potencjał.

Zdobyte nagrody

2015 Fantastic Film Festival of the University of Málaga:

  • najlepsza aktorka – Go Ah Sung

2016 Golden Cinematography Awards:

  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Ryu Hyun Kyung
  • nagroda popularności dla Go Ah Sung

1 Comment

  1. Obejrzałam nie bez uśmiechu, bo chyba można podsumować „Office” jednym zdaniem: satyra na pracę niewolników korporacyjnych z dodatkiem makabreski. Uwielbiam Go Ah Sung, więc wybaczam filmowi tę niezamierzoną śmieszność :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.