Answer 1988

Jest to jubileuszowa recenzja dramy numer 400!

Answer 1988Znane też jako: Answer to 1988, Answer Me 1988, Respond 1988, Reply 1988, Eungdaphara 1988, 응답하라 1988

Na podstawie: koreańskich dram „Answer 1997” (tvN 2012) i „Answer 1994” (tvN 2013)

Gatunek: komedia obyczajowa, romans, coming-of-age, familijny

Ilość odcinków: 20 x 100 min.

Premiera: 2015-2016

Obsada: Hyeri (Girl’s Day), Ryu Jun Yeol, Park Bo Geom, Go Kyung Pyo, Lee Dong Hwi, Ryu Hye Young, Ahn Jae Hong, Sung Dong Il, Lee Il Hwa, Ra Mi Ran, Kim Sung Kyun, Kim Sun Young, Choi Moo Sung, Choi Sung Won, Lee Min Ji, Lee Se Young, Yoo Jae Myung

.

Do trzech razy sztuka i jeszcze dalej

Jak wiecie, nie dałam się zbytnio ponieść szałowi na „Answer 1997”, ale z kolei na punkcie „Answer 1994” oszalałam, mimo że spowodowało to później złamanie mojego serca. Mogłabym zatem powiedzieć, że do trzech razy sztuka nie tylko z produkcją trzeciej części we franczyzie, „Answer 1988”, ale też z moim biednym sercem. Po raz kolejny nowa drama podobała mi się jeszcze bardziej niż poprzednia, ale jak mam znieść drugi cios w serce, bo wybrałam sobie złego faworyta?!

Z powodu tego zaangażowania emocjonalnego w „Answer 1988” nie wiem tak naprawdę, jak ocenić tę dramę. Scenarzystka zrobiła świństwo fanom, próbując do końca być jak najbardziej „zaskakującą”, ale stała się przez to nielogiczna. Wyłączając jednak wątek romantyczny z rozważań, który i tak rozwinął się za późno, „Answer 1988” może się pochwalić nostalgią i wręcz magicznym uchwyceniem codzienności, które miały jeszcze lepszy efekt niż w „Answer 1994”. I tutaj pojawia się problem… Tamtą dramę całkowicie subiektywnie oceniłam bardzo wysoko, a teraz mimo że uważam w takim osobistym odczuciu „Answer 1988” za lepsze, jestem zmuszona stonować trochę ocenę. Powód? Wspomniane zakończenie oraz fakt, że odcinek długości pełnometrażowego filmu to jednak trochę za dużo. Jednak wciąż wielką zaletą tej dramy jest wzbudzenie mojego podziwu, jak pomimo zmęczenia materiału wciąż można zrobić wielki hit i coś, co chce się oglądać… Zasługa znakomitej reżyserii? A może scenariusza, który idealnie dopasował postacie do aktorów?

Sąsiedzka historia

Po kolegach z klasy i współlokatorach przyszła kolej na nowy rodzaj grupy bliskich znajomych – sąsiadów z tej samej ulicy. Głównymi bohaterami „Answer 1988” jest pięcioro przyjaciół w tym samym wieku, którzy znają się od dziecka. Deok Sun (Hyeri) ze starszą siostrą Borą (Ryu Hye Young) i młodszym bratem No Eulem (Choi Sung Won) mieszkają w piwnicy domu, który należy do rodziny Jung Hwana (Ryu Jun Yeol) i hyunga Jung Bonga (Ahn Jae Hong), która wygrała na loterii. Różnica w majątku nie sprawia jednak żadnego problemu, a ich rodzice jak się przyjaźnili, tak się dalej przyjaźnią. Poza nimi paczkę kolegów z rodzynkiem w postaci Deok Sun uzupełniają klasowy przewodniczący Sun Woo (Go Kyung Pyo), syn dyrektora szkoły Dong Ryong (Lee Dong Hwi) i geniusz gry w baduk Taek (Park Bo Geom). Sun Woo i Taek są dziećmi samotnych rodziców, natomiast Dong Ryong zawsze jest pozostawiony samemu przez matkę karierowiczkę, ale każdy mieszkaniec Ssangmun-dong traktuje ich jak własne dzieci.

Ogólnie fabuła dramy jest „taka jak zawsze”. Obserwujemy codziennie życie bohaterów, aż w którymś momencie wkraczają głębsze uczucia, które zagrażają przyjaźniom – kto z chłopców okaże się być przyszłym mężem Deok Sun? Różnica między „Answer 1988” a poprzednikami jest taka, że wprowadzono również gatunek familijny – rodzice są takimi samymi równoprawnymi bohaterami, co młode pokolenie i naprawdę nie wiem, jak to PD Shin Won Ho zrobił, ale często byli oni o wiele ciekawsi! Główni bohaterowie to jedna, głupiutka dziewczyna i czterech znoszących ją chłopaków – naturalnie nie byli tak zgraną grupą, jak legion trzech ahjumm (matki Deok Sun, Jung Hwana i Sun Woo), które dzieliły się problemami, przesiadując całe dnie razem.

Ojcowie również tworzyli własną klikę, ale mimo wszystko sprawiali bardziej wrażenie takich komediowych sidekicków swoich żon. Kim Sung Kyun, który w „Answer 1994” grał jednego ze studentów, tym razem jako ojciec Jung Hwana i Jung Bonga przyprawiał Ra Mi Ran o zażenowanie swoim niekończącymi się żartami, tak samo jak widzów. Poza tym żaden wątek romantyczny nie wzruszył mnie tak jak historia mamy Sun Woo i ojca Taeka… Sung Dong Il i Lee Il Hwa zostali nieco zepchnięci na dalszy plan, może dlatego, że po raz trzeci zagrali rodziców głównej bohaterki, ale jak widać, nie zabrakło starszych aktorów, którzy wzruszaliby lub rozbawiali swoimi wątkami.

Nowe pokolenie gwiazd

Uważam, że sukces „Answer 1988” nie leżał aż tak bardzo w wywołaniu uczucia nostalgii u widzów, jak w poprzednich częściach. Obawiano się przecież, że młodsze pokolenie, które urodziło się po 1988 roku nie będzie w stanie się odnieść do dramy i przedstawionej w niej rzeczywistości, więc może z tego powodu zawarto mniej odniesień popkulturowych? Oczywiście nie mogło zabraknąć ówczesnych hitów muzycznych i dramowych oraz celebrytów (jedna z nich, Lee Mi Yeon, zagrała nawet współczesną wersję Deok Sun!), a główna bohaterka nie była niczyim fangirlem.

Jeśli już jesteśmy przy Deok Sun, prawdę powiedziawszy nie czuję tak jak niemalże wszyscy Koreańczycy, żeby Hyeri była dobrą aktorką… Sama grana przez nią bohaterka była słabsza niż Shi Won lub Na Jung, ponieważ można ją krótko podsumować – dobre, niedoceniane dziecko. Sympatia, jaką mogła wywołać, wcale nie zasłoniła mi oczu – Hyeri poprawiła się znacznie w porównaniu do fatalnych ról w „Seonam Girls High School Investigators” i „Hyde, Jekyll and I”, ale wciąż jest słabą aktorką. Jedyna różnica jest taka, że tym razem trafiła na charakter, który idealnie do niej pasował, choć w połowie dramy można było zauważyć maskowanie jej braków. Powinna wtedy dawać z siebie jeszcze więcej, pokazując więcej dramatycznego aktorstwa, a niestety przez pewien czas to reszta aktorów niosła na swoich barkach dramę, a ona pełniła funkcję zaledwie komediowego elementu.

Mimo to ogólnie oceniam aktorstwo w „Answer 1988” na bardzo dobre, szczególnie że weterani stanowili mocną podporę tej dramy. Znowu pozwoliła na rozkwitnięcie karier mało znanych aktorów, ale trzeba pamiętać, że takich doskonałych scenariuszy w kwestii nakreślenia bohaterów jest niewiele i mogą oni szybko zostać zapomniani, jeżeli nie dostaną po „Answer 1988” równie dobrych projektów. Kto wyczekuje kariery filmowej Ryu Jun Yeola?

Może nie urodziłam się w latach 80., ale mogłam się odnieść do „Answer 1988” w tym względzie, że też pamiętam czasy, w których blisko kolegowałam się ze swoimi sąsiadami i odwiedzaliśmy się bez zapowiedzi… To była dobra drama familijna, zupełnie inna niż te wszystkie dramy weekendowe, które zwykłam określać tym samym gatunkiem. Jeśli obedrzeć ją z kontrowersji i ciąganego na siłę wątku męża Deok Sun, wciąż zostaje nam dobry serial obyczajowy, w którym życie bohaterów nie kręci się tylko i wyłącznie wokół kłopotów sercowych. Jak głosi hasło reklamowe dramy, najważniejsza miłość to ta do rodziny.

Zdobyte nagrody

tvn10 Awards:

 • Drama Contents Daesang
 • Drama Contents Bonsang
 • Special Acting Award dla Sung Dong Ila
 • Scene Stealer Award dla Ra Mi Ran
 • Scene Stealer Award dla Kim Sung Kyuna
 • tvN10 Asia Award dla Park Bo Geoma
 • tvN10 Trendy Actor Award dla Hyeri
 • tvN10 Trendy Actor Award dla Ryu Jun Yeola

2016 Korea Cable TV Awards:

 • najlepsza drama
 • Rising Star Award dla Ryu Jun Yeola
 • Rising Star Award dla Ryu Hye Young
 • nagroda popularności dla Ra Mi Ran

52nd Baeksang Arts Awards:

 • najlepsza reżyseria
 • najlepszy nowy aktor – Ryu Jun Yeol

2016 APAN Star Awards:

 • najlepsza reżyseria
 • najlepszy nowy aktor – Park Bo Geom
 • najlepszy nowa aktorka – Hyeri

2016 Mnet Asian Music Awards:

 • Best OST Award – Lee Juck (Don’t Worry Dear)

2016 Asia Artist Awards:

 • Asia Star Award dla Park Bo Geoma
 • najlepszy nowy aktor – Ryu Jun Yeol

Ocena:

Fabuła – 9/10

Kwestie techniczne – 10/10

Aktorstwo – 9/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 9/10

Reklamy