HaemooZnane też jako: Sea Fog, Haemu, 해무

Na podstawie: koreańskiej sztuki teatralnej „Haemoo” (2007)

Gatunek: dramat, thriller

Reżyseria: Shim Sung Bo

Premiera: 2014

Obsada: Kim Yoon Seok, Yoochun (JYJ), Han Yeri, Lee Hee Joon, Kim Sang Ho, Yoo Seung Mok, Moon Sung Geun, Jung In Ki

.

Adaptacja sztuki teatralnej, która z kolei jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, w rękach kogoś takiego jak Bong Joon Ho to zapowiedź doskonałego kina, szczególnie że osobiście bardzo lubię, kiedy filmy rozgrywają się na ograniczonej, teatralnej przestrzeni. „Haemoo” zostało napisane i wyprodukowane przez wspomnianego autora, jednakże reżyserię powierzył swojemu długoletniemu scenarzyście Shim Sung Bo, dla którego jest to debiut w tej roli. Może dlatego w moim odczuciu czegoś zabrakło w „Haemoo”? Jest to bardzo dobrze przyjęty przez krytyków obraz, niemniej nie zanosi się, aby wszedł do kanonu klasyków…

Film przedstawia tragedię, jaka dzieje się na kutrze rybackim kapitana Chul Joo. Jest rok 1998 czyli zaraz po wybuchu azjatyckiego kryzysu finansowego. Rybakom nie udaje się złowić tylu ryb, aby przyniosło to zysk, więc w desperackim ruchu kapitan zgadza się na przeszmuglowanie na swoim statku chińskich imigrantów, byle by tylko nie musieć sprzedać łodzi. Niestety zastaje ich mgła i ciężkie warunki na morzu. W dodatku ściga ich policja nadbrzeżna, dlatego podczas kontroli kapitan każe schować imigrantów w chłodziarni dla ryb. Niestety wszyscy umierają z uduszenia się poprzez brak dopływu powietrza i ulatniający się gaz. Przez to załoga powoli zaczyna popadać w psychozę, kiedy kapitan każe im pociąć ciała i się ich pozbyć. Najmłodszemu Dong Shikowi udaje się uratować dziewczynę Hong Mae, którą skrył poza chłodziarnią, ale kiedy reszta rybaków ją odkrywa, jedni chcą ją zgwałcić, a kapitan pragnie ją zabić, aby pozbyć się świadka ich zbrodni.

Jak widzicie, „Haemoo” jest niezwykle ponurym filmem, który pokazuje, że bez względu na to, czy ktoś jest bogaty, czy żyje w biedzie, niefortunne wydarzenia wyciągają to, co najgorsze z ludzi. Dla zbalansowania tego mamy wątek niewinnej, czystej miłości między Dong Shikiem a Hong Mae, która rozkwitła w niesłychanych dla tego okolicznościach, ale świetnie zapowiadający się film w końcowym rozrachunku nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. To wszystko przez to, że jego finałowa część zamiast zostać szokującą spiralą psychozy i związanej z nią przemocy, stała się w gruncie rzeczy pojedynkiem idealistycznego Dong Shika z całą resztą „złej” załogi. I nie dało mu to naprawdę nic…

Nie uznaję „Haemoo” za dobry debiut reżyserski. Oczywiście film odniósł sukces, więc Shim Sung Bo dostanie pewnie drugą szansę, ale odniosłam wrażenie, że nakręcił go mechanicznie, według instrukcji obsługi i nigdy tak naprawdę nie wzniósł się ponad to, co było świetnym skryptem Bong Joon Ho. Bohaterom brakuje głębi i wszystko, co tak naprawdę zostaje w pamięci po seansie, to romans Yoochuna i Han Yeri, jak i sam fakt, że wreszcie zobaczyłam tego idola w lepszej roli niż wszystkie jego dotychczasowe, przecenione dramy. Najbardziej rozczarowujące jest to, jak Kim Yoon Seok jako kapitan Chul Joo nie robi żadnego wrażenia… Jego rola przywodzi na myśl poprzednie w „The Yellow Sea” lub „Hwayi”, więc niestety trzeba to nazwać zaszufladkowaniem.

Powiedziałabym, że wypadałoby dla fanów Yoochuna obejrzeć ten film, ale nie wiem czy nie zostaliby odrzuceni przez jego przemoc i depresyjny klimat. Osobiście miałam wrażenie, że w trakcie oglądania „Haemoo” robi widzowi spory apetyt, ale na koniec pozostawia nienasyconym.

Zdobyte nagrody:

2014 Hawaii International Film Festival:

 • Golden Orchid dla najlepszego filmu fabularnego

2014 Korean Association of Film Critics Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun

2014 Grand Bell Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun

2014 Busan Film Critics Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Shim Sung Bo
 • najlepszy nowy aktor – Yoochun

2014 SACF Beautiful Artists Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun

2014 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun
 • najlepsza scenografia

2014 Star Night Showbiz Awards:

 • Popular Star Award dla Yoochuna

2014 Korean Association of Film Writers Awards:

 • najlepsze zdjęcia

2015 KOFRA Film Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun

2015 Max Movie Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun
 • najlepszy zwiastun

51st Baeksang Arts Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Yoochun

2015 Buil Film Awards:

 • najlepsze zdjęcia

2015 Golden Cinematography Awards:

 • Cinematography Golden Award

0 komentarzy dotyczących “Haemoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: