Remember

RememberZnane też jako: Remember – War of the Son, Remember – Son’s War, Rimembeo – Adeurui Jeonjaeng,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: revenge drama, prawniczy

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2015-2016

Obsada: Yoo Seung Ho, Park Sung Woong, Park Min Young, Namgoong Min, Jung Hye Sung, Jeon Kwang Ryul, Lee Shi Eon, Lee Won Jong, Kim Ji Hun, Kim Jin Woo, Uhm Hyo Seob, Song Young Kyu, Han Jin Hee, Lee Jung Eun, Kim Hyung Bum, Kim Young Woong

.

W imię sprawiedliwości

Fabułę tej dramy można streścić krótko – czarny charakter zabija w afekcie dziewczynę, a wina spada na mężczyznę, który znajduje jej ciało. Seo Jae Hyuk choruje na Alzheimera, więc łatwo z niego zrobić fałszywego sprawcę. Prawdziwy morderca Nam Kyu Man jest nietykalnym chaebolem z problemem panowania nad złością, tak więc zdobywa to, czego chce, albo pieniędzmi, albo zastraszaniem.

„Remember” jest zatem dramą o zemście głównego bohatera Seo Jin Woo, syna Jae Hyuka, który pragnie oczyścić ojca z zarzutów i ukarać Kyu Nama. Dodatkowym smaczkiem jest to, że posiada absolutną pamięć fotograficzną, dlatego w ciągu niespełna czterech lat przeistacza się z roztrzęsionego licealisty w adwokata, który może się pochwalić stuprocentową skutecznością. Jednak w pewnym momencie jego pamięć staje się przeciążona i Jin Woo również zaczyna odczuwać postępującego Alzheimera niczym jego ojciec…

Recenzowana drama jest debiutem telewizyjnym scenarzysty filmów „I Am Dad” i hitowego „The Attorney”, tak więc mając doświadczenie w prawniczym gatunku, przynajmniej jedno zostało bardzo dobrze wykonane – bohaterami są adwokaci i prokuratorzy, a spora część fabuły toczy się na sali rozpraw, choć przyznam, że nie były one szczególnie ekscytujące… Trudno byłoby to osiągnąć, gdyż „Remember” jest w gruncie rzeczy bardzo prostolinijną dramą. Mamy naczelny czarny charakter, prawdziwego psychopatę, który długo sabotuje wszelkie działania głównych bohaterów w celu udowodnienia jego winy sprzed lat i postawienia przed sądem, ale w końcu sprawiedliwość musi wygrać, co nie? Dlatego bohaterowie wciąż doznają porażek, kiedy wydaje się, że wszystko dobrze się układa (bo wszyscy zdradzają za pieniądze…), aby potem odnieść na koniec wielkie zwycięstwo w sumie prostymi środkami.

Idealny, nudny bohater i reszta banałów

Rzućmy okiem na obsadę. W roli głównej w „Remember” występuje uwielbiany przez Koreańczyków Yoo Seung Ho, który w zeszłym roku ukończył służbę wojskową i Seo Jin Woo jest wreszcie jego pierwszą, naprawdę pasującą do niego, dorosłą rolą. Namgoong Min po raz drugi z rzędu wciela się w antagonistę po przełomowym dla niego „The Girl Who Sees Smells” i staje się jeszcze bardziej „zły”, choć żaden z niego Shin Sung Rok, żeby mi imponował aktorsko. Główną rolę żeńską odgrywa Park Min Young, całkiem sporo starsza od Yoo Seung Ho, choć dobrze do niego pasująca, ale problem tkwi w tym, że ma na koncie wiele prawych, idealistycznych postaci, więc grana przez nią prokurator Lee In Ah nie jest niczym nowym. Wręcz nudzi, będąc jakimś skrzyżowaniem Lee Ji Yoon z „A New Leaf” z Kim Naną z „City Hunter”.

Mamy więc klasyczną sytuację – główny bohater z pomocą bohaterki staje przeciwko czarnemu charakterowi. „Remember” mogło stać się thrillerem prawniczym, ale jak dla mnie zabrakło w tej dramie dreszczyku emocji. Ze względu na wątek Alzheimera oraz uparcie powracające retrospekcje pokazujące idealną relację syna z ojcem jest to bardziej melodramat i taka właśnie (czyli melodramatyczna) staje się relacja głównej pary, która nie ma przyszłości w obliczu utraty pamięci.

Światło reflektorów łatwo zagarnął Park Sung Woong grający prawnika Park Dong Ho, który początkowo podejmuje się obrony Seo Jae Hyuka. Jest to bardzo charyzmatyczna postać na tak nudnym tle innych bohaterów, nawet jeśli jego kreacja jest w oczywisty sposób na to nastawiona – mówienie w gwarze, bycie łasym na pieniądze, ekscentryczne poczucie mody… Jednak pomyślałam sobie, że to wielka szkoda, że nie został głównym bohaterem… Bowiem Park Dong Ho w ostatnim momencie zdradza Jin Woo i zaczyna pracować dla Ilho Group należącego do Kyu Mana. Zresztą z tego właśnie powodu główny bohater zostaje adwokatem, który stoi po „wygrywającej stronie prawdy”, ale w każdym razie oczywiste jest, że działania Dong Ho mają przybliżyć go do przyskrzynienia Nam Kyu Mana. Czy taki (w pewnym sensie) anty-bohater nie byłby o wiele ciekawszym wyborem na główną postać?

Na czasie

Nie czerpałam wielkiej przyjemności z oglądania „Remember”. Właściwie aż do ostatniego tygodnia emisji nie ruszyłam tej dramy po pierwszych dwóch odcinkach, które obejrzałam oczywiście dla napisania pierwszych wrażeń. Pamiętam, że spodziewałam się wiele, ale „Remember” okazało się być klasyczną revenge dramą, no może z tym wyjątkiem, że główny bohater nie uwodzi głównej bohaterki dla zemsty…

Tak więc ogólne wrażenie, jakie robi, jest bardzo znajome, ale drama sama w sobie nie jest zła, wręcz stoi na bardzo przyzwoitym poziomie. Przyznaję, że bohaterowie mnie nudzili, ale przynajmniej nie irytowali. Co więc mogło sprawić, że „Remember” stało się takim hitem oglądalnościowym? Powrót Yoo Seung Ho? Prosta do śledzenia walka dobra ze złem? Psychopatyczny Nam Kyu Man, którego aż lubi się nienawidzić?

Absolutnie zły bohater, który nie ma do tego większych podstaw, bo po prostu jest psychopatą, to przyłączenie się do jednego trendu, który rozniecił bodajże Jung Woong In swoją rolą w „I Hear Your Voice”. Jednakże warto zauważyć, że „Remember” odnosi się również do jeszcze jednej mody obecnej zarówno w dramach, jak i filmach – obrazowania wielkiej korupcji, która w końcu zostaje ukarana. Być może drama jest trochę takim echem po roli Yoo Ah Ina w filmie „Veteran”, ale czytałam recenzje, że największy obecnie hit koreańskich kin, film „A Violent Prosecutor” sam w sobie nie jest wybitnym tytułem, tylko jedzie właśnie na takich nastrojach widzów (oraz star power Hwang Jung Mina i Kang Dong Wona).

Jak zatem można nie dostrzec prawidłowości? „Remember” jest dramą, która zawiera obecne trendy, jej fabuła jest łatwa do podążania za nią i nikt nie kompromituje się aktorsko. Sama byłam w stanie nadrobić ja całą w kilka dni i zdążyć na premierę ostatnich odcinków. Pewnie zapomnę o niej w ciągu następnych kilku tygodni, bo nie zaimponowała mi niczym oprócz może roli Park Sung Woonga, jednakże przyznam jedno – „Remember” utrzymuje równy poziom od początku do końca.

Zdobyte nagrody

2016 SBS Drama Awards:

  • Excellence dla Yoo Seung Ho
  • Special Acting Award dla Park Sung Woonga
  • Top 10 Stars – Namgoong Min

2016 APAN Star Awards:

  • Excellence dla Namgoong Mina

2016 Asia Artist Awards:

  • Best Celebrity Award dla Namgoong Mina

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 6/10

Średnia – 6,75/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.