Socialphobia

SocialphobiaZnane też jako: Sosyeolpobia, 소셜포비아

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller, dramat

Reżyseria: Hong Seok Jae

Premiera: 2015

Obsada: Byun Yo Han, Lee Joo Seung, Ryu Jun Yeol, Ha Yoon Kyung

.

„Socialphobia” może się pochwalić na dzień dzisiejszy rekordową liczbą widzów w kinie, jeśli chodzi o filmy niezależne. W ten sposób został pobity wynik „Han Gong-ju” z roku wcześniej, ale tamten film stał się sensacją festiwalową, natomiast wydaje mi się, że „Socialphobia” pojechało w głównej mierze na sławie Byun Yo Hana, który wciąż był jeszcze gorącym nazwiskiem po sukcesie dramy „Misaeng”.

Trudno powiedzieć, żeby był definitywną gwiazdą tego filmu… Gra aspirującego na policjanta Ji Woonga, który razem z kolegami bierze udział w nagonce na dziewczynę, która skrytykowała w internecie żołnierza, który popełnił samobójstwo. Najpierw wyzywają ją na Twitterze, a później robią najazd na jej dom, nagrywając wszystko i transmitując na żywo w internecie. Jednak na miejscu znajdują jej martwe ciało. Wszystko wskazuje na to, że się powiesiła, ale są przekonani, że było to morderstwo i zaczynają prowadzić swoje własne śledztwo, oczywiście dzieląc się jego szczegółami w internecie.

Jest to bardzo interesujący debiut reżyserski Hong Seok Jae ze względu na obrany temat, ale nie mogę się pozbyć wrażenia, że albo „Socialphobia” jest lekko przereklamowane, albo rozczarowujące w swojej finałowej części, gdyż reżyser rozładował całe napięcie w mało ekscytującym zakończeniu. Grany przez Byun Yo Hana Ji Woong nie wydaje się być głównym bohaterem, ponieważ „Socialphobia” jest bardziej takim zbiorczym filmem, którego głównym bohaterem jest cała grupa, choć jako jedyny przeżywa konflikt, kiedy odkrywa internetową tożsamość jego najlepszego przyjaciela. Zamiast Byun Yo Hana uwagę kradną Ryu Jun Yeol jako moderator livestreama oraz wspomniany przyjaciel Yong Min, którego gra Lee Joo Seung pojawiający się w małych rólkach w popularnych dramach.  Tamten natomiast zrobił na mnie większe wrażenie w „Tinker Ticker”, innym niezależnym thrillerze-dramacie.

„Socialphobia” jako thriller nie do końca potrafi utrzymać napięcie, chociaż całkiem efektywnie wykorzystano motyw nagrywania na żywo. Może się to skojarzyć z zabiegiem z wielu horrorów, ale nie nadużyto go. Natomiast jako dramat film ten nie odkrywa żadnych nowych horyzontów, chociaż odnosi się do spraw, które powinny być bliskie współczesnej młodzieży – przemocy w internecie, plotek wymykających się spod kontroli, braku hamulców w wyrażaniu swojej opinii, gdy jest się anonimowym, samobójstw w Korei itd… Pod tym względem jest to film, który warto obejrzeć, choć powtórzę jeszcze raz, że nie należy nastawiać się na wielkie kino pod względem fabularnym i aktorskim. Nie pozostawia też z myślami, bo to, jak szybko zapominamy o skandalach i przerzucamy uwagę na inne newsy, jest dla mnie czymś codziennym, a nie katharsis filmu.

Zdobyte nagrody

2014 Busan International Film Festival:

 • NETPAC Award
 • DGK Award dla Hong Seok Jae

2014 Seoul Independent Film Festival:

 • Independent Star Award dla Byun Yo Hana
 • Audience Award

2015 Buil Film Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Byun Yo Han
 • najlepszy nowy reżyser – Hong Seok Jae

2016 KOFRA Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Byun Yo Han

2016 Max Movie Awards:

 • najlepszy film niezależny
 • najlepszy nowy aktor – Ryu Jun Yeol
 • Rising Star Award dla Ryu Jun Yeola

2016 Chunsa Film Arts Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Hong Seok Jae

3rd Wildflower Film Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Hong Seok Jae

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.