KBS recenzje dram recenzje Drama Special

The Tale of the Bookworm

The Tale of the BookwormZnane też jako: The Search For Battle, Ganseochiyeoljeon, 간서치열전

Gatunek: historyczny, przygodowy, kryminalny

Premiera: 2014

Obsada: Han Joo Wan, Choi Dae Chul, Min Ji Ah, Jung Eun Woo, Lee Dae Yeon, Ahn Nae Sang

.

„The Tale of the Bookworm” zanim trafiło na antenę KBSu w formie jednoodcinkowego Drama Special, wystartowało jako 7-odcinkowa webdrama. Jest to jakiś pomysł, gdyż same te filmy telewizyjne są produkowane bardziej z tradycji niż dla zysku, jednakże ten tytuł nie jest akurat tym, co cieszy się największą popularnością w internecie, czyli krótką, słodką serią z ulubionym idolem. W wielkim kontraście do tego jest to sageuk z aktorami, którzy nie są zbyt popularni.

Han Joo Wan, który zadebiutował w dramie weekendowej „The Wang Family”, zagrał później w sageukach „The Joseon Gunman” i „Hwajung”, więc ma doświadczenie w tym gatunku. Osobiście widziałam go tylko jako second leada przy Lee Jun Kim i Nam Sang Mi oraz Drama Special „Yeon Woo’s Summer”, tak więc miałam w głowie tylko jeden jego obraz, raczej poważny. Natomiast jego rola w „The Tale of the Bookworm” jest zgoła inna… Gra wielbiciela książek Soo Hana, który całymi dniami je przepisuje i marzy o dostępie do królewskiej biblioteki, gdyż jako człowiek ubogiego stanu może czytać jedynie „niską literaturę”. Wkrótce zostaje wplątany w konspirację dotyczącą jedynej kopii „Baśni o Hong Gil Dongu”. Najpierw bibliotekarz, z którym miał spięcie, zostaje zamordowany i staje się głównym podejrzanym, ale wkrótce urzędnicy dostrzegają jego talent i dostaje misję odnalezienia legendarnej książki, na którą czyha również wiele innych osób z różnych powodów.

KBS opisało tę produkcję jako „action thriller”, ale istota „The Tale of the Bookworm” jest nieco trudniejsza w określeniu. Jest to bardzo dobrze wyreżyserowane Drama Special, po którym wcale nie widać niskiego budżetu, a sceny akcji wyglądają bardzo dobrze, ale thriller…? Mamy elementy kryminalne, gdyż Soo Han z całą swoją wiedzą zaczerpniętą z książek odgrywa patologa, a później detektywa, ale ujął mnie niespodziewanie lekki ton ten produkcji, a to wszystko dzięki głównemu bohaterowi.

Trudno jest krótko opisać Soo Hana. Z jednej strony jest to tytułowy mól książkowy, który nic nie widzi poza swoim hobby i wtajemnicza widza w swój świat, który wręcz przypomina fandom przez te wszystkie hermetyczne określenia na różne typy wielbicieli książek. Dzięki swojej wiedzy w szerokich dziedzinach przypomina nieco Sherlocka Holmesa, który zbiera dowody na miejscu zbrodni i potrafi w głowie odtworzyć cały przebieg wydarzeń, ale z drugiej strony trudno powiedzieć, żeby był „cool” bohaterem, gdyż jednocześnie jest naiwny, bez ogłady towarzyskiej, a Han Joo Wan doprawia to jeszcze teatralnością min, zupełnie jakby Soo Han był literacką diwą wśród laików. Taki bohater z pasją na tle realiów siedemnastego wieku może zakrawać nawet na satyrę… Być może to wytłumaczy ten dość oryginalny klimat „The Tale of the Bookworm”, który wychodzi poza tradycyjny sageuk z drobnym elementem kryminalnym.

0 komentarzy dotyczących “The Tale of the Bookworm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: