Koreańska szkoła plakatu…? Raczej jej brak!

6 Komentarzy

Odkąd tylko natrafiłam na artykuł o najlepszych amerykańskich plakatach filmowych z zeszłego roku, postanowiłam się nieco bardziej zagłębić w koreańskie tendencje do powielania tych samych schematów w plakatach. Komentarze pod nim (przetłumaczone na Netizenbuzz) były dobitne – w Korei wystarczy wkleić twarze głównej obsady i po sprawie.

Oto plakaty uwzględnione w tamtym artykule:

Osobiście podejrzewam, że „artystyczne plakaty” w przypadku koreańskich filmów lub dram spotkałyby się pewnie z uznaniem, ale nie przyciągnęłyby widzów, będąc zbyt metaforyczne lub niejasne. You Who Came From The StarsW końcu gdzie jak nie w Korei mamy jeden z największych kultów celebrytów? To oczywiste, że w pierwszej kolejności wybierają, co obejrzeć, ze względu na obsadę! Dlatego nie trzeba się nawet wysilać, wystarczy po prostu zrobić kilka zdjęć głównych aktorów na białym tle, a potem dowolnie ze sobą skleić i przyozdobić, jak np. w bardzo rozczarowującym głównym plakacie do hitowej dramy „You Who Came From The Stars”.

Umieszczenie głównych aktorów w pewnych pozycjach lub na jakimś tle to koreański standard. Jednak chciałabym podkreślić dwie tendencje, których wprost nie znoszę. Po pierwsze są to wielogłowe plakaty, które „ozdabiają” przeważnie melodramaty. Jest to nieoryginalne i bardzo leniwe, patrząc ile już podobnych powstało.

Zauważcie, że główny bohater zawsze patrzy na wprost! Co gorsza, kiedy dokopałam się do strony internetowej jednych z projektantów takich plakatów i materiałów promocyjnych, okazuje się, że w Korei można mieć jeszcze całkiem fajne pomysły, ale potem zleceniodawca i tak wybiera te najbardziej bezpieczne. Oto przypadek proponowanych plakatów do dramy „Full Sun”, które zostały odrzucone na rzecz wielogłowego potworka umieszczonego powyżej:

Drugim rodzajem plakatów, na które nie mogę już patrzeć, to czteroczęściowe, symetryczne kompilacje dwojga głównych bohaterów i dwojga second leadów. Kiedy widzi się ich większą ilość razem, staje się to niemalże histeryczne…

Plakaty filmowe z reguły wcale nie są lepsze, chociaż skupiam się dzisiaj głównie na dramach. Podam zatem tylko kilka przykładów. Time RenegadePo pierwsze muszę przyznać, że bodźcem do zabrania się za ten temat właśnie teraz było wielkie rozczarowanie, jakim stał się dla mnie plakat nadchodzącego filmu „Time Renegade”. Jest on po prostu złożony z trzech innych plakatów poszczególnych bohaterów, co za kreatywność! Przecież widząc coś takiego, wcale nie byłabym zainteresowana filmem, gdybym nie znała i nie lubiła aktorów!

Drugim beznadziejnym przypadkiem jest plakat do grudniowego hitu The HimalayasThe Himalayas”, który po prostu przedstawia twarz Hwang Jung Mina. Mogłabym to zaakceptować jako teaser poster lub character poster, ale tak ma wyglądać main poster?! Co on w ogóle mówi o filmie oprócz tego, że gra w nim bardzo popularny aktor?

Kreatywność w kwestii plakatów filmowych jest tak samo zabijana, jak w przypadku dramowych… Dla przykładu pierwotny plakat „Helpless” odsłaniający plecy Kim Min Hee został zakazany i zastąpiony typową składanką głównych aktorów grających w filmie, choć znalazł przynajmniej zastosowanie jako oficjalny plakat międzynarodowy.

Podobnie na koreański plakat filmu „Inside Men” został wybrany znajomy, trzyczęściowy panel, natomiast oficjalnym międzynarodowym jest ten z dymem. Żałuję, że wyrzucono trzecią wersję, która była moim zdaniem najciekawsza.

Wracając jednak do dram. Być może zbytnia kreatywność nie jest pożądana, ponieważ nie można uciec od artystycznych wpływów? Było wiele przypadków, w których internauci wskazali na wielkie podobieństwo pierwszych plakatów do innych, istniejących już. Producenci „Big Man” początkowo zaprezentowali dwa plakaty, które zostały porównane do serialu „Dr. House” i filmu „Bliżej”, dlatego zostały zastąpione wielogłowym standardem, który załączyłam na początku tekstu.

Innymi przykładami są plakat „Tazza”, który zniknął z obiegu, plakaty do „Spy”, które pozostały oraz koncept teaserowych posterów do „Discovery of Romance”:

Kolejne banały w koreańskim projektowaniu plakatów to kiepskie użycie photoshopa czyli wklejenie osobno sfotografowanych aktorów na sztuczne tło…

…a także brak oryginalności jeśli chodzi o określone gatunki dram. Plakaty weekendowych i codziennych produkcji familijnych to nadmiar szerokiej obsady na jednym obrazku, sztuczna wesołość i jeszcze więcej photoshopa…

…a w przypadku dram medycznych najczęściej widzimy obsadę na tle sali operacyjnej, bo gdzieżby inaczej?

Jednak wypadałoby dla balansu wskazać też dobre plakaty, jakie można znaleźć przy koreańskich dramach, prawda? Jest to oczywiście kwestia gustu, ale nie mam nic przeciwko używaniu kadrów.

Osobiście najbardziej podobają mi się te z silną paletą kolorów:

Powiedziałabym, że te są przykładami na prosty, efektywny pomysł, który dobrze koresponduje z treścią dramy:

W prostocie i kolorze mistrzostwem były też materiały promocyjne do filmu „The Beauty Inside”:

Tak więc jakie jest wasze zdanie na temat domniemanej „koreańskiej szkoły plakatu”? Jest to coś, nad czym można dyskutować, czy jednak uważacie, że plakat jak plakat, nie ma nad czym się rozdrabniać? Czy w ogóle mają one wpływ na to czy wyczekujecie danej dramy? Dla mnie akurat ładny plakat podnosi oczekiwania wobec premiery…

Reklamy

6 comments on “Koreańska szkoła plakatu…? Raczej jej brak!”

 1. W porównaniu do plakatów polskich komedii romantycznych (gdzie zdjęcia aktorów są wklejane na białe tło) koreańczycy są mistrzami sztuki plakatu…
  Prawda jest taka, że o doborze plakatu decyduje w większości grupa docelowa i finanse producentów. Jeśli do promocji zatrudniona jest zewnętrzna firma reklamowa, to przed wypuszczeniem plakatu robią zazwyczaj próby na pewnej ilości osób wpisujacych się w potencjalną grupę docelową. Pokazują im kilka propozycji i wybierają najlepiej przyjęty plakat. A co tu dużo mówić – prostota najlepiej się przyjmuje. Przekładając na polskie realia – dla typowej Grażyna i Janusza łatwiejszy w odbiorze jest biały plakat z aktorami, którzy głównie są najmocniejszym punktem produkcji.
  W kwestii powtarzalności – najłatwiej wziąć coś sprawdzonego. Po za tym przy tak wielkiej ilości produkcji i akcji promocyjnych trudno być oryginalnym.

  Polubienie

 2. Jako, że jestem na projektowaniu graficznym, oczy mi krwawią od większości plakatów dram.
  Jeśli producenci się nie przyłożyli i nie zatrudnili nikogo z dobrymi umiejętnościami by zrobił ładny plakat, to dlaczego mieliby się przyłożyć i zrobić dobrą fabułę, dobrą dramę?
  Tak to widzę.
  No bo gdyby dostać takie Nice guy i Descendants of the Sun (w końcu ten sam aktor) nie wiedząc o czym są, to chyba wszyscy by zdecydowali się obejrzeć DOTS, prawda?
  Plakat jest cholernie ważny.
  Przez plakaty weekendówek, nawet bym trailera tych dram oglądać nie chciała.
  Podoba mi się plakat The Blade and Petal i Joseon Gunman.
  Jakoś historyczne mają to do siebie, że rzadziej zawodzą, jeśli chodzi o takie rzeczy.
  Swoją drogą, co do You Who Came From the Stars, to każdy pierwszy lepszy amator gimpa, mógłby zrobić taki sam, to jakiś żart.
  A do takiej dramy można było zrobić jakiś naprawdę ładny…
  Jednak żadne koreańskie z tego artykułu, do tych amerykańskich się nie umywają.
  Jedni może i stwierdzą, że nuda i nic, ale to jest właśnie plakat artystyczny :)

  Polubienie

 3. W korei podobnie jak w Amerycę przede wszystkim rządzą produceńci, a oni nie lubią za bardzo ryzykować i stawiają na czysty i bezpieczny zysk. Zresztą te plakaty amerykańskie na początku artykułu, oryginalnością nie powalają. Koreański show biznes przypomina Hollywood z całym tym system gwiazd.Wystarczy po oglądać oryginalne,amerykańskie plakaty z lat 30-50,by odnaleść wiele podobieństw z koreańskimi. Liczy się także target, im bardziej mamy coś dla mas, tym konserwatywniej będziemy to promować. Warto też zauważyć,że nie raz koreański trailer jest gorszy od samego filmu.Na zachodzie na ogół jest odwrotniem.
  Pamiętam, że brain miał bardzo fajny plakat, który dobrze nawiązywał do fabuły. Myślę o tym plakacie, gdzie główny bohater jest odbiciem lustrzanym profesora.

  Polubienie

 4. Dla mnie jeden z fajniejszych ostatnio plakatów to ten do Signal. Wcześniej podobały mi się White Christmas czy Flower Boy Next Door, Ale faktycznie, od lat zastanawiam się dlaczego postery dram są zwykle fatalnie zaprojektowane – czasem na tyle, że odstręczają mnie od oglądania (History of the Salaryman), dlaczego często przedpremierowe zdjęcia postaci są bez związku z fabułą, albo co autor plakatu (i tytułu) do Me too flower! miał na myśli :)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.