Texas Hit

Texas HitZnane też jako: Texas Anta, Teksaseu Anta,

Gatunek: sportowy

Premiera: 2010

Obsada: Son Hyun Joo, Yoo Gun, Kim Kwang Hyun, Lee Dae Yeon, Lee Hee Joon, Jin Kyung, Uhm Tae Goo

.

Po „Spy” i „Perfect Spy” cofnęłam się do samego początku współpracy reżysera Park Hyun Seoka i scenarzysty Han Sang Woona czyli jednoodcinkowego „Texas Hit” z pierwszej serii KBS Drama Special reaktywowanego w 2010 roku. Trudno było zignorować uczucie deja vu, kiedy sporo aktorów stąd ponowiło współpracę rok później w dość niedawno obejrzanym przeze mnie „Perfect Spy”, ale styl Han Sang Woona wciąż jeszcze mi się nie znudził.

Trudno jest uchwycić istotę „Texas Hit”. Tytuł odnosi się do łutu szczęścia, który może się trafić każdemu, ale jest to termin z baseballu i dlatego przez ten motyw tytuł uznawany jest za przedstawiciela gatunku sportowego. Kruczek tkwi jednak w tym, że „Texas Hit” nie jest o sporcie per se, ale o hazardzie sportowym, nielegalnych biznesach lichwiarskich i bohaterach, którzy robią nielegalnie rzeczy. W dodatku można poczuć czarny humor, więc jak tu dokładniej określić to Drama Special?

Son Hyun Joo gra rozwiedzionego Jae Huna, który upadł na dno. Zapożycza się w u gangsterów, dobrze wiedząc, że nie stać go na spłatę z ogromnym procentem, ale potrzebuje tych pieniędzy na długi i udawanie przed córkami i byłą żoną, że wszystko jest w porządku. Z kolei jego młodszy kolega z pracy Seung Hyun doskonale zna się na baseballowych statystykach, więc daje się ponieść i stawia ogromne pieniądze w meczu, po czym je przegrywa. Obaj są zatem w desperacji. Robiąc dostawę przypadkowo spotykają słynnego baseballistę Kim Hong Ki i nakrywają go na romansie. Mogliby go szantażować tą wiedzą, ale Seung Hyun wpada na pomysł, aby obezwładnić go i uśpić na czas nadchodzącego meczu, w którym jest kluczowym zawodnikiem dla swojej drużyny w celu zwycięstwa i postawić wszystko na przeciwny team. Ich ryzykowne zagranie od razu zwraca uwagę gangstera, który pożyczył pieniądze Jae Hunowi, natomiast właściciel nielegalnego przybytku, w którym stawia się zakłady, węszy jakieś ustawianie gry.

„Texas Hit” wywarło na mnie ciekawe wrażenie. Niby przedstawiona historia ma lekko kryminalny posmak przypominający mi w szczególności filmy o drobnych przestępcach i lokalnych gangach na przedmieściach, ale jednocześnie zgodnie z koreańskim duchem mamy ckliwe zaczepienie emocjonalne, jakim jest chęć głównego bohatera do naprawienia relacji ze swoją rodziną, co jest jego głównym motywatorem. Son Hyun Joo nie zainteresował mnie w takiej roli w odróżnieniu od Yoo Guna w swojej – fana baseballu i krętacza, a nie mówię już o Lee Hee Joonie w swojej jednej z pierwszych ról dramowych w ogóle jako Min Seok – gangster, który dorobił się na nielegalnych zakładach i strzeże swojego interesu mocną ręką.

Myślę, że można by się pokusić o nazwanie „Texas Hit” historią z rodzaju caper, gdyż bohaterowie obmyślają oszustwo, spotykają na swojej drodze przeszkody, również zagrożenie życia, ale potem okazuje się w zwrocie akcji, że wszystkiemu zapobiegli. Lubię takie rzeczy, ale wiem, że ten tytuł może nie przypaść wszystkim do gustu, bo jest nieco ambiwalentny, jeśli chodzi o klimat i przedstawioną historię.

Zdobyte nagrody

2010 KBS Drama Awards:

  • One-Act Special Award dla Son Hyun Joo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.