relacje i podsumowania wydarzeń

52nd Baeksang Arts Awards

Wreszcie odbyło się rozdanie 52-gich Baeksang Arts Awards! Właściwie od kwietnia czekałam na jakieś informacje dotyczące tegorocznej edycji tych nagród i nieźle przetestowano moją cierpliwość, organizując ją nieco później niż zwykle, bo zazwyczaj odbywała się w maju. Byłam ciekawa czy Yoo Ah In dostanie kolejną nagrodę oraz czy oglądalność „Descendants of the Sun” przyczyni się do worka nagród dla tej dramy?

Kiedy zapisywałam sobie w szkicu nominacje tuż po ich ogłoszeniu, muszę przyznać, że właściwie nic mnie zaskoczyło. W końcu zeszły rok upłynął w kwestii filmów pod znakiem „Veteran”, „Assassination” i „The Throne”, a wiedziałam, że do czołówki dołączy z pewnością „Inside Men”, które miało premierę po tych wszystkich jesiennych galach filmowych, więc się na nie załapało. Czy Lee Byung Hun byłby w stanie odebrać nagrodę dla najlepszego aktora z rąk uwielbianego w zeszłym roku Yoo Ah Ina? To było dla mnie jedyne interesujące zagadnienie. Jeśli statuetka powędrowałaby do jakiegoś weterana pokroju Song Kang Ho, oczywiście też bym się nie obraziła. Z kolei nominacje kobiece to w gruncie rzeczy smutna sprawa, bo te cztery aktorki (sans Lee Jung Hyun) są bodajże jedynymi, które zagrały główne role w filmach komercyjnych w 2015. Nie ma z czego wybierać.

Zaskoczyła mnie nominacja dla Uhm Tae Goo za rolę drugoplanową (uwielbiam go od dramy „Inspiring Generation”!). Wydaje mi się, że to pierwsze takie wyróżnienie dla niego na wielkiej gali. Do zaskoczeń można dołączyć fakt, że tym razem Park Shin Hye nie dostanie szóstej (!!!) nagrody popularności z rzędu, ale zwyczajnie nie grała w niczym w 2015. Yay dla braku idoli w nominacjach dla nowych aktorów!

Jeśli chodzi o sekcję dramową, nominacja do tytułu najlepszej dramy dla „She Was Pretty” to wielkie nieporozumienie! Czy może szukano na siłę jakiegokolwiek tytułu od MBC, aby być „równym”?! Nominacje dla aktorów były poniekąd zaskakujące, choć to chyba fajnie, że docenili tych, którzy faktycznie skradli show głównym bohaterom (patrz: Namgoong Min, Jo Jin Woong, Ra Mi Ran). Kompletnie nie wiedziałam, na kogo wygraną stawiać…

Zaczęło się od epickiego montażu wszystkich nominowanych tytułów wraz ze słynnymi cytatami i choć nie mogło zabraknąć wyraźnej pauzy na Yoo Ah Ina w „Veteran”, to jednak materiał zaczął się Baek Yoon Shikiem, a zakończył Lee Byung Hunem i ich partiami w „Inside Men”. Słynna para komików Yoon Jung Soo i Kim Sook  jako pierwsza wyszła na scenę, prezentując jakieś ciekawostki oraz smaczki z poprzednich lat, aby później oficjalnie zapowiedzieć prowadzących gali – Shin Dong Yeoba i Suzy z miss A.

Shin Dong Yeob & Suzy

Pierwsze nagrody powędrowały oczywiście do nowicjuszy. Siwan z ZE:A i Go Ah Sung jako zeszłoroczni laureaci ogłosili najlepszych nowych aktorów dramowych, choć łączy ich jeszcze jedno – zagrali na początku tego roku w filmie wojennym „A Melody to Remember”. Nagroda powędrowała do Ryu Jun Yeola z rolę Jung Pala w „Answer 1988” – tego byłam niemalże pewna ze względu na to, że Park Bo Geom nie został nominowany w tej samej kategorii. Nie chciałam jednak, żeby za bardzo rozpieszczano mimo wszystko kiepską Hyeri (jak się okazuje w „Entertainer”), ale na szczęście najlepszą nową aktorką została Kim Go Eun za dramowy debiut w „Cheese in the Trap”. Filmowe odpowiedniki tego wyróżnienia zostały wręczone przez Chun Woo Hee aktorom, których darzę ogromną sympatią – Park Jung Minowi i Park So Dam. Najlepszym nowym reżyserem został Han Jun Hee za świetne „Coin Locker Girl”.

Ryu Jun Yeol i Kim Go Eun

Widząc taką początkową posuchę dla aktorów z „Answer 1988”, którzy byli wielokrotnie nominowani, założyłam, że pewnie dostaną masę nagród pocieszenia, skoro już przyszli. Jakieś tam nagrody popularności, nagrody sponsorów itd… W końcu jak Park Bo Geom może wrócić z pustymi rękami?!

W następnej kolejności aktorzy Yoon Park i Park Ha Sun wręczyli nagrody za scenariusz. Pomyślałam sobie, że wyróżnienie dla „Descendants of the Sun” było dobrym żartem, ale zwycięzcą okazało się „Signal”, co mi przypomina, że muszę skończyć oglądać tę dramę (umówiłam się ze znajomymi na regularne oglądanie i tyle z tego wyszło…). Filmem nagrodzonym za scenariusz zostało „Alice in Earnestland”. Zorientowałam się wtedy, że zabrakło nominacji dla „Minority Opinion”, które ze wszystkiego zebrało akurat kilka nagród za scenariusz na wcześniejszych galach.

Prowadzący gali zwrócili uwagę na ciekawy fakt – w całej kilkudzięcioletniej historii Baeksang Arts Awards nie zdarzyło się, aby ten sam aktor dostał jednocześnie nagrodę w filmowej i telewizyjnej kategorii (nie licząc Kim Soo Hyuna, ale jedno z jego wyróżnień było nagrodą popularności). W tym roku aż czworo aktorów zostało nominowanych w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy lub drugoplanowy zarówno w telewizyjnej, jak i filmowej kategorii – Yoo Ah In, Kim Hye Soo, Jo Jin Woong i Ra Mi Ran. Raczej nie liczyłam, że nadejdzie ten historyczny moment, ale podejrzewałam, że każdy z nich dostanie po jednej.

„Hallyu Star” Lee Jong Seok i chiński aktor Wu Xiubo mieli wręczyć nagrody popularności. Tutaj byłam niemalże pewna jakiejś dla Park Bo Geoma, ale w sumie jak była to nagroda chińskiego sponsora, dostała ją para Song Joong Ki i Song Hye Kyo z dramy „Descendants of the Sun”. W kategorii filmowej zwyciężyli D.O i Suzy. Nie jestem tym pocieszona, szczerze mówiąc.

Song Song Couple

Aktorzy Lee Ki Woo i Gong Hyun Joo zostali prezenterami nagród dla variety shows. Najlepszym programem zostało „King of Mask Singer”. Nie oglądam go, ale czasami włączam sobie fragmenty występów na YouTubie. Z kolei zeszłoroczni laureaci Jeon Hyun Moo i Lee Guk Joo ogłosili najlepszych wykonawców w programach rozrywkowych. Zostali nimi Kim Gura, laureat zeszłorocznego Daesanga na MBC Entertainment Awards i Kim Sook, co jej ekranowy mąż Yoon Jung Soo podejrzewał już na samym początku, jak otwierali galę.

W ramach pierwszego występu muzycznego gitarzysta Ham Choon Ho i Kim Feel wykonali OST do „Answer 1988”, który poprzedziła scena Hyeri z Sung Dong Ilem. Po nich wystąpił legendarny Jeon In Kwon, który niestety moim zdaniem jest już za stary na takie rzeczy, bo jego śpiew pozostawia wiele do życzenia i był zagłuszony przez kobiecy chórek. Na koniec zaśpiewała Hyorin z Sistar i na tym skończyła się pierwsza połowa gali.

Gala została wznowiona kolejnym materiałem zmontowanym z nominowanych produkcji, a zaraz po tym wręczono pierwsze „konkretne” nagrody dla aktorów drugoplanowych w filmach. Zeszłoroczni laureaci Yoo Hae Jin i Kim Ho Jung ogłosili zwycięstwo Lee Kyung Younga, który był nieobecny na gali (czyżby więc Jo Jin Woong został najlepszym aktorem telewizyjnym…?) i Ra Mi Ran.

Ra Mi Ran

Oprócz nagród popularności musiały zostać rozdanie również inne pocieszenia, więc oto mamy iQiyi Global Star Award, kolejna ufundowana przez chińskich sponsorów… Znowu w chińskim głosowaniu zwyciężyli Song Hye Kyo i Song Joong Ki – w sumie nawet nie potrafię sobie wyobrazić, jak bardzo popularne musi być „Descendants of the Sun” w Chinach… A myślałam, że „You Who Came From The Stars” było szczytem!

Bardzo roztrzęsiony Kim Min Seok (po raz pierwszy na jakiejkolwiek gali) i Kim So Hyun ogłosili najlepszego reżysera dramy. Stawiałam raczej na „Answer 1988” i dobrze postawiłam, choć czy nie oznacza to, że „Descendants of the Sun” dostanie Daesanga lub zostanie najlepszą dramą? Z kolei za najlepszą reżyserię filmu nagrodę dostał Ryu Seung Wan. Jestem bardzo z tego zadowolona.

Wręczenie nagród dla aktorów zostało jeszcze odwleczone przez InStyle Best Style Award dla fashionistów ogłoszone przez Kwak Shi Yanga i edytorkę magazynu. Za modę (phi…) zostali docenieni Park Bo Geom (wiedziałam, że nie obejdzie się bez jakiejkolwiek nagrody dla niego) i Suzy.

Zeszłoroczni zwycięzcy nagród filmowych Lee Sun Gyun, Jo Jin Woong i Yeom Jung Ah (co za tłum, ale w sumie obaj panowie dostali nagrodę za ten sam film – „A Hard Day”) wręczyli wreszcie nagrody dla najlepszych aktorów w filmie. Tego nie mogłam przewidzieć, bo wszyscy nominowani byli silni, ale zwycięstwo żadnego nie byłoby też zaskoczeniem. Top Excellence powędrowało do Lee Byung Huna za „Inside Men”, które obejrzałam dosłownie wczoraj. Należało mu się! Najlepszą aktorką została natomiast Jeon Do Yeon. Bez zaskoczenia, bo ona zawsze zasługuje na wszelkie nagrody, ale jak do tej pory na wielu galach była wyłącznie nominowana za „The Shameless”, dlatego stawiałam na Kim Hye Soo. Czy to nie zabawne, że w zeszłym roku oboje zwycięzcy zagrali razem również w jednym z najgorzej przyjętych filmów, „Memories of the Sword”?

Lee Byung Hun i Jeon Do Yeon

Lee Sung Min i Song Yoon Ah wręczyli Top Excellence dla aktorów dramowych, po których mogłam się spodziewać dosłownie każdego wyniku, trudno było je przewidzieć. Nagroda powędrowała do Yoo Ah Ina, co w sumie było dla mnie zaskoczeniem, bo o wiele głośniejsze były jego filmy niż sama drama, ale to zawsze przyjemność oglądać jego podziękowania i ekscentryczną manierę. Najlepszą aktorką została Kim Hye Soo, która tak jak on nie zdobyła tego wyróżnienia za film.

Yoo Ah In i Kim Hye Soo

Na koniec zostało tylko ogłoszenie najlepszych produkcji i Daesangów. To pierwsze w sumie przestało mnie już obchodzić, interesowałam się tylko czy główne nagrody powędrują do programów, aktorów czy reżyserów. Seo In Guk i Jo Yoon Hee, którzy grali razem w dramie „The King’s Face”, ogłosili „Signal” najlepszą dramą, co jest drugim takim sukcesem dla PD Kim Won Seoka po „Misaeng” i „Assassination” najlepszym filmem. Po tym nadeszła wreszcie pora na Daesangi. Tego telewizyjnego wręczył Na PD wyglądający bardzo inaczej w garniturze… Czy nagroda dla „Descendants of the Sun” jako dramy jest dla was zaskoczeniem? Dla mnie żadnym. Filmowy Daesang powędrował z kolei z rąk Choi Min Shika do reżysera Lee Jun Ika, który w krótkim czasie wyreżyserował dwa znakomicie przyjęte filmy – blockbuster „The Throne” i niskobudżetowe „Dongju”.

Lee Jun Ik

Ogólnie nie miałam żadnych dodatkowych myśli po obejrzeniu gali Baeksang Arts Awards. Nic nie mnie nie zirytowało, nic nie wprawiło w ekscytację, zwycięzcy byli zasłużeni, a sama gala została skrócona z trzech do półtorej godziny. Było normalnie, choć może to ja jestem zmęczona oglądaniem co roku tych samych nazwisk?

Lista zwycięzców:

Sekcja filmowa:

Daesang:

LEE JUN IK (The Throne / Dongju: Portrait of a Poet)

Najlepszy film:

4th Place
ASSASSINATION
Dongju: Portrait of a Poet
Inside Men
Veteran

Najlepsza reżyseria:

Choi Dong Hun (Assassination)
Lee Jun Ik (Dongju: Portrait of a Poet)
Oh Seung Wook (The Shameless)
RYU SEUNG WAN (Veteran)
Woo Min Ho (Inside Men)

Najlepszy nowy reżyser:

Ahn Guk Jin (Alice in Earnestland)
Choi Seung Yeon (Su Saek)
HAN JUN HEE (Coin Locker Girl)
Hong Won Chan (Office)
Kim Sung Je (Minority Opinion)

Najlepszy aktor:

Baek Yoon Shik (Inside Men)
Hwang Jung Min (Veteran)
LEE BYUNG HUN (Inside Men)
Song Kang Ho (The Throne)
Yoo Ah In (The Throne)

Najlepsza aktorka:

JEON DO YEON (The Shameless)
Jeon Ji Hyun (Assassination)
Han Hyo Joo (The Beauty Inside)
Kim Hye Soo (Coin Locker Girl)
Lee Jung Hyun (Alice in Earnestland)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Bae Sung Woo (Office)
Jo Jin Woong (Assassination)
LEE KYUNG YOUNG (Minority Opinion)
Oh Dal Soo (Veteran)
Uhm Tae Goo (Coin Locker Girl)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Jang Young Nam (The Classified File)
Jeon Hye Jin (The Throne)
RA MI RAN (The Himalayas)
Ryu Hyun Kyung (Office)
Uhm Ji Won (The Silenced)

Najlepszy nowy aktor:

Go Kyung Pyo (Coin Locker Girl)
Park Bo Geom (Coin Locker Girl)
PARK JUNG MIN (Dongju: Portrait of a Poet)
Park Seo Joon (The Chronicles of Evil)
Tae In Ho (Shadow Island)

Najlepsza nowa aktorka:

Jung Ha Dam (Steel Flower)
Kim Sae Byuk (A Midsummer Fantasia)
Kim Shi Eun (Su Saek)
Kwon So Hyun (Madonna)
PARK SO DAM (The Priests)

Najlepszy scenariusz:

AHN GUK JIN (Alice in Earnestland)
Choi Dong Hun (Assassination)
Kwak Kyung Taek & Han Seung Woon (The Classified File)
Ryu Seung Wan (Veteran)
Shin Yeon Shik (Dongju: Portrait of a Poet)

Nagroda popularności Star Century, aktor:

D.O z EXO (Unforgettable)

Nagroda popularności Star Century, aktorka:

SUZY z miss A (The Sound of Flower)

Sekcja telewizyjna:

Daesang:

DESCENDANTS OF THE SUN (KBS)

Najlepsza drama:

Answer 1988 (tvN)
Descendants of the Sun (KBS)
She Was Pretty (MBC)
SIGNAL
(tvN)
Six Flying Dragons
(SBS)

Najlepszy program rozrywkowy:

Actors School (tvN)
KING OF MASK SINGER
(MBC)
My Little Television
(MBC)
Take Care of My Refrigerator
(jTBC)
Same Bed, Different Dreams
(SBS)

Najlepszy program edukacyjny:

김제동의 톡투유 (jTBC)
넥스트 휴먼
(KBS)
비밀독서단
(tvN)
바람의 학교
(SBS)
시험
(EBS)

Najlepsza reżyseria:

Jung Dae Yoon (She Was Pretty, MBC)
Kim Won Seok (Signal, tvN)
Lee Eung Bok & Baek Sang Hun (Descendants of the Sun, KBS)
Shin Kyung Soo (Six Flying Dragons, SBS)
SHIN WON HO (Answer 1988, tvN)

Najlepszy aktor:

Jo Jin Woong (Signal, tvN)
Joo Won (Yongpal, SBS)
Namgoong Min (Remember, SBS)
Song Joong Ki (Descendants of the Sun, KBS)
YOO AH IN (Six Flying Dragons, SBS)

Najlepsza aktorka:

Hwang Jung Eum (She Was Pretty, MBC)
KIM HYE SOO (Signal, tvN)
Kim Hyun Joo (I Have a Lover, SBS)
Ra Mi Ran (Answer 1988, tvN)
Song Hye Kyo (Descendants of the Sun, KBS)

Najlepszy nowy aktor:

Ahn Jae Hong (Answer 1988, tvN)
Byun Yo Han (Six Flying Dragons, SBS)
Lee Dong Hwi (Answer 1988, tvN)
RYU JUN YEOL (Answer 1988, tvN)
Sungjae z BtoB (Who Are You – School 2015, KBS)

Najlepsza nowa aktorka:

Hyeri z Girl’s Day (Answer 1988, tvN)
KIM GO EUN (Cheese in the Trap, tvN)
Lee Sung Kyung (The Queen’s Flower, MBC)
Park So Dam (Because It’s The First Time, OnStyle)
Ryu Hye Young (Answer 1988, tvN)

Najlepszy wykonawca w programie rozrywkowym:

Jung Joon Ha (Infinity Challenge, MBC)
KIM GURA (My Little Television, MBC)
Kim Sung Joo (King of Mask Singer, MBC)
Kim Young Chul (Real Men, MBC)
Yoon Jung Soo (Best Couple, jTBC)

Najlepsza wykonawczyni w programie rozrywkowym:

Jang Do Yeon (Comedy Big League, tvN)
Hong Yoon Hwa (People Looking For Laugh, SBS)
KIM SOOK (Best Couple, jTBC)
Oh Nami (Gag Concert, KBS)
Park Na Rae (Comedy Big League, tvN)

Najlepszy scenariusz:

KIM EUN HEE (Signal, tvN)
Kim Eun Sook & Kim Won Seok (Descendants of the Sun, KBS)
Kim Young Hyun & Park Sang Yeon (Six Flying Dragons, SBS)
Lee Woo Jung (Answer 1988, tvN)
Yang Hee Seung (Oh My Ghostess, tvN)

Nagroda popularności Star Century, aktor:

SONG JOONG KI (Descendants of the Sun, KBS)

Nagroda popularności Star Century, aktorka:

SONG HYE KYO (Descendants of the Sun, KBS)

***

iQiyi Global Star Award:

Song Joong Ki
Song Hye Kyo

InStyle Best Style Award:

Park Bo Geom
Suzy

***

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

0 komentarzy dotyczących “52nd Baeksang Arts Awards

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: