Znane też jako: The Insiders, Naebujadeul, 내부자들
Na podstawie: manhwy „The Insiders” autorstwa Yoon Tae Ho
Gatunek: thriller polityczny, gangsterski
Reżyseria: Woo Min Ho
Premiera: 2015
Obsada: Lee Byung Hun, Jo Seung Woo, Baek Yoon Shik, Lee Kyung Young, Kim Hong Pa, Jo Jae Yoon, Kim Dae Myung, Lee El, Bae Sung Woo, Kim Ui Sung, Jung Man Shik, Kim Byung Ok
.
Kolejna adaptacja webtoon autorstwa Yoon Tae Ho („Moss”, „Misaeng”) okazała się być wielkim sukcesem – „Inside Men” jest największym hitem koreańskiego box office w kategorii od 19 lat. Równie popularne były zarówno standardowa, kinowa wersja, jak i trzygodzinne wydanie reżyserskie, które również było pokazywane w kinach. Można powiedzieć, że nastroje społeczne i wcześniejszy sukces „Veteran” przyczyniły się do pewnej mody w koreańskich filmach na obnażanie korupcji polityków i wpływowych biznesmenów, jednakże nikt jeszcze nie osiągnął takiego impaktu jak „Inside Men” – śmiertelnie poważny, realistyczny film z trójką świetnych aktorów w głównych rolach. Wydaje mi się, że jest to już natychmiastowy klasyk… Jak może być inaczej, kiedy porównuje się role Lee Byung Huna, Jo Seung Woo i Baek Yoon Shika do ich najsłynniejszych, kolejno w „A Bittersweet Life”, „Tazza: The High Rollers” i „Save the Green Planet!”?
Trzeba od razu zaznaczyć, że „Inside Men” nie jest ekscytującym filmem akcji, który daje zastrzyk adrenaliny, jak można wywnioskować ze zwiastuna. Wiele scen upływa na rozmowach, układach i zabezpieczaniu się, ale kiedy już do „czegoś” dochodzi, są to równie brutalne sceny, jak nikczemne są wyższe sfery, żerujące na społeczeństwie. Ahn Sang Goo (Lee Byung Hun) jest gangsterem dostarczającym kobiety do towarzystwa, modelki i aktorki, który puka do politycznych drzwi. Działa na zlecenie redaktora naczelnego największej gazety Lee Kang Hee (Baek Yoon Shik), któremu głęboko ufa, ale ten każe go dosłownie zniszczyć, kiedy dowiaduje się, że przechwycił księgi dowodzące korupcji i związku między konglomeratem Mirae Motors, a wspieranym przez niego kandydatem na prezydenta Jang Pil Woo (Lee Kyung Young). Sang Goo zostaje pozbawiony prawej ręki i zamknięty w psychiatryku, ale po paru latach wychodzi. Jest wiecznie podsłuchiwany, więc udaje, że całkiem się stoczył i pilnuje toalety w ekskluzywnym barze, ale tak naprawdę cały czas planuje się zemścić. Dobija w końcu targu z zapalonym prokuratorem Woo Jang Hunem (Jo Seung Woo), który nie ma żadnych kontaktów, dlatego postanawia dla awansu zająć się tą bardzo śliską sprawą korupcji, choć to właśnie jego kontaktowi Sang Goo zwinął przed laty dowody.
„Inside Men” może się pochwalić kilkoma świetnymi zwrotami akcji, filmowymi odniesieniami nieoczekiwanego fana kina, jakim jest Sang Goo oraz doskonałą stroną techniczną, ale na mnie największe wrażenie zrobiło to poczucie realizmu… Film wzbudza wręcz niepokój, kiedy pomyśleć, że jego fabuła wcale tak nie odbiega od tego, co się dzieje za kulisami koreańskiej władzy. Przedstawione w nim głębokie więzi między prokuraturą, gangsterami i mediami przerażają bardziej niż przemoc na ekranie, której nie ma tu zbyt wiele, ale za to jest mocna. Można trochę żałować, że reżyser nie odważył się na aluzje do prawdziwych osób i wydarzeń, ale nawet bez tego „Inside Men” pozostaje mocnym thrillerem politycznym z naciskiem właśnie na politykę.
Z obsady zdecydowanie wybija się Lee Byung Hun w roli, która pewnie stanie się tak ikoniczna jak jego mszczący się gangster w „A Bittersweet Life”. Widzimy Ahn Sang Goo na przestrzeni lat w różnych sytuacjach finansowych, w zagrożeniu życia i w okazyjnych scenach pełnych czarnego humoru, a dominująca prezencja aktora na ekranie zostaje stonowana i odpowiednio dobrana do różnych partnerów. W końcu nie gra postaci, która ma przewagę… Ogólnie jest to bardzo ironiczny bohater, bo w końcu jego własne pragnienie zemsty przekłada się na zaprowadzenie sprawiedliwości, mimo że sam jest kryminalistą, którego prokurator Woo Jang Hun z łatwością mógłby wsadzić za kratki. Jo Seung Woo nie wywołuje tak wielkiego efektu swoją rolą, na co liczyłam, ale też odgrywa ciekawą wariację na temat „dobrego bohatera” – jego działania są umotywowane bardzo samolubnymi powodami. Baek Yoon Shik natomiast powraca do formy jako czarny charakter, który w gruncie rzeczy jest bardzo niepozorny, tak samo jak jego często bez wyrazu twarz.
Nie powiedziałabym, że „Inside Men” koniecznie dostarcza rozrywki, ale pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest to jeden z tych filmów pokroju „Ojca chrzestnego” – czujesz, że oglądasz dobre kino i masz wrażenie, że widzisz tylko fragment o wiele większego świata.
Zdobyte nagrody
2015 Asian Film Awards:
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
52nd Baeksang Arts Awards:
- Top Excellence dla Lee Byung Huna
2016 Director’s Cut Awards:
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
2016 Buil Film Awards:
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
2016 Yeonpyeong Awards:
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
2016 Korean Association of Film Critics Awards:
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
- Critics’ Top 10
2016 Blue Dragon Film Awards:
- najlepszy film
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
2016 Korean Association of Film Producers Awards:
- najlepszy film
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
- najlepszy montaż
2016 Grand Bell Awards:
- najlepszy film
- najlepsza reżyseria
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
- najlepszy scenariusz
- najlepsze kierownictwo produkcji