4th DramaFever Awards – podsumowanie? Nie, raczej więcej pytań…

Wczoraj zostały rozdane czwarte doroczne nagrody amerykańskiej platformy do oglądania dram DramaFever. Wciąż nie mogę uwierzyć, że coś, co powinno być zwykłym głosowaniem internautów na swoich biasów w „zabawnych” kategoriach, staje się nagle imprezą, na którą są zapraszani celebryci, a inni nagrywają filmiki z podziękowaniami.

Park Bo Young osobiście pojawiła się na KCONie, aby odebrać swoją nagrodę dla najlepszej aktorki, natomiast reszta zwycięzców pojawiła się na ekranie. Są nimi:

Najlepsza aktorka – Park Bo Young (Oh My Ghostess, tvN)
Najlepszy aktor – Ji Sung (Kill Me, Heal Me, MBC)
Najlepszy aktor drugoplanowy – Siwon (She Was Pretty, MBC)
Najlepsza aktorka drugoplanowa – Kim Seul Ki (Oh My Ghostess, tvN)

Najlepszy film – Tazza: The Hidden Card
Najlepsza drama (komedia) – Kill Me, Heal Me (MBC)
Najlepsza drama (melodramat) – Healer (KBS)
Najlepsza drama historyczna – The Scholar Who Walks The Night (MBC)
Najlepsza chińska drama – Murphy’s Law of Love
Najlepsza webdramaSecret Message
Najlepsze variety showRunning Man (SBS)

Najlepszy pocałunek – Hyeri & Park Bo Geom (Answer 1988, tvN)
Najlepszy bromance – Kim Jong Kook & Lee Kwang Soo (Running Man, SBS)
Najlepszy womance – Hwang Jung Eum & Go Jun Hee (She Was Pretty, MBC)
Rising Star – Park Bo Geom (Answer 1988, tvN)
Najlepsza para – Park Min Young & Ji Chang Wook (Healer, KBS)
Najlepszy czarny charakter – Namgoong Min (The Girl Who Sees Smells, SBS)
Najlepsza obsada – Oh My Venus (KBS)
Best Kpop Special – BIGBANG MADE Tour
Najlepszy występ idola w dramie – GOT7 (Dream Knight)

Normalnie nie ma o czym pisać, ponieważ wybory zwycięzców zawsze są „populistyczne”. Być może w zeszłym roku Park Bo Young i Ji Sung rzeczywiście oczarowali swoimi umiejętnościami aktorskimi widzów, którzy w dużej części widzieli ich po raz pierwszy (z tego co czytałam w różnych komentarzach… jak to możliwe przy tylu latach kariery?!). Co by nie było – w zeszłym roku zabrakło dram pewnych ulubieńców dramowych fanów – Lee Min Ho, Park Shin Hye, Kim Woo Bina, Lee Jong Seoka… Natomiast Kim Soo Hyun i jego kilka Daesangów za „The Producers” szybko zostało zapomniane, zabawne.

Ogólnie nie czepiam się samych DramaFever Awards, bo to tylko głosowanie i ankieta popularności wśród wąskiej grupy użytkowników mających dostęp do tej platformy czyli Amerykanów. Jednak pozostaje mi niesmak w ustach, kiedy DramaFever pojawia się w artykułach koreańskich mediów jako miernik popularności Hallyu poza Azją. Nieraz pojawiają się pod takimi tekstami komentarze pełne zdziwienia, że jakiś Lee Min Ho może się podobać z wyglądu również na Zachodzie, ale czy nie jest to przysłowiowe robienie z igły wideł? Koreańskie dramy to wciąż niszowa rozrywka poza Azją, co nie? Wyniki jednej platformy rzędu DramaFever lub Viki nie są miarodajnie, bo to nie żaden Netflix czy chociażby Hulu.

Po prostu nie godzę zostać wrzuconą do tego samego worka fanów zwykłych rom-comów i kilkorga popularnych młodych aktorów na krzyż; wierzę, że zagraniczny fandom dram jest jednak nieco poważniejszy… Jednak jeśli jesteśmy w temacie głosowania na ulubieńców, kogo wybralibyście na ulubionych aktorów zeszłego roku (niekoniecznie najlepszych)? A może już wyrzuciliście tamten sezon z pamięci?

Źródła:

  • Announcing the winners of the Fourth Annual DramaFever Awards! (@DramaFever)
  • 美드라마피버 소셜디렉터 „이민호·김우빈 최고 인기” (@Yonhap News)

Reklamy