Time Renegades

Time RenegadesZnane też jako: Siganitalja,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller, sensacyjny, fantasy

Reżyseria: Kwak Jae Yong

Premiera: 2016

Obsada: Jo Jung Seok, Lee Jin Wook, Lim Soo Jung, Jung Jin Young, Lee Ki Woo, Lee Min Ho, Kim Bora, Jeon Shin Hwan, Ohn Joo Wan, Jung Woong In

.

Reżyser Kwak Jae Yong wciąż będzie znany w pierwszej kolejności z „My Sassy Girl” i „The Classic”, ale po tylu latach odcinania kuponów w innych krajach powziął się wreszcie za kompletnie nowy dla niego projekt – thriller. Co prawda, miał już doświadczenie z różnymi elementami filmowymi, mieszając je do woli w celu uzyskania komicznego efektu w swoich starszych filmach, a także high concept nie jest mu obcy, ale to pierwszy raz, kiedy wziął się za sensacyjny blockbuster.

Jaki jest tego wynik? Oczywiście bardzo dobry techniczne, jak zawsze, niemniej trudno powiedzieć, aby Kwak Jae Yong „czuł” ten gatunek tak jak inni reżyserzy, którzy się w nim specjalizują. „Time Renegades” jest po prostu koreańskim odpowiednikiem amerykańskiego blockbustera dostarczającego rozrywki. Jego produkcja zaczęła się oczywiście przed pojawieniem się hitowej dramy „Signal” na antenie telewizji tvN, ale teraz być może będzie można poczuć znajomość tematu… W „Time Renegades” główni bohaterowie również żyją w odrębnych przestrzeniach czasowych, a widzą siebie nawzajem i swoje poczynania za każdym razem w snach…

Gun Woo (Lee Jin Wook) jest młodym detektywem żyjącym w 2015, natomiast Ji Hwan (Jo Jung Seok) jest nauczycielem muzyki w 1983, szczęśliwie zaręczonym z nauczycielką chemii w tym samym liceum, Yoon Jung (Lim Soo Jung). Ich wątki rozwijają się w czasie rzeczywistym, mimo że dzieli ich ponad dwie dekady. Od momentu, kiedy obaj byli na granicy życia i zostali resuscytowani tuż po chwilowej awarii zasilania w szpitalach, widzą siebie nawzajem w swoich snach. Początkowo są to tylko obrazki z życia codziennego, ale Gun Woo wpada później na akta sprawy morderstwa Yoon Jung, które w swoim śnie podpatruje Ji Hwan. Stara się temu zapobiec, ale nie udaje mu się. Gun Woo odkrywa potem, że zabójstwo bohaterki było częścią seryjnych morderstw, dlatego próbuje dokopać się starych dowodów, aby Ji Hwan w swoim czasie miał odpowiednią wiedzę do działania. Przy okazji badania szkoły, w której Ji Hwan pracował, spotyka So Eun, która wygląda identycznie jak Yoon Jung…

Spodziewałam się naprawdę najgorszego, natrafiając na niepochlebne recenzje tego filmu, ale to właśnie sprawiło, że zaskakująco czerpałam dużą przyjemność z jego oglądania. Fabułę „Time Renegades” trudno streścić, ale nie jest nie do ogarnięcia. Kiedy zrozumie się już zasady wyjątkowego połączenia między Ji Hwanem a Gun Woo, cała reszta jest już tylko paradą kolejnych zwrotów akcji. Prawdę mówiąc, większości można się z łatwością domyślić, będąc obeznanym z typowymi zagrywkami filmów o alternatywnych rzeczywistościach i zmienianiu ich, ale wcale to nie sprawia, że „Time Renegades” staje się nudnym, banalnym seansem. Nudzie zapobiegają liczne sceny akcji.

Nie ukrywam, że traktuję ten film powierzchownie i dlatego za bardzo nie mam jak wytykać mu wad. Wiedziałam z góry, że nie należy się spodziewać wyżyn koreańskiego kina i kolejnego tytułu do kolekcji thrillerów-klasyków, tylko zabijacza czasu. Muszę niestety stwierdzić, że aktorsko nie jest najlepiej. O ile w przypadku Lim Soo Jung po prostu nie wykorzystano jej potencjału pomimo dwóch ról, ponieważ ograniczyły się do bycia dam w opałach, tak Lee Jin Wook po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że jest zwyczajnie przereklamowany i nie nadaje się do niczego więcej jak bycia partnerem romantycznym. Jo Jung Seok niesie całe „Time Renegades” na swoich barkach jako wrażliwy nauczyciel, który zmienia się po tragedii i planuje złapać mordercę swojej ukochanej.

„Time Renegades” mogłabym podsumować jako rozrywkę na nudne wieczory lub film dla fanów poszczególnych aktorów. Techniczne jest świetnie nakręcony, z osobną paletą kolorów dla dwóch przestrzeni czasowych, natomiast merytorycznie mamy gar pełen efektów i zwrotów, który przy bliższym przyjrzeniu się może nie być logiczny, ale przynajmniej tempo akcji nie zwalnia.

Zdobyte nagrody

2016 Korean Film Shining Star Awards:

  • Shining Star Award dla Lee Jin Wooka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.