My Scary Girl

My Scary GirlZnane też jako: Sweet Scary Girl, Sweet Bloodthirsty Lover, Dalkom Salbeolhan Yeonin, 달콤 살벌한 연인

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna, czarna komedia

Reżyseria: Son Jae Gon

Premiera: 2006

Obsada: Park Yong Woo, Choi Kang Hee, Jo Eun Ji, Jung Kyung Ho

.

Choi Kang Hee i Park Yong Woo są dla mnie tymi mało charyzmatycznymi aktorami, których dobre aktorstwo skutkuje oczywiście głównymi rolami w filmie i telewizji, ale równie często potrafią też nie wzbudzić większej reakcji w kontraście do pozytywnych opinii krytyków…

„My Scary Girl” to film, który zaznaczył ich pozycję, dając pierwsze główne role po latach grywania w koreańskich dramach. Przed sięgnięciem po niego nie dowiedziałam się zbyt wiele o fabule, natomiast sporo opisywano jego niewyobrażalny sukces, tylko dzięki któremu warto pamiętać go po tylu latach… Jest to bowiem produkcja całkowicie niskobudżetowa, ówcześnie bez żadnych gwiazd, która stała się niespodziewanie wielkim hitem zarówno w kinach, jak i u krytyki. Nie przypominam sobie podobnego przypadku, szczególnie jeśli chodzi o tak wyświechtany gatunek, jakim jest komedia romantyczna.

Film musiał zatem przyciągnąć widzów jakimś oryginalnym elementem, prawda? Jego angielski tytuł mocno sugeruje wzorowanie się na kultowym „My Sassy Girl”, ale bardziej to szkodzi niż pomaga, nawet jeśli główna bohaterka „My Scary Girl” również nie jest „typową” dziewczyną… Nie można porównywać roli Choi Kang Hee do Jeon Ji Hyun, ponieważ gra kompletnie inną postać – taką, która dla odmiany wydaje się być normalna pomimo tego całego szaleństwa, które ją otacza. Ale do rzeczy.

„My Scary Girl” rozpoczyna się konsultacją o psychologa wykładowcy Hwang Dae Woo (Park Yong Woo), który jest ponad trzydziestoletnim prawiczkiem. Narzeka, jakie jego zdaniem beznadziejne są związki, ale wyraźnie widać, że ma parcie na zdobycie dziewczyny, tylko jego brak doświadczenia i nieśmiałość skutecznie temu zapobiegają. Wkrótce poznaje czarującą sąsiadkę Minę (Choi Kang Hee), która imponuje mu swoim zbiorem bibliotecznym. Udaje mu się wreszcie wejść z nią w swój pierwszy związek w życiu, ale po okresie sielanki zaczyna być podejrzliwy wobec niej i jej nagle zaginionego byłego chłopaka…

Powodem, dla którego „My Scary Girl” zainteresowało tylu widzów, jest połączenie komedii romantycznej z elementami thrillera, choć wychodzi z tego bardziej taka cudownie przyziemna czarna komedia, w której główna bohaterka musi zasięgać rady, jak usunąć plamy krwi ze ściany lub potrzebuje lodówki na kimchi wyjątkowo dużych rozmiarów, aby schować w niej… zwłoki. Film mnie nie porwał, ponieważ jego poziom energii jest niski, ale gdybym się miała nad tym głębiej zastanowić, jest to na swój sposób czarujące, jak „zabójcza” główna bohaterka wydaje się być najnormalniejszym człowiekiem na świecie, natomiast zazdrosny i wręcz histeryczny Dae Woo jest tym dziwnym. Choi Kang Hee lśni, kiedy może zrobić przyziemnej postaci mały zastrzyk czegoś ekscentrycznego, z kolei w przypadku Park Yong Woo pierwszy raz widziałam go tak… żywiołowego.

Wciąż uważam, że warto mówić o „My Scary Girl” głównie ze względu na rzadki przypadek sukcesu tego filmu, ale warto też podkreślić, że nie jest to ckliwa komedia romantyczna, a to bardzo ważne w tym aż nazbyt wykorzystywanym w Korei gatunku.

Zdobyte nagrody:

2006 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy scenariusz

2006 Korean Film Awards:

  • najlepszy scenariusz

2006 Director’s Cut Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – Son Jae Gon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.