Znane też jako: Palwolui Keuriseumaseu, 8월의 크리스마스, 8月의 크리스마스
Na podstawie: pomysł oryginalny
Gatunek: melodramat
Reżyseria: Heo Jin Ho
Premiera: 1998
Obsada: Han Seok Kyu, Shim Eun Ha, Oh Ji Hye, Jeon Mi Sun, Lee Han Wi, Shin Goo
.
Przed wami klasyk koreańskiego kina, który rzekomo stał się inspiracją dla wielu, tylko dlaczego wszyscy osiągają dokładnie odwrotną rzecz? Chodzi mi o przedramatyzowanie…
Reżyser Heo Jin Ho zadebiutował z „Christmas in August” i od razu wpisał się w podręczniki koreańskiej kinematografii jako złoty standard kontemplacyjnych melodramatów, które są jednym z najpopularniejszych gatunków uprawianych w tym kraju i jednocześnie jednym z najbardziej zużytych i doprowadzonych do czystej banalności. Najlepszy przykład? Hit z roku wcześniej, „The Letter” z Park Shin Yangiem i Choi Jin Shil. W „Christmas in August” główny bohater również jest nieuleczalnie chory i umiera, ale nie zostawia po sobie jakiś wzruszających wiadomości. Ten film chyba jako jedyny podchodzi do sprawy bez gloryfikacji, przedstawiając codzienność człowieka, który wie, że jego dni są policzone, ale stara się żyć jak najbardziej normalnie, dopóki nie zaczyna się łamać.
Han Seok Kyu i Shim Eun Ha, którzy stali się tandemową parą lat 90., wcielają się w głównych bohaterów tego filmu – trzydziestoparoletniego fotografa Jung Wona i dwudziestoparoletnią strażniczkę miejską Da Rim. Ich miłość nie jest wielka, filmowa i dramatyczna – raczej nawiązują dobrą relację, co jest kolejnym powodem, dla którego jednak trudno jest mu się pożegnać z tym światem, mimo że już od dziecka zdaje sobie sprawę o jego ulotności z powodu śmierci własnej matki. To wszystko składa się na ciężki temat do zekranizowania, dlatego może reżyser nie dokładał jeszcze więcej ciężaru i melodramatyzmu do sytuacji Jung Wona. „Christmas in August” jest oczywiście bardzo smutnym filmem, ale jednocześnie bardzo obyczajowym, a do tego zdołano w nim zawrzeć odrobinę ciepła.
To już całkowicie kwestia gustu, ale uważam, że taka produkcja jest wspomnieniem czasów, które nie powrócą. Opiera się na prostym, efektywnym pomyśle – bohater mając nad sobą widmo śmierci, zapisuje wspomnienia w postaci fotografii i adekwatnie do tego zdjęcia „Christmas in August” są bardzo spokojne, często zastygające w chwili i niepodążające za ruchem na ekranie. Myślę jednak, że taka stylistyka jak i pozostawianie dużej części wątków domysłom (nie wiadomo nawet na co tak konkretnie choruje główny bohater…) nie sprawdziłyby się we współczesnym kinie, które powinno dostarczać bodźców.
„Christmas in August” sprawia wrażenie jeszcze starszego filmu niż jest w rzeczywistości, ale nie pozbawiam go uroku. Podszedł mi lepiej niż późniejsze filmy Heo Jin Ho, ale to wszystko dzięki uniknięciu ckliwości i premedytacji w wyciskaniu z widza łez. Jest na swój sposób elegancki.
Zdobyte nagrody
34th Baeksang Arts Awards:
- najlepszy film
- Top Excellence dla Shim Eun Ha
- najlepszy nowy reżyser – Heo Jin Ho
1998 Korean Association of Film Critics Awards:
- najlepszy film
- najlepsza reżyseria
- najlepsza aktorka – Shim Eun Ha
- najlepsze zdjęcia
1998 Blue Dragon Film Awards:
- najlepszy film
- najlepsza aktorka – Shim Eun Ha
- najlepszy nowy reżyser – Heo Jin Ho
- najlepsze zdjęcia
- nagroda popularności dla Shim Eun Ha
- nagroda popularności dla Han Seok Kyu
1998 Director’s Cut Awards:
- najlepsza reżyseria
- najlepszy aktor – Han Seok Kyu
- najlepsza aktorka – Shim Eun Ha
1999 Grand Bell Awards:
- najlepszy scenariusz
- najlepszy nowy reżyser – Heo Jin Ho
- Jury Prize
- nagroda popularności dla Han Seok Kyu
- nagroda popularności dla Shim Eun Ha