recenzje dram SBS

Miss Kim’s Million Dollar Quest

Miss Kim's Million Dollar QuestZnane też jako: Miss Kim’s Million Dollar Adventure, Miss Kim’s Adventures in Making a Million, Miss Kim Makes 1 Million, Miss Kim’s Making One Billion Won Project, Troublemaker Miss Kim, Paranmanjang Miseugim 10eok Mandeulgi,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2004

Obsada: Kim Hyun Joo, Ji Jin Hee, Kim Sung Ryung, Park Gun Hyung, Sung Ji Roo, Bong Tae Kyu, Hong Soo Hyun, Jo Dong Hyuk

.

Połączeni wspólnym celem

Kim Hyun Joo i Ji Jin Hee zdobyli duży sukces w zeszłym roku dzięki weekendowej kobyle „I Have a Lover”, która, pomimo bardzo niskiej oglądalności, osiągnęła niebywałą popularność wśród wiernej grupy fanów, a sama Kim Hyun Joo dostała nagrodę od SBSu i nominację do Baeksang Arts Awards. Był to ich ponowny wspólny angaż po ponad dekadzie od czasów oldskulowego już „Miss Kim’s Million Dollar Quest”, ale pomimo mojego wielkiego respektu wobec obojga aktorów, prędzej sięgnęłabym po tę starą komedię romantyczną niż długi makjang. Co też właśnie uczyniłam…

Warto na samym początku podkreślić fakt, iż „Miss Kim’s Million Dollar Quest” rzeczywiście jest komedią romantyczną i to z czasów, kiedy wszystko mniej więcej było melodramatem lub kończyło się na melodramacie. Szczerze mówiąc, miałam spore oczekiwania wobec tej dramy, kiedy tylko się dowiedziałam, że jest dramowym debiutem scenarzystki Park Yeon Sun i do tego wczesnym hitem, który umożliwił jej napisanie genialnego „Alone in Love” (SBSS 2006jednej z nielicznych dram, która została nakręcona w całości przed premierą i osiągnęła sukces!), a później dalsze eksperymentowanie, mimo że nigdy więcej nie udało jej się zdobyć wysokiej oglądalności.

W pewnym sensie te moje oczekiwania nie zostały one zaspokojone… „Miss Kim’s Million Dollar Quest” nie jest ekscentryczną dramą, chociaż być może zabrakło ku temu bardziej artystycznej ręki reżysera… Serial jest po prostu standardowy, a w dzisiejszych czasach naturalnie się już zestarzał. Można go jednak porównać do filmów, które napisała Park Yeon Sun – „My Tutor Friend” (2003), „Too Beautiful to Lie” (2004) lub „Love, So Divine” (2004) – pod tym względem, że bohaterowie znajdują się w dziwnej sytuacji, teoretycznie komicznej, ale tak naprawdę wszystko polega wyłącznie na chemii między nimi. Na szczęście jest ona świetna już od samego początku, kiedy wystawiona do wiatru na swoim własnym ślubie Kim Eun Jae (Kim Hyun Joo) odstawia dla niepoznaki szopkę i ucieka z fotografem Park Moo Yeolem (Ji Jin Hee). Później dalej udają, że są małżeństwem przed jej znajomymi z pracy, a w końcu rzeczywiście zamieszkują razem jako partnerzy biznesowi. Moo Yeol jest bankrutem, natomiast Eun Jae sądzi, że jedynym sposobem na odbicie niedoszłego męża Yoo Young Huna (Park Gun Hyung) jest stanie się tak samo bogatą, jak jej rywalka i szefowa w pracy Seo Woo Kyung (Kim Sung Ryung). Ich pierwszym pomysłem na zarobienie miliona dolarów jest otworzenie kwiaciarni.

Genialni bohaterowie, bezbarwni wrogowie

Nie ma miejsca w „Miss Kim’s Million Dollar Quest” na melodramat i pod tym względem można porównać tę dramę do innej, rzadkiej w tamtym okresie komedii romantycznej, „Successful Story of a Bright Girl” (SBS 2002). Obie produkcje są historiami sukcesu, a przy okazji romansami dwojga bohaterów, którzy zaczynają na bardzo komfortowej stopie, jednakże recenzowany tytuł nie jest aż tak dziecinny. Powiedziałabym nawet, że jest realistyczny pomimo tej dramowej walki z Woo Kyung, która bez dobrego powodu sabotuje wszelkie starania Eun Jae na rozwinięcie biznesu. Główni bohaterowie są jak stare małżeństwo, które kłóci się o pieniądze, ale po kryjomu przejmują się i dbają o siebie. Ji Jin Hee był w tym szczególnie uroczy, natomiast Kim Hyun Joo pomimo grania niewinnej, dobrej, uczciwej postaci (innymi słowy typowej…) również pochwaliła się nie mniejszym talentem komediowym.

Tak naprawdę jedyną, ale za to bardzo poważną wadą tej dramy są jej second leadzi, którzy snują się bezsilnie po ekranie, jakby mieli oboje depresję. W życiu nie widziałam bardziej bezbarwnych postaci drugoplanowych! Young Hun porzuca Eun Jae, bo Woo Kyung oferuje mu dom i pieniądze, ale tak naprawdę wygląda jak chodzący stereotyp antyspołecznego nerda, który nie reaguje na płeć przeciwną. Tęsknota Eun Jae za nim była w takim świetle po prostu wymuszonym narzędziem fabularnym, bo kompletnie nie mogłam zrozumieć, co obie kobiety mogły niby w nim widzieć?! Woo Kyung może pasowała do niego pod tym względem, że była tak samo pozbawiona energii, ale sprawiała bardzo smutne wrażenie, jakby w każdej chwili mogła popełnić samobójstwo i nikt by się tym nie przejął. Przepraszam za mocne słowa, ale inne nie oddałyby beznadziejności obu tych postaci.

Można powiedzieć, że „Miss Kim’s Million Dollar Quest” jest typową, starą koreańską komedią romantyczną, jakich powstawało wtedy wiele, szczególnie jeśli chodzi o filmy, ale przynajmniej nie irytuje infantylnością, bo wcale taka nie jest. Jest to lekka i przyjemna drama z dwojgiem bardzo dobrych aktorów, dlatego „tych drugich” da się przeżyć, szczególnie kiedy ustępują zwykłym sidekickom granym przez Bong Tae Kyu i Hong Soo Hyun.

Zdobyte nagrody

2004 SBS Drama Awards:

  • Excellence dla Kim Hyun Joo
  • Excellence dla Ji Jin Hee
  • Top 10 Stars – Kim Hyun Joo

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 6,75/10

0 komentarzy dotyczących “Miss Kim’s Million Dollar Quest

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: