Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho

Neighborhood Lawyer Jo Deul HoZnane też jako: My Lawyer Mr. Joe, Dongnebyeonhosa Jo Deul Ho, 동네변호사 조들호

Na podstawie: manhwy „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” autorstwa Hatchling

Gatunek: komedia, prawniczy

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2016

Obsada: Park Shin Yang, Kang Sora, Ryu Soo Young, Park Sol Mi, Park Won Sang, Hwang Seok Jung, Jo Han Chul, Kang Shin Il, Jung Won Joong, Dongjun (ZE:A), Yoon Bok In

.

Dobry powrót

Park Shin Yang był ustawiony na wielki powrót w tym roku. Najpierw variety show „Actor School” na antenie tvNu, a zaraz po tym zgarnął go KBS do jego pierwszej od pięciu lat dramy. Powiem szczerze, przeczuwałam katastrofę. Nie wydawało mi się, żeby „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” mogło stać się hitem pomimo dość solidnej obsady, ale ta solidność przez wszystkie dwadzieścia odcinków przełożyła się na dobry rezultat. Drama nie jest wysokich lotów, można ją nawet nazwać naiwną, ale była niesamowicie satysfakcjonująca dla pewnej grupy odbiorców. Z pewnością nie należą do nich ludzie, którzy w każdej dramie potrzebują romansu. Ja z kolei dzięki „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” pozbyłam się swoich wcześniejszych uprzedzeń wobec Park Shin Yanga, ponieważ jak może nie imponować popieranie swoich słów czynami? W „Actor School” dawał najróżniejsze wskazówki dotyczące aktorstwa, a później wcielił je w życie w „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho”, gdzie zagrał komediową, czasami dramatyczną, często fizyczną, a nawet troszkę romantyczną rolę.

Superbohater bez supermocy

Tytułowy Jo Deul Ho jest (Park Shin Yang) zięciem właściciela największej firmy prawniczej w Korei, Geum San i świetnie zapowiadającym się prokuratorem, dopóki nie postanawia zgłosić korupcji i skazać prezesa Junga (Jung Won Joong) z ogromnego konglomeratu Daehwa Group. Sam zostaje wrobiony przez niego w wzięcie łapówki i na tym jego świetlana kariera się kończy – na wyroku. Jednak trzy lata później powraca, kiedy czuje się poniekąd winny sprawy podpaleń, ponieważ zakopał dowody jako prokurator przy podobnej sprawie. Staje się takim obrońcą uciśnionych przez kolejne odnogi Daehwa Group – głośnym, nawet bezczelnym prawnikiem lubiącym odstawiać publiczne show i często pracującym na granicy prawa razem z byłą detektyw Hwang Ae Rą (Hwang Seok Jung) i lichwiarzem Bae Dae Soo (Park Won Sang). Jego arcywrogiem wciąż jest prezes Jung, natomiast przeciwnikami w sądzie często stają się prokurator Shin Ji Wook (Ryu Soo Young) i prawnicy z Geum Sana, w tym jego była żona Jang Hae Kyung (Park Sol Mi). Z kolei Kang Sora gra początkującą, oczywiście pełną ideałów prawniczkę w Geum San, która zaczyna pomagać Jo Deul Ho, a później pracować w jego pseudo-kancelarii.

Są różne adaptacje webtoon… Nie mam pojęcia jak wygląda oryginał „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho”, ale w moim odczuciu drama na jego podstawie wyszła bardzo komiksowo pod tym względem, że jej struktura przypomina stereotypowego shounena. Jo Deul Ho nie jest głęboką postacią, ale kompletnie to nie przeszkadza, kiedy w centrum uwagi są klienci dnia. W kółko powtarzany jest ten sam schemat – Deul Ho napotyka na jakiegoś biednego człowieka, który nie ma szans w starciu z korporacją, staje się jego prawnikiem, na początku natrafia na pewne przeszkody, ale później jakimiś sprytnymi motywami zdobywa wcześniej niemożliwe do zdobycia dowody. I wygrywa ku pokrzepieniu serc zwykłych ludzi…

Optymizm przede wszystkim

„Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” posiada wiele wad, ale łatwo można je obrócić w zalety. Ta powtarzalność i przewidywalność fabuły wcale nie nudzi przy barwnym głównym bohaterze, a dodam, że rzadko która drama jest tak konsekwentna od początku do końca, również pod względem technicznym.

Recenzowany tytuł jest jak słodycze na pocieszenie. Dobro zawsze wygrywa, a o wszystkich cierpiących z powodu niesprawiedliwych oskarżeń, bezprawnej eksmitacji lub środków ubocznych pewnych produktów zadba jeden empatyczny prawnik z niewyparzoną gębą i talentem aktorskim do podszywania się pod każdego, aby zdobyć informacje. Nawet jeśli nie jest to szczyt scenopisarstwa, a dobre wrażenie reżyserii, zdjęć i oświetlenia burzy miejscami gwałtownie rozbrzmiewający kiczowaty kpop w ścieżce dźwiękowej, „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” jest taką definicją dawno zapomnianej jakości KBSu – niby nic specjalnego, ale ogląda się z dużą przyjemnością. Szczególnie podobał mi się bodajże dziesiąty odcinek, w którym na chwilę odpoczęliśmy od kolejnych spraw Jo Deul Ho, a poznaliśmy bliżej jego przeszłość oraz początki kariery Ji Wooka i Hae Kyung. Jakoś we wszystkim znaleziono idealny balans – dla przykładu odwaga głównego bohatera przy heroicznych wyczynach nagle znikała, kiedy miał do czynienia z córką i byłą żoną. Warto też podkreślić, że prawniczy gatunek został tu potraktowany z pewną lekkością i komiksową fantazją. Być może humor tej dramy był miejscami… głupiutki, że tak to ujmę, ale nigdy nie przekroczono granicy śmieszności w slapsticku, a także drama uniknęła bycia dziecinną.

Przyznam, że pierwsze odcinki obejrzałam z obowiązku wypowiedzenia się na temat swoich pierwszych wrażeń, potem odłożyłam „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” na długi czas, ale kiedy spróbowałam do niej wrócić po zakończeniu jej emisji, niespodziewanie zostałam wciągnięta. Drama przede wszystkim napawała optymizmem… Nie odczuwałam jakiegoś rozczarowania z powodu szeroko komentowanego odsunięcia Kang Sory, teoretycznie głównej aktorki, na dalszy plan, ponieważ moim zdaniem „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” jest i było o walce dobra ze złem, a ona i tak bardzo dobrze odegrała to, co było jej dane. Drama ogólnie może się pochwalić wysokim poziomem aktorstwa, ale nie oczekiwałam niczego innego. Warto spróbować czy taki prosty serial przypadnie do gustu, bo być może okaże się, że wcale nie potrzeba młodych, przystojnych aktorów lub wątków romantycznych, aby drama dostarczała rozrywki.

Zdobyte nagrody

2016 KBS Drama Awards:

  • Top Excellence dla Park Shin Yanga
  • najlepsza aktorka dziecięca – Heo Jung Eun

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 7,5/10

1 Comment

  1. Wbrew pozorom wydaję mi się,że to była jak dotąd najlepsza drama prawnicza. A to dlatego,że prawnicy nie dzielili się tutaj na naiwnych idiotów i krwiopijcze istoty.Wszyscy byli normalnymi ludźmi, z którymi można się dogadać , a relacje np. między sędzią a prawnikami były jak dotąd najbardziej bliskie rzeczywistości, niż w jakiekolwiek wcześniejszej dramie. Soundtrack był za to przezabawny.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.