KBS recenzje dram

Five Children

five-childrenZnane też jako: Five Enough, Five Kids, Aiga Daseot, 아이가 다섯

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: familijny

Ilość odcinków: 54 x 70 min.

Premiera: 2016

Obsada: Ahn Jae Wook, So Yoo Jin, Shim Hyung Tak, Shim Yi Young, Shin Hye Sun, Sung Hun, Lim Soo Hyang, Ahn Woo Yeon, Kwon Oh Joong, Wang Bit Na, Song Ok Sook, Choi Jung Woo, Jang Yong, Park Hye Sook, Kim Chung, Sung Byung Sook

.

Współczesne związki od strony familijnej?

Weekendowe dramy familijne KBSu zawsze są chętnie oglądane, bo takie jest przyzwyczajenie w Korei. Jednak jaka jest różnica między jedną 50-odcinkową kobyłą, a drugą? Obsada? Jedna jest bardziej komediowa, a druga to makjang? Niestety nie ma różnorodności w tym gatunku, choć widać, że KBS nieśmiało próbuje coś z tym zrobić… Najpierw zaeksperymentowano i powierzono napisanie dramy weekendowej scenarzystce Lee Kyung Hee znanej z tragicznych melodramatów („I’m Sorry, I Love You”, „Nice Guy”), ale wyszło z tego relatywnie mało popularne „Wonderful Days”.

Jednak w tym roku spróbowano jeszcze raz z zamówieniem dłuższego formatu u scenarzystki, która do tej pory pisała tylko mini-serie. Zaskakująco padło na Jung Hyun Jung – autorkę trylogii „I Need Romance”, zeszłorocznego „Because It’s The First Time” i „Discovery of Romance” KBSu. Z łatwością można zauważyć po tych tytułach, że specjalizuje się w „nowoczesnych”, miejskich romansach zwykłych ludzi. I jak tu to przełożyć na styl dram weekendowych…?

Niechęci wobec par

Z jednej strony „Five Children” wciąż jest typową dramą familijną o wielodzietnej rodzinie, ich problemach sercowych i sprzeciwach rodziców wobec małżeństwa. Z drugiej, nie uświadczycie w niej chaeboli, czarnych charakterów ani nawet zazdrosnych second leadów! Tytułowe pięcioro dzieci to potomstwo głównych bohaterów, co nastręczałoby im sporo problemów, gdyby postanowili wziąć razem ślub. Lee Sang Tae (Ahn Jae Wook) jest wdowcem z synem Soo i córką Bin, który po śmierci żony zamieszkał u swoich teściów, którzy teraz całą miłość przelali na niego jako ich „syna”, mimo że mają jeszcze rozpuszczoną córkę Jang Jin Joo (Lim Soo Hyang). Jego własni rodzice mogą czuć zazdrość, że ich najstarszy syn i wnuki mają się lepiej u bogatych teściów, bo oni posiadają tylko skromną restaurację, drugiego syna Lee Ho Tae (Shim Hyung Tak), bezrobotnego reżysera i córkę Lee Yeon Tae (Shin Hye Sun), która właśnie zaczyna pracę w szkole.

Główną bohaterką i wkrótce obiektem uczuć Sang Tae jest Ahn Mi Jung (So Yoo Jin), samotna matka trojga dzieci – Woo Younga, Woo Ri i Woo Joo – która ukrywa przed nimi i przed swoją babcią, że rozwiodła się z ich ojcem już trzy lata temu, kiedy Yoon In Chul (Kwon Oh Joong) zdradził ją z jej byłą najlepszą przyjaciółką Kang So Young (Wang Bit Na). Teraz oboje są małżeństwem, a Mi Jung wciska dzieciom kit, że ich tata jest w USA i ciągnie od niego alimenty. Konflikt między nimi zaostrza się, kiedy do akcji wkraczają babcia Mi Jung i mama So Young, obie broniące swoich dzieci. W to całe zamieszanie zostaje niechcący wciągnięty właśnie Sang Tae, który jest nowym szefem w firmie Mi Jung. Jest mu jej szkoda, a ciągła troska o nią i dotrzymywanie towarzystwa przeradzają się oczywiście w uczucia.

Dla urozmaicenia mamy też wątki romantyczne młodszego pokolenia. Yeon Tae i Jin Joo są przyjaciółkami od liceum i to one właśnie poznały swoje starsze rodzeństwo ze sobą. Są totalnymi przeciwieństwami – Yeon Tae to szara myszka, która ma dość kaprysów koleżanki, ale siedzi cicho, natomiast Jin Joo jest beztroską osobą, która ciągle wydaje pieniądze rodziców na ubrania, a nie potrafi nawet skończyć studiów. Yeon Tae od siedmiu lat jest zakochana bez wzajemności w swoim koledze z uczelni i teraz koledze z pracy Kim Tae Minie (Ahn Woo Yeon), ale nie jest w stanie mu tego wyznać. W końcu przypadkowo poznają się z Jin Joo, wpadają sobie w oko i zaczynają ze sobą chodzić ku rozpaczy Yeon Tae. Tą pociesza golfista i celebryta, którego nie zna, Kim Sang Min (Sung Hun). Początkowo nienawidzą siebie nawzajem i są związani tylko tym, że Yeon Tae przypadkowo zabrała mu telefon, ale wkrótce ten samolubny narcyz zaczyna ją lubić i zmieniać się pod jej wpływem, żeby się jej przypodobać. A komplikacje? Sang Min jest starszym bratem Tae Mina, a rodzice Jin Joo bardzo starają się go wyswatać z ich córką.

„Do końca chakhan drama

W ostatnim czasie miałam wielką ochotę obejrzeć jakąś dramę familijną… Nie wiem skąd mi się to wzięło, a poza tym wiedziałam, że mało jest takich seriali, które mogłyby mi przypaść do gustu. Trafiłam jednak bardzo dobrze… Kiedyś tam obejrzałam dwa odcinki „Five Children” dla napisania pierwszych wrażeń i mając raczej dobre wspomnienia, postanowiłam wrócić do tej dramy. Po skończeniu jej mogę spokojnie powiedzieć, że jest to najlepsza drama weekendowa, jaką w życiu widziałam, choć pewnie znajdą się takie, którym wystawiłam w przeszłości wyższe oceny.

Koreańskie media podsumowały ją jako „sympatyczną dramę” (kor. 착한 드라마, chakhan drama), w sensie miłą, łagodną, podnoszącą na duchu, bez dramatycznych, śmiesznych konfliktów rodem z makjangów. Mogę się z tym zgodzić. Nie zobaczyłam żadnych bogaczy, których jedynym celem życiowym byłoby zmieszanie głównych bohaterów z błotem, ci nie mieli żadnych problemów w pracy, a jedyne konflikty rodziły się tylko z samolubstwa, uprzedzeń i sprzeciwów. Rodziny Sang Tae i Mi Jung początkowo opierały się ich małżeństwu, ponieważ trudno byłoby im utrzymać i wychować piątkę dzieci – całkiem racjonalny powód… Krwi mogli napsuć tylko rodzice Jin Joo, którzy uparli się, że nie oddadzą żadnej swojego zięcia, ale można ich było odebrać raczej w sposób komiczny, a nie jako antagonistów.

Jedyną wadą „Five Children”, jaką mogłabym wskazać, jest pewna powtarzalność konfliktów. Wszyscy są przeciwni wszystkim parom, nie mówiąc o tym, że wszyscy są w niesamowity sposób powiązani ze sobą, ale przez dłuższy czas nikt nie zdaje sobie z tego sprawy. Problem pary Sang Tae i Mi Jung jest oczywisty, rodzice Jin Joo są przeciwni Tae Minowi jeszcze przed jego poznaniem, bo nie jest bogaty, jego matka z kolei preferuje ułożoną nauczycielkę Yeon Tae, a dyskryminuje Jin Joo, mimo że ta bierze się za siebie, znajduje coś, co chciałaby robić w życiu i nawet uczy się oszczędzać!

Jednakże koniec końców „Five Children” pozostawia niesamowicie pozytywne wrażenie po sobie… Sang Tae i Mi Jung nie rozstają się, czego można było się spodziewać, a ciężko pracują, żeby przezwyciężyć ich prawdziwy największy problem – stworzyć rodzinę z dziećmi, które znają się ze szkoły, ale niekoniecznie są już skore do współpracy, szczególnie że Soo i Bin żyli z dziadkami na zupełnie innym poziomie. Para głównych bohaterów była dojrzała, ciepła, miejscami całkiem zabawna, ale nie głupkowata jak w innych dramach weekendowych, które lubią się zaczynać od wspólnej nienawiści i toaletowego humoru.

Dodatkowym wabikiem są pary młodszych bohaterów oraz komedia, jaką uprawiają Sang Min i Jin Joo, aby przypodobać się swoim partnerom (dodatkowo zabawne jest to, że Sung Hun i Lim Soo Hyang grali wcześniej parę w „New Tales of Gisaeng”…). Yeon Tae i Sang Min stali się ulubioną parą wielu, a aktorzy ich grający mogą nawet mówić o przełomowych dla siebie rolach. Tak więc te (aż) 54 odcinków zleciało mi całkiem szybko, szczególnie że maratonowałam „Five Children”. Teraz, kiedy mogę ją porównać z następnym w slocie „The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop”, tym bardziej uwypuklają mi się jej zalety czyli brak większych idiotyzmów. W końcu każdemu dało się przemówić do rozumu… Jeśli ktoś się mnie teraz zapyta o dobrą dramę weekendową, będę polecać właśnie „Five Children”!

Zdobyte nagrody

2016 KBS Drama Awards:

  • Excellence dla Ahn Jae Wooka
  • Excellence dla So Yoo Jin
  • najlepszy aktor dziecięcy – Jung Yoo Seok
  • najlepszy nowy aktor – Sung Hun

2016 APAN Star Awards:

  • Top Excellence dla Ahn Jae Wooka

2016 Korea Drama Awards:

  • Jury’s Special Award dla So Yoo Jin

2016 Asia Artist Awards:

  • Best Choice Award dla Sung Huna

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 7/10

0 komentarzy dotyczących “Five Children

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: