Bo ja cię kocham… bang! *przybija kobietę do ściany* – o przemocy w dramach

Brak komentarzy

Natrafiłam kilka dni temu na artykuł na temat wypaczonego obrazu dating abuse w koreańskich dramach i przykłady na to z najnowszych produkcji. Na szczęście krótko po tym pojawiło się tłumaczenie jego najważniejszych punktów na Netizenbuzz, więc mogło się to stać polem do szerszej dyskusji, jednak zabrakło mi czegoś więcej poza wymienianiem „kontrowersyjnych” scen (i czemu w ogóle nikt nie mówił o ich szkodliwości w trakcie emisji danego serialu?).

Dating violence lub dating abuse (szczerze nie wiem, jaki może być odpowiednik tego pojęcia w języku polskim, jaki epitet dodać do „przemocy”?) odnosi się w wielkim skrócie do wszelkich aktów przemocy wobec partnera, z którym jest się w związku, fizycznej lub psychicznej, ale także nawet nadużywania władzy wobec drugiej osoby i nierespektowania jej niezależności… Czy właśnie macie przed oczami dosłownie każdego dramowego dupka-milionera?

Oryginalny artykuł wskazał na 4 przykłady dating abuse z tegorocznych dram:

1. „Uncontrollably Fond” (KBS) – główny bohater popycha siłą bohaterkę na łóżko i rozpina jej dres, a ona po pewnym czasie daje oznakę przyzwolenia na to

ie002022263_std

2. „Our Gab Soon” (SBS) – typowy przykład pocałunku na siłę, aż bohaterka ulegnie

ie002022229_std

3. „Lucky Romance” (MBC) – wtargnięcie do domu bohaterki pomimo jej odmowy spotkania się

ie002022228_std

4. „Oh Hae Young Again” (tvN) – kolejny przykład wtargnięcia, ale pod wymówką troski i zaniepokojenia

ie002022261_std

Patrząc na dobór przykładów, nietrudno dojść do wniosku, że starano się dodatkowo podkreślić, iż takie sceny mają miejsce w dramach wszystkich stacji… Na tym lista oczywiście się nie kończy, ponieważ każdy chyba wielokrotnie widział, jak główny bohater łapie za nadgarstek bohaterkę, ciągnie ją gdzieś, przybija do ściany, gwałtownie narusza przestrzeń osobistą, aby ją zdeprymować. Ile razy taki bohater wręcz znęca się nad główną bohaterką, wyzywa ją i upokarza publicznie, aby później jednak się w niej zakochać?!

Gdybyśmy byli świadkami takich scen w prawdziwym życiu, byłoby to niedopuszczalne, od razu bym radziła trzymać się od takiego chłopaka/dziewczyny z daleka. Można tłumaczyć, że drama jest tylko dramą, oderwany od rzeczywistości produktem, a nie obrazem naszego życia codziennego, ale jednak co z tymi, którzy mimo wszystko pozostają pod wpływem dram? Czekanie na bogatego „oppara” to niewinna strona ułudy, ale co jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że takie zachowania będące przejawem dating abuse, są akceptowalne, no bo przecież „Koreańczycy robią tak cały czas”?

the-heirs

Najgorsze jest właśnie to, że moja długa styczność z koreańskimi dramami sprawiła, że przyjmuje to wszystko z niesmakiem, szczególnie sceny wymuszonego pocałunku w celu zmiany zdania bohaterki, jednakże traktuje to już jako element, który po prostu jest i nie wzbudza on we mnie większych emocji. Dopiero teraz tak na dobrą sprawę uświadomiłam sobie, że przecież oglądam wypaczone obrazy romansu, który podszyty jest brakiem respektu wobec partnerki, bo przecież „on to robi z miłości”…

Obojętność na to oraz przyzwalanie, aby wciąż zawierano takie motywy w dramach, są współczesną chorobą, ale co zrobić, kiedy tylko pojedyncze artykuły mogą otworzyć oczy, a cenzura w Korei wysyła producentom ostrzeżenia z zupełnie innych powodów, takich jak na przykład odsłonięte ciało lub przekleństwa? Przemoc w makjangach jest powszechnie potępiania…

…ale nie zmienia to faktu, że takie dramy wciąż powstają. Szkoda tylko, że dating abuse nie jest w większości przypadków postrzegane jako przemoc. Ostatnio jedyna dyskusja, jaką pamiętam, rozgorzała przy okazji kontrowersyjnej sceny pocałunku w „Oh Hae Young Again”. Sama wtedy nie pomyślałam nad nią głębiej, stwierdzając tylko, że ekstremalni bohaterowie robią ekstremalne rzeczy.

Źródła:

  • 이 정도면 범죄… 드라마 속 최악의 데이트 폭력 네 장면 (@OhmyStar)
  • Romanticized depictions of dating violence in Korean dramas (@Netizenbuzz)

Warto zobaczyć:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.