relacje i podsumowania wydarzeń

2016 Buil Film Awards

W trakcie kiedy nie mogłam obejrzeć relacji z dzisiejszych Korean Drama Awards z powodów problemów na V App i mojego rosnącego zniesmaczenia, odkryłam, że w tym samym czasie są rozdawane Buil Film Awards jako część festiwalu filmowego w Busan, który rozpoczął się wczoraj. Bez wahania przełączyłam się na tę relację, licząc na widok lubianych aktorów filmowych. Buil Film Awards akurat niekoniecznie pokrywają się z późniejszymi częstymi zwycięzcami na innych komercyjnych galach…

Nie lubię tak wskakiwać w relację z gali bez uprzedniego przygotowania chociażby listy nominowanych, ale poćwiczyłam sobie dzisiaj multitasking – jednoczesne oglądanie, spisywanie nominowanych, szukanie potrzebnych informacji, wypisywanie listy zwycięzców i oczywiście tekstu od siebie. Pomimo tego od razu mój dzień się polepszył, kiedy zobaczyłam śliczny uśmiech prowadzącego galę aktora Ohn Joo Wana oraz kilka wielkich gwiazd na czerwonym dywanie.

Słynny reżyser Kim Kyung Taek (Friend) i aktorka Hwang Geum Hee (kojarzę tylko z Bedevilled) wręczali hurtem bez podawania nominacji pierwsze nagrody techniczne, których nie ma tak wiele, jak na innych galach. Zdziwiłam się, że „Veteran” jeszcze zakwalifikowało się do nagrody, bo zdaje się, zdobyło już wszystko, co można było.

Przewidywalnie nagrody dla nowych aktorów wręczyli zeszłoroczni zwycięzcy czyli w tym wypadku Byun Yo Han i Lee Yoo Young. Nominacje były zaskakująco mało komercyjne, ale to chyba odzwierciedla dzisiejszą sytuację w koreańskim kinie, kiedy nie ma miejsca dla nowicjuszy poza filmami niezależnymi, a tych kilka, którzy się wybijają, zwracają uwagę fizycznym poświęceniem lub scenami erotycznymi, jak najczęściej jest w przypadku aktorek… Nagrodę dla nowego reżysera wręczył natomiast bardzo poważany Lee Jun Ik, który jest jednym z pretendentów do głównej nagrody.

Nastąpiła przerwa na występ Bady, a potem aktorzy Moon Jung Hee i Kim Bo Sung (jak długo będzie jeszcze ciągnął swoją jedną kwestię z reklam?!) ogłosili zwycięzców nagrody dla aktorów drugoplanowych. Ten rok zdecydowanie należy do Kim Ui Sunga, który znalazł sobie nową niszę w graniu czarnych charakterów (znacie go pewnie z dramy „W”). Wykorzystał tę chwilę jednak nie do wyrażania podziękowań za tę popularność, ale do naświetlenia kwestii nierówności płciowych. Ucieszyłam się też niezmiernie zwycięstwem Park So Dam, która dostała coś więcej niż nagrodę dla nowej aktorki, których zebrała już cały worek za „The Priests”. I pomyśleć, że w tym momencie miałaby siedzieć na gali Korean Drama Awards jako nominowana za beznadziejne „Cinderella and Four Knights”…

Kim Ui Sung pikietujący na otwarciu festiwalu za jego niezależnością od rządu
Kim Ui Sung pikietujący na otwarciu festiwalu za jego niezależnością od rządu

Weteran Lim Kwon Taek bardzo zagubiony, będąc sam na scenie, miał do wręczenia nagrodę za najlepszą reżyserię. Stawiałam na Lee Jun Ika, który ogłaszał wcześniej najlepszego nowego reżysera, ale patrzcie na nominowanych – wszyscy bardzo silni! Poprawnie zgadałam zwycięzcę, Lim Kwon Taek w dodatku publicznie wygłosił pochwałę dla niego.

Główne nagrody dla aktorów wręczyli zeszłoroczna laureatka Jeon Do Yeon i zeszłoroczny najlepszy aktor drugoplanowy Lee Kyung Young. Lee Byung Hun jak na razie zbiera wszystkie możliwe trofea za „Inside Men”, ale należy mu się za tę rolę. Jestem bardzo zadowolona z faktu, że Kang Ha Neul został chociaż nominowany. Poza tym niesamowicie się nakręcam na „The Truth Beneath”, ponieważ Son Ye Jin zdobyła za niego genialne recenzje, ale pewnie na nadchodzących Grand Bell Awards i Blue Dragon Awards nagroda powędruje do kogoś mającego większy hit na koncie… Chyba że znowu do niej za „The Last Princess”?

Ostatnia nagroda za najlepszy film powędrowała do „Veteran”. Myślałam, że jednak nagrodzą tegoroczną produkcję, ale oczywiście nie przeszkadza mi to, dopóki film jest dobry, a przecież złego słowa nie można powiedzieć na ten. Gala, która dobiegła do końca była bardzo krótka, a na koniec wystąpili VIXX. Trochę mi to zepsuło obraz skromnej imprezy w cieniu większego Busan International Film Festival, ale kpop jest wszechobecny. Tak czy siak myślę, że spędziłam lepiej czas niż gdybym miała się męczyć ze słabym live streamem przy Korea Drama Awards. Tutaj przynajmniej nagrody za aktorstwo mają jakąś wartość!

Lista zwycięzców:

Najlepszy film:

Goksung
The Handmaiden
Inside Men
Train to Busan
VETERAN

Najlepsza reżyseria:

LEE JUN IK (Dongju: The Portrait of a Poet)
Lee Kyung Mi (The Truth Beneath)
Na Hong Jin (Goksung)
Park Chan Wook (The Handmaiden)
Ryu Seung Wan (Veteran)

Najlepszy nowy reżyser:

Ahn Guk Jin (Alice in Earnestland)
Kim Dae Hwan (Seondal: The Man Who Sells River)
Kim Jin Hwang (The Boys Who Cried Wolf)
Lee Kyung Mi (The Truth Beneath)
YOON GA EUN (The World of Us)

Najlepszy aktor:

Hwang Jung Min (Veteran)
Jung Jae Young (Right Now, Wrong Then)
Kang Ha Neul (Dongju: The Portrait of a Poet)
Kwak Do Won (Goksung)
LEE BYUNG HUN (Inside Men)

Najlepsza aktorka:

Han Hyo Joo (The Beauty Inside)
Kim Hye Soo (Familyhood)
Kim Min Hee (The Handmaiden)
Lee Jung Hyun (Alice in Earnestland)
SON YE JIN (The Truth Beneath)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Hwang Jung Min (Goksung)
KIM UI SUNG (Train to Busan)
Kunimura Jun (Goksung)
Ma Dong Seok (Familyhood)
Park Jung Min (Dongju: The Portrait of a Poet)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Chun Woo Hee (Goksung)
Jeon Hye Jin (The Throne)
Jung Yumi (Train to Busan)
PARK SO DAM (The Priests)
Ra Mi Ran (The Himalayas)

Najlepszy nowy aktor:

Kim Jung Hyun (Overman)
Park Hae Jun (4th Place)
Park Jong Hwan (The Boys Who Cried Wolf)
Park Jung Min (Dongju: The Portrait of a Poet)
TAE IN HO (Shadow Island)

Najlepsza nowa aktorka:

Choi Soo In (The World of Us)
Jung Ha Dam (Steel Flower)
Kim Hwan Hee (Goksung)
KIM TAE RI (The Handmaiden)
Park So Dam (The Priests)

Najlepszy scenariusz:

DONGJU: THE PORTRAIT OF A POET

Najlepsze zdjęcia:

VETERAN

Najlepsza muzyka:

DONGJU: THE PORTRAIT OF A POET

Najlepsza scenografia:

THE HANDMAIDEN

Yoo Hyun Mok’s Film Arts Award:

reżyser YEON SANG HO (Train to Busan)

Buil Readers’ Jury Award:

reżyser PARK CHAN WOOK (The Handmaiden)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

0 komentarzy dotyczących “2016 Buil Film Awards

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: