The Truth Beneath

The Truth BeneathZnane też jako: Prawda jest inna, There Is No Secret, Home Sweet Home, House Full of Happiness, Bimireun Eoptda,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller

Reżyseria: Lee Kyung Mi

Premiera: 2016

Obsada: Son Ye Jin, Kim Joo Hyuk, Kim So Hee, Shin Ji Hun, Choi Yoo Hwa, Kim Min Jae, Park Jin Woo, Kim Ui Sung

.

Raczej przeoczone przez lokalnych widzów „The Truth Beneath” być może stanie się jednym z największych kultowych hitów i to jeszcze w roku, kiedy mogliśmy obejrzeć znakomite powroty Park Chan Wooka, Na Hong Jina i Kim Ji Woona. Możliwość rywalizacji z nimi jest afirmacją talentu Lee Kyung Mi, dla której jest to zaledwie drugi film w karierze, zresztą po ośmiu latach od „Crush and Blush”. Jak na protege wspomnianego Park Chan Wooka, jest równie imponująca w ekspresjonistyczym stylu, ale jej poczucie ironicznego humoru nie zniknęło nawet w thrillerze politycznym.

Jednak trzeba od samego początku podkreślić, że daleko „The Truth Beneath” do popularnego obecnie krytycznego obrazu koreańskiej polityki i związanej z nią korupcji, ponieważ wychodzi z tego kompletnie niespodziewany film… Głównymi bohaterami jest piękne jak z obrazka małżeństwo Yeon Hong (Son Ye Jin) i kandydata do parlamentu Jong Chana (Kim Joo Hyuk), którzy przygotowują się do jego kampanii wyborczej. Niestety w jej pierwszym dniu, kiedy oboje są zajęci przez cały dzień, niespodziewanie znika ich nastoletnia córka Min Jin (Shin Ji Hun). Mąż chce poczekać na jej ewentualny powrót, poza tym to nadszarpnęłoby jego wizerunek, natomiast żona próbuje prowadzić śledztwo na własną rękę, kiedy wszyscy są obojętni na jej wołania o pomoc.

Naturalnie w tego rodzaju filmu fabułę napędza do przodu odnajdywanie kolejnych wskazówek oraz sekretów z życia córki, o której rodzice tak naprawdę nic nie wiedzieli. Nie brzmi to nazbyt oryginalnie, ale Lee Kyung Mi osiąga mistrzostwo w zabawianiu się z widzem, ponieważ cała historia jest tak naprawdę zaskakująco bardziej kameralna niż można się było spodziewać. To nie jest film o żadnym politycznym spisku, a takie tło zostało wybrane do pokazania powierzchowności relacji rodzinnych i tego, jak łatwo można manipulować wizerunkami, natomiast „The Truth Beneath” w głównej mierze jest o tragedii głównej bohaterki, do której doprowadziła jej własna ignorancja i o jej stopniowej degeneracji psychicznej.

Rozwiązanie całej tajemnicy zniknięcia Min Jin jest trudne do przewidzenia, szokujące i pozostawiające po sobie mocne wspomnienie, ale przez cały czas jesteśmy utrzymywani w wysokim napięciu poprzez maniakalny występ Son Ye Jin, której bohaterka miota się bezwładnie i skacze od konkluzji do konkluzji. Nie pamiętam w ostatnich latach innego tak imponującego występu jakiejkolwiek koreańskiej aktorki i właściwie można tylko przywołać do porównania kultową rolę Lee Young Ae w „Lady Vengeance”… Wizja, co Lee Kyung Mi wyciągnie z kolejnej aktorki w swoim potencjalnym następnym filmie, jest naprawdę ekscytująca, pamiętając także o jej debiutanckiej komedii „Crush and Blush” z Gong Hyo Jin.

Byłam dotychczas zachwycona w tym roku „The Handmaiden” Park Chan Wooka i „Goksung” Na Hong Jina, ale „The Truth Beneath” okazało się być moją ulubioną pozycją. To nie jest prosty thriller, w którym śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, bo w pewnym momencie trop polityczny okazuje się całkowicie bezużyteczny. Niektórzy mogą powiedzieć, że film cierpi na huśtawkę nastrojów i klimatów, ale współgrało to idealnie z pogarszającym się stanem Yeon Hong, a od strony technicznej zostaliśmy uraczeni fascynującym kolażem teraźniejszości i retrospekcji, bardzo w stylu japońskiego reżysera Nakashimy Tetsuyi („Confessions”, „The World of Kanako”). Nie widziałam dotąd podobnej rzeczy w kinie koreańskim.

Zdobyte nagrody

2016 Buil Film Awards:

  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin

2016 Yeonpyeong Awards:

  • najlepsza reżyseria
  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin

2016 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepsza reżyseria
  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin
  • Critics’ Top 10

2016 Korean Association of Film Producers Awards:

  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin

2016 Women in Film Awards:

  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin
  • najlepszy scenariusz

2016 Paris Korean Film Festival:

  • Audience Award

2016 Busan Film Critics Award:

  • najlepszy film
  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin

2017 Chunsa Film Awards:

  • najlepsza aktorka – Son Ye Jin
  • najlepszy scenariusz

3 Comments

  1. Nie przekonała mnie przesadna estetyzacja w tym filmie. Sztucznie wydłuża dosyć prostą i jednak przewidywalną fabułę. Za to zaintrygowały mnie wtrącenia o mieście, które wygłasza bohaterka, więc zaskakująco chciałabym poznać dalszy ciąg tej historii, usłyszeć od niej coś więcej.
    Taka drama o matce i córce ukryta w konwencji thrillera.

    Polubienie

  2. Mogę się spytać skąd wzięłaś napisy? Czekam na nie od miesięcy, ale jedyne jakie widziałam to na avistaz przetłumaczone google translatorem. Tak chcę ten film obejrzeć, że już bliska jestem oglądania bez.

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.