artykuły o dramach

100 koreańskich dram, które warto znać. Część II: medyczne

Po dwóch miesiącach od pierwszej części dramowego zestawienia tytułów, które warto znać (a wciąż jeszcze nie skończyłam publikować tego filmowego…) wracam z nową częścią, w której zawarłam najwęższy wybór dram gatunkowych, a konkretnie medycznych. Osobiście uwielbiam, kiedy drama medyczna jest dobrze zrobiona tzn. posiada idealnie wyważony romans, operacje i dramat. Wtedy wcale nie przeszkadza mi mała różnorodność w tym gatunku.

Czekałam z publikacją tego postu, ponieważ musiałam wreszcie skończyć oglądać „White Tower”, które zaczęłam… jakieś dwa lata temu. Wiecie jednak, że dobre seriale zawsze odkładam na później. W przypadku tego wiedziałam, że nie będzie można go pominąć przy wymienianiu koreańskich dram medycznych wartych uwagi, dlatego stało się to niezłym motywatorem dla mnie, aby wreszcie zwolnić trochę miejsca z dysku. A teraz do rzeczy.

Próba odpowiedzi na to, w czym tkwi fenomen seriali medycznych w ogóle, wydaje mi się zbędna, bo będę tylko powtarzać znane frazesy o dreszczyku emocji związanym ze scenami operacji i obcowaniem ze śmiercią. Jest to po prostu fascynujące i tyle. W końcu dlaczego tyle seriali medycznych lub na dobrą sprawę kryminalnych pokroju „CSI” jest wciąż popularnych, mimo że nie pokazują w gruncie niczego nowego? Wydaje mi się, że dlatego, że są jednocześnie bliskie życiu i dalekie mu – bycie chirurgiem lub detektywem wydaje się być takie „filmowe”…

Seriale medyczne polegają w głównej mierze na charyzmie głównego bohatera, najlepiej w pewnym stopniu ekscentrycznego i/lub romansie ludzi, którzy na co dzień razem ocierają się o śmierć. Dlatego mogę podzielić „medyki”, które lubię, na odpowiadające temu dwie kategorie – te z dramatyczną, imponującą główną rolą i te z wciągającym romansem.

Jeśli miałabym przytoczyć odrobinę historii dotyczącej koreańskich dram medycznych, z łatwością można zauważyć, że jest to gatunek, który powraca do telewizji falami niczym moda. W 1994 roku „General Hospital” było wielkim eksperymentem dla koreańskiej telewizji, która skupiała się w tym czasie przede wszystkim na dramach familijnych, ale pociągnął za sobą zaledwie kilka tytułów u schyłku wieku, które były bardziej dramami sytuacyjnymi („Medical Brothers”, „Sunflower”, „Medical Center”…) niż formatem, jaki znamy dzisiaj. Ten wypracowało obecne na liście „Surgeon Bong Dal Hee” na bazie „Grey’s Anatomy”, a lata 2007-2008 były wielkim powrotem medycznego gatunku w koreańskiej telewizji, który potem powracał wspomnianymi falami (w tym roku właśnie mamy taką dzięki „Beautiful Mind”, „Doctors” i „Romantic Doctor, Teacher Kim”).

Oczywiście w moim zestawieniu znalazły się tylko te tytuły, które są ogólnodostępne, jeśli chodzi o napisy czyli z ostatniej dekady. Wybrałam sześć dram z ponad dwudziestu, które widziałam i zrecenzowałam na blogu, choć jest jeszcze więcej tych, które posiadają pewne elementy medyczne, ale nie dzieją się w szpitalu, jednak wyłączyłam je z listy.

9. „White Tower” (MBC 2007, 20 odcinków)

White Tower - nagłówek

Obsada: Kim Myung Min, Lee Sun Gyun

Dlaczego warto znać? Bo „Shiroi Kyoto” jest uniwersalną historią, która była adaptowana wielokrotnie w różnych częściach Azji, a jego koreańska wersja czyli „White Tower” to sztandarowy przykład obrazu korupcji i szpitalnej polityki. W sumie znajdziecie takie motywy w większości dram medycznych, ale tutaj jest to główną osią fabuły. Brakuje przy tym romansu (całkowicie!). Poza tym kto nie skusiłby się na popis aktorski Kim Myung Mina w jego najlepszym okresie kariery?

10. „Surgeon Bong Dal Hee” (SBS 2007, 18 odcinków)

surgeon bong dal heeObsada: Lee Yo Won, Lee Bum Soo

Dlaczego warto znać? Bo może ciapowata główna bohaterka, która wyrasta na wspaniałego lekarza i apodyktyczny przełożony to nic nowego, ale „Surgeon Bong Dal Hee” to jedna z pierwszych takich dram. Niewiele jest tych, w których to kobieta gra pierwsze skrzypce (ostatnio mieliśmy „Doctors” z Park Shin Hye), choć głównym magnesem tego tytułu jest Lee Bum Soo w wielkiej romantycznej roli. Kto by się spodziewał po pierwszym rzucie oka, co?

11. „New Heart” (MBC 2007-08, 23 odcinki)

Obsada: Jo Jae Hyun, Ji Sung, Kim Min Jung

Dlaczego warto znać? Bo ta drama posiada niesamowite ciepło i dobrą energię (to właśnie po tym tytule stałam się wielką fanką Ji Sunga; jesteście mocno spóźnieni jeśli odkryliście go dzięki „Protect the Boss” czy „Kill Me, Heal Me”). Oboje główni bohaterowie zaczynają od zera, zakochują się w sobie (scena pocałunku z „New Heart” jest dla mnie jedną z najbardziej ikonicznych w historii k-dram), a wisienką na torcie jest ich mentor grany przez prawdziwego weterana Jo Jae Hyuna. Obecnie emitowane „Romantic Doctor, Teacher Kim” wydaje się bardzo podobne w tym układzie…

12. „Brain” (KBS 2011, 20 odcinków)

brainObsada: Shin Ha Kyun, Jung Jin Young, Choi Jung Won, Jo Dong Hyuk

Dlaczego warto znać? Dla dramatycznego występu Shin Ha Kyuna, za który dostał Daesanga od KBSu. „Brain” to medyczny standard łącznie z faktem, że główny bohater jest geniuszem z opryskliwym charakterem, który stopniowo mięknie dzięki jednej rezydentce, ale wątek romantyczny nie jest zbyt nachalny, a głównym punktem tej dramy zostaje „pojedynek” między Shin Ha Kyunem, a Jung Jin Youngiem, którzy są w gruncie rzeczy bardzo do siebie podobni.

13. „Good Doctor” (KBS 2013, 20 odcinków)

good doctorObsada: Joo Won, Moon Chae Won, Joo Sang Wook

Dlaczego warto znać? Bo może stać się przedmiotem dyskusji. Z jednej strony to ładna bajka, że główny bohater z autyzmem staje się lekarzem pomimo własnej ułomności i oczywiście uprzedzeń innych, ale samo to może skłonić do rozmyślań czy takie coś mogłoby mieć miejsce w prawdziwym życiu? Co jest ważniejsze – ogromna wiedza medyczna i umiejętności czy elastyczność, empatia i dopasowanie się do pacjenta? Nie mówiąc już o tym, że „Good Doctor” również przejawia tę pozytywną energię podobną rodzajem do „New Heart”…

14. „Beautiful Mind” (KBS 2016, 14 odcinków)

beautiful mindObsada: Jang Hyuk, Park So Dam

Dlaczego warto znać? Bo to pokrzywdzona w tym roku drama, która stała się niemalże od razu kultowa. Główny bohater jest socjopatą, który w wyniku uszkodzenia płatu czołowego nie odczuwa emocji i tylko nauczył się je rozpoznawać i udawać. Znowu nasuwają się myśli natury etycznej, jak przy „Good Doctor”… Jang Hyuk odegrał naprawdę świetną rolę, a drama przechodzi z thrillera we wzruszający dramat, odpowiadając pierwszemu wrażeniu dotyczącego głównego bohatera. Niestety zostaje tylko rozmyślanie, co rzeczywiście mogłoby wyjść z „Beautiful Mind”, gdyby nie skrócono tej dramy i dano jej większy budżet, więcej czasu na produkcję…

W ramach „wyróżnienia” dodałabym jeszcze dwie inne dramy, które osobiście darzę ogromną sympatią, ale które w gruncie rzeczy nie odbiły się szerszym echem – „Obstetrics and Gynecology Doctors” (SBS 2010) i „Golden Time” (MBC 2012). Obie są napisane przez tę samą scenarzystkę Choi Hee Rę („A New Leaf”) i trochę mi szkoda, bo nie mam pojęcia czy ktoś jej jeszcze da szansę napisać kolejną dramę. Może kablówka?

Jakie są wasze ulubione medyczne dramy? Może widzieliście zaledwie kilka ostatnich lub wcale nie oglądacie, bo to nie wasz rodzaj rozrywki? Ja się staram sięgnąć po każdego „medyka”, bez względu na obsadę.

_____________________________

100 koreańskich dram, które warto znać.

Inne części:

Część I: klasyki sprzed dekady
Część II: medyczne
Część III: sensacyjne/kryminalne/thrillery
Część IV: szkolne
Część V: komediodramaty
Część VI: komedie romantyczne
Część VII: fantasy
Część VIII: melodramaty/romanse/obyczajowe/dramaty
Część IX: revenge dramy
Część X: historyczne

2 komentarze dotyczące “100 koreańskich dram, które warto znać. Część II: medyczne

  1. Chodzi Ci o ten o ten pocałunek, gdy Ji Sung pocieszał przerażoną Kim Min Jung wizją HiV?
    Ja dodam do medycznych, które warto znać: Heo Joona i Dae Jang Geum.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: