jTBC recenzje dram

Fantastic

fantasticZnane też jako: Pantaseutik, 판타스틱

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna, melodramat

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2016

Obsada: Kim Hyun Joo, Joo Sang Wook, Kim Tae Hun, Park Shi Yeon, Ji Soo, Jo Jae Yoon, Kim Jae Hwa, Lim Ji Kyu, Yoon Ji Won, Kim Jung Nan, Kim Young Min, Yoon So Jung, Chae Guk Hee, Jang Jun Yoo

.

Komedia romantyczna dla starszych widzów?

Gdyby się nad tym zastanowić, niewiele jest okazji dla aktorów podchodzących pod czterdziestkę, jak właśnie Kim Hyun Joo i Joo Sang Wook, żeby nie wylądować za chwilę w dramach weekendowych, gdzie wielkiej kariery nie ma. Co prawda, Kim Hyun Joo może być tego wyjątkiem, patrząc na jej nagrody, ale też widać pewien schemat w tym, jakie inne propozycje mogą dostawać aktorzy w jej wieku.

Kiedy widzimy komedię romantyczną z niedwudziestoletnimi bohaterami, za wyjątkiem „A Gentleman’s Dignity” wszystkie posiadają silny element rodzinny oraz obowiązkowy konflikt ze starszym pokoleniem. „Fantastic” w dodatku jest jeszcze o chorobie – u głównej bohaterki, scenarzystki dramowej Lee So Hye (Kim Hyun Joo) zostaje zdiagnozowany zaawansowany rak piersi z przerzutami na płuca. Stara się zatem podsumować jej dotychczasowe życie, pisze standardową listę życzeń i chce żyć najmocniej, jak się da, póki nie skończą się jej dni. Wznawia romans z Ryu Hae Sungiem (Joo Sang Wookiem), kiedyś początkującym aktorem, a teraz wielką gwiazdą, mimo że paradoksalnie znany jest z tego, jak bardzo nie potrafi grać. Współpracują razem na planie dramy sensacyjnej, którą pisze główna bohaterka.

Czego więc tutaj nie lubić, kiedy „Fantastic” nie robi wielkiego melodramatu z choroby głównej bohaterki (ten element jest silny, ale niedominujący), a główny bohater w imponujący sposób ją wspiera przez cały czas? Oczywiście na początku sprzeczają się w jak typowym rom-comie, ale później przechodzimy do sedna rzeczy – „Fantastic” jest o well-dying, co brzmi absurdalnie, ale takie właśnie anglicyzmy tworzą się w Korei (jak np. well-being zamiast wellness w kontekście spa). Wzniosła idea, oczywiście świetna, ale „Fantastic” raczej nie można wrzucić do kategorii perełek tego roku… Jest to porządna drama, ale tylko tyle.

Dziwnie opakowana pochwała życia

Można odnaleźć tutaj wiele „fajnych” elementów, które wzbudzą pewnie dużo pozytywnych emocji, ale mimo to całość dramy nie wygląda jak suma jej części, brakuje kilka procent tego czegoś… Nie mam pojęcia, dlaczego w wykonaniu nie zdołano się wznieść ponad scenariusz, ponieważ „Fantastic” zapowiadało się fantastycznie (pun intended). ale skończyliśmy na standardowym rezultacie, gdzie ani nie mogę powiedzieć, że drama była zła, bo z pewnością nie była, ani nie mogę potwierdzić, że baaaardzo mi się podobała. Może to przez ten brak oryginalności? Widać było szczerość i zapał wszystkich powiązanych z produkcją, ale po prostu nie dało się przeskoczyć pewnego punktu i stać się fenomenem na miarę poprzedzającego w slocie „Age of Youth”.

Wydaje mi się, że problem tkwi w tym, że tak naprawdę pomysły scenarzystki skończyły się na głównym założeniu i nie wiedziała jak wypełnić resztę. Pierwsza część to taka typowa komedia romantyczna o bohaterach, którzy byli ze sobą w przeszłości… Obecnie się nienawidzą z powodu różnych nieporozumień, ale mamy przecież do czynienia tutaj ze sztampowym przykładem na „stara miłość nie rdzewieje”. Kim Hyun Joo jest przewidywalnie świetna w roli kobiety alfa, scenarzystki, która odniosła sukces, ale powoli zaczyna się łamać w obliczu postępujących objawów choroby, którą próbuje przed wszystkimi ukryć. Z kolei w przypadku Joo Sang Wooka miałam tylko uczucie deja vu po jego występach w „Cunning Single Lady” i „Birth of a Beauty” – jego komediowy wizerunek wciąż bawi i śmieszy, ale robi się już nienowy…

Kiedy coraz więcej osób dowiaduje się o stanie So Hye, drama przechodzi w moduł takiego pozytywnego podnoszenia na duchu, ponieważ wszyscy bez wyjątku ją wspierają – partner w związku, lekarz, który początkowo jest kandydatem do jej serca, ale usuwa się w bok, przyjaciele z liceum, z którymi wciąż utrzymuje kontakt… To wszystko bardzo sympatyczne… ale co dalej? Potrzeba jakiegoś dramatu, co nie? No ale przecież nie możemy więcej wycisnąć z choroby głównej bohaterki, bo to byłaby przesada? Tak więc do gry dołącza drugi wątek tej dramy, a mianowicie makjang z udziałem Baek Seol (Park Shi Yeon), jednej z przyjaciółek So Hye. Wyszła za chaebola i stała się służącą w domu, gdzie mąż ma otwarcie ją zdradza, później prawie gwałci, a teściowa i szwagierka poniżają na każdym roku.

Park Shi Yeon gra typową postać, której szczerze życzy się, żeby zostawiła to piekło za sobą i po prostu się rozwiodła. Kumulacja negatywnych emocji i cierpienie jej bohaterki od razu skojarzyły mi się z jej poprzednią dramą, „The Greatest Marriage”, tak więc podobnie jak w przypadku Joo Sang Wooka doznałam znajomego odczucia… Partnerem Seol zostaje dużo młodszy „dongsaeng-ssi„, prawnik Kim Sang Wook (Ji Soo) i oczywiście, że kibicuje się z całego serca jego jednostronnemu zauroczeniu, ale później doszło do mnie, że jednak to wszystko było takie naiwne… Moja uwaga skupiała się w drugiej części dramy właśnie na tych bohaterach, a nie na głównych, którym nie pozostało niewiele więcej do roboty niż próby unikania ataków producentki telewizyjnej Choi Jin Sook (Kim Jung Nan), która jednocześnie jest szwagierką Seol. Zamiast wzruszającej serii starającej się uchwycić ulotne momenty życia, dostałam koreański dramowy standard, w którym mamy dobrych bohaterów i złych bohaterów, a ci pod koniec wreszcie dostają za swoje, skoro przez całe szesnaście odcinków byli nieludzkimi karykaturami. Nie tego się spodziewałam na początku…

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 6,5/10

0 komentarzy dotyczących “Fantastic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: