38 Task Force

Znane też jako: Squad 38, 38 Revenue Collection Unit, Police Unit 38, 38 Police Squad, 38 Sagidongdae, 38사기동대

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: sensacyjny, kryminalny

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2016

Obsada: Seo In Guk, Ma Dong Seok, Sooyoung (SNSD), Lee Sun Bin, Song Ok Sook, Heo Jae Ho, Go Kyu Pil, Kim Joo Ri, Jung In Ki, Oh Man Seok, Oh Dae Hwan, Jo Woo Jin, Kim Hong Pa, Ahn Nae Sang, Lee Ho Jae

.

Inny format, nowy temat

OCN przez długi czas podążał wyrobioną przez siebie formułą, która się sprawdzała, choć w ostatnim czasie zaczęła już tracić na świeżości – produkował krótkie dramy proceduralne, różniące się tylko głównymi motywami i rodzajem bohaterów. Ostatnio jednak można zauważyć wzrost produkcji dram „jednolitych”, których pojedyncze odcinki nie odpowiadają pojedynczym śledztwom. Jak do tej pory efekt tego był naprawdę różny – „My Beautiful Bride” jest potwornie niedoceniane, krótkie „Bad Guys” stało się największym hitem w historii stacji, ale tegoroczne „Neighborhood Hero” cierpiało już na brak określonej osobowości.

Przy „38 Task Force” swoje siły ponownie połączyli reżyser i scenarzysta „Bad Guys”… Osiągnęli tym zaskakująco jeszcze większy sukces, gdyż drama ta ze swoimi ponad 4% oglądalności jest na tę chwilę największym sukcesem w historii OCN. Tym razem jednak ton był zdecydowanie lżejszy, a zamiast thrillera z samymi anty-bohaterami dostaliśmy zabawną heist dramę na temat, który jak najbardziej jest na czasie, choć jeszcze nie został wykorzystany…

Seo In Guk wciela się w oszusta Yang Jung Do, który odsiedział już trochę, a po piętach depcze mu uparty detektyw Sa Jae Sung (Jung In Ki). Jung Do łączy siły z miejskim pracownikiem wydziału podatkowego Baek Sung Ilem (Ma Dong Seok), kiedy ten jest codziennie upokarzany w pracy przez nieuchwytnych płatników i naraża się bogatemu Ma Jin Seokowi (Oh Dae Hwan), który ma powiązania z gangami. Postanawiają wykonać szwindel, dzięki któremu ukradną mu dokładnie tyle, ile zalega w podatkach. Z tej okazji formuje się tytułowa grupa oszustów – mieszanka najróżniejszych ludzi, która będzie sobie obierać coraz większe cele, które dla zwykłego pracownika urzędu miejskiego są nie do złapania z powodu korupcji na najwyższych szczeblach. W głównej roli żeńskiej (choć tak naprawdę bardzo drugoplanowej) mamy Sooyoung z SNSD jako Chun Sung Hee, podwładną Sung Ila, która nie aprobuje jego nielegalnych metod, a przy okazji jest byłą dziewczyną Jung Do. „38 Task Force” to jednak drama bez wątku romantycznego, w końcu to OCN…

Na czasie z trendami, ale czy to już nie przesyt?

Myślę, że sukces „38 Task Force” nie jest taki zaskakujący, patrząc na ostatnią popularność korupcyjnego motywu… Co prawda, nie potrafiłam sobie wyobrazić, co może być takiego ciekawego w ściąganiu podatków (co nota bene jest bardzo poważnym problemem w Korei…), ale kiedy tylko zorientowałam się, że „38 Task Force” nie będzie „zwykłym” proceduralem o ściganiu dłużników, a pierwszym znanym mi (koreańskim) serialem w gatunku heist, oczekiwania wzrosły kilkukrotnie.

Generalnie recenzowana drama zawiera wszystkie potrzebne elementy gatunku – eklektyczną bandę najróżniejszych charakterów specjalizujących się w różnego typu przestępstwach, charyzmatycznego lidera, pozornie trudne do osiągnięcia cele oraz liczne zwroty akcji, bo w końcu każdy pod każdym kopie dołki. Mamy kilka naprawdę dobrych scen akcji, ale trzeba podkreślić, że to właśnie bohaterowie są najważniejszym elementem „38 Task Force”. Seo In Guk wciela się w bardzo wdzięczną rolę wszechstronnego oszusta, który przywdziewa coraz więcej tożsamości, mogąc pokazać naprawdę szerokie spektrum gry aktorskiej, jednak nie dominuje nad resztą obsady. Chemia między poszczególnymi jej członkami była naprawdę dobra… i chyba tylko tyle mogę wymyślić z zalet „38 Task Force”.

Oto mój problem – dramę oceniam na dobrą, nawet bardzo dobrą, bo nie było w niej ani jednego elementu, który odstawałby jakością od reszty. Dobra realizacja, dobra obsada, dobra, nie tak całkiem symplistyczna fabuła, ale mimo wszystko widząc te wszystkie zachwyty w internecie, a skończyłam oglądać tę dramę dawno po zakończeniu jej premiery, szykowałam się na majstersztyk rzędu oceny 9/10… Wcale jednak nie uważam jej za jedną z najlepszych w roku… Do środkowych odcinków musiałam się zmuszać, bo nie byłam na tyle wciągnięta, aby oglądać ją jednym ciągiem. To niełatwe zadanie wyprodukować równie interesujących szesnaście godzin intryg, drugich den i plot twistów… „38 Task Force” zdecydowanie mogłoby być krótsze, a poza tym zwyczajnie nie byłam tak zachwycona znajomym klimatem kryminału z elementami komediowymi, kiedy zdecydowanie bardziej w moim guście było poprzednie dzieło twórców, bezkompromisowy jak na koreańską telewizję thriller „Bad Guys”. „38 Task Force” było po prostu zbyt bezpieczne i zbyt mainstreamowe, jak na pogrywanie sobie z motywem nielegalnego rozprawiania się z przestępcami. Niemniej, efekt był lepszy w porównaniu do wielu innych dram OCN z ostatnich lat…

Przepraszam, że mam takie niezdefiniowane zdanie o „38 Task Force”, ale kiedy tak długo zajęło mi skończenie tej dramy, na różnych etapach miałam różne zdania o niej i nic konkretnego z tego nie wyszło. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że Seo In Guk i Ma Dong Seok wykonali dobrą robotę, ale wcale nie uważam, żeby do razu wsadzać ich dramę pomiędzy najlepsze w tym roku, a już na pewno nie w historii. Jakoś brakuje niej kąsającego realizmu, a skupia się na wywołaniu satysfakcji z powodu ukarania złych bohaterów.

Zdobyte nagrody

2016 Asian TV Drama Conference:

  • Special Award, Actor dla Seo In Guka
  • Special Award, Director dla Han Dong Hwa

2017 Cable TV Broadcasting Awards:

  • Cable Star Award – Style Icon dla Kim Joo Ri

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 7/10

1 Comment

  1. Kąsającego realizmu faktycznie momentami brakło, ale drama okazała się lepsza, niż spodziewałam się po zapoznaniu się z Twoją recenzją ;) Aktorstwu dałabym oczko wyżej, bo niektórzy więcej niż dawali radę (np. aktor grający komisarza Ahn – takiego wachlarza środków wyrazu dawno nie widziałam w dramach!).
    Rozrywka przednia, lubię jak trzeba trochę pogłówkować, a satysfakcja z ukarania przestępców – to jest przecież coś, czego czasami w dramach brakuje, więc tym bardziej doceniam :)
    P.S. Dzięki za Twoje recenzje – jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna tak rzetelna strona z opiniami o dramach. Zaobserwowałam, że mój gust pokrywa się w 95% z Twoim, więc zawsze tu zaglądam przed obejrzeniem jakiejś dramy, by uniknąć straty czasu na te mniej ciekawe lub też obejrzeć na własne ryzyko, gdy oglądam z innych powodów niż ocena ;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.