2016 KBS Entertainment Awards

W Wigilię rozpoczęto w Korei sezon nagród pierwszą telewizyjną galą tego typu – KBS Entertainment Awards. Na potrzeby tego podsumowania obejrzałam ją po fakcie, bo przecież kto by odszedł od wigilijnego stołu, ale muszę powiedzieć, że byłam nawet podekscytowana myślą o niej… Niby rzadko oglądam variety shows, ale jakoś te od KBSu są mi najbliższe dzięki ich międzynarodowemu kanałowi.

Prowadzącymi gali zostali Lee Hwi Jae, już weteran programu „Superman is Back”, Yoo Hee Yeol ze „Sketchbooka” i Hyeri z Girl’s Day na ozdobę. Może kiedyś ten drugi doczeka się Daesanga, skoro jak na razie idzie on po kolei do wszystkich weteranów popularnych programów? Lee Hwi Jae dostał swojego w zeszłym roku, choć dawanie mu pozycji MC, kiedy jego własni synowie latają po całej auli, było genialnym lub fatalnym pomysłem, nie mogłam się zdecydować.

Wszystko zaczęło się od występu „girlsbandu” Unnies czyli członkiń programu „Unni’s Slam Dunk”, co było też powrotem Tiffany, która po kontrowersji na jej SNS została wydalona z programu (ale kto by za nią śpiewał?). Shut Up wyprodukowane przez JYP było przez pewien czas sporym hitem w Korei (za co dostał zresztą nagrodę specjalną od KBSu…), ale zważywszy na fakt, iż była to piosenka napisana na potrzeby nowego programu KBSu, który ożywił wreszcie jego ramówkę w tym roku, tym bardziej obejrzałam występ z nią z przyjemnością. Przynajmniej nie było to otwarcie jakiegoś randomowego girlsbandu lub nudny maraton skeczy z „gag Concert”, na jakie szykuję się mentalnie co roku.

Nominowane programy w głosowaniu widzów zostały ciekawie przedstawione w postaci parodii dram i filmów, ale sam ich dobór był dokładnie taki sam jak w zeszłym roku. Podobnie lista nominowanych do Daesanga nie zmienia się za bardzo poza pojedynczymi nazwiskami, więc chyba już brakuje niespodzianek. Dostał go Kim Jong Min z „1N2D”, jedyny oryginalny członek, który zaczął od pierwszego sezonu, choć dopiero teraz został po raz pierwszy nominowany do tej nagrody po tylu latach…

Pierwsze nagrody dla nowicjuszy wśród gagmanów wręczyli weteran weteranów Yoo Jae Seok oraz aktorka Lee Soo Min, której, przyznam się, w ogóle nie znam. Jakaś członkini girlsbandu, aktorka dziecięca czy co? Nazwiska nominowanych pokrywały się nieco z zeszłorocznymi, gagmani jak zwykle najwięcej płaczą, a pozostali zwycięzcy wcale nie byli dla mnie zaskoczeniem… Chyba tak jest, że łatwo wskazać komu należy się trofeum, ale trudniej wymyślić kilka nominacji dla zapchania miejsca… Aktorzy Kim Seung Woo i Bong Tae Kyu z nowego talk show o robotach domowych wręczali w kategorii, jakżeby inaczej, talk show&show czyli zbierającej wszystko inne poza typowymi variety shows i „Gag Concertem” (raz ją dodają w tłustych latach, a raz z niej rezygnują, jak zauważyłam…), a także w najbardziej mnie interesującej kategorii variety shows. Trochę to dziwna sytuacja, kiedy KBS nie potrafi wyskrobać osobno męskich i żeńskich nominacji, a potem i tak nagrody wędrują odpowiednio do mężczyzn i kobiet. Jeszcze przed wręczeniem nagrody widać było, jak Yoon Shi Yoon śmieje się z faktu, że jest jedynym nominowanym mężczyzną w swojej kategorii…

Nierozłączny duet komiczek – Park Na Rae i Jang Do Yeon wręczyły nagrodę dla DJ radiowych, którzy też podpadają pod KBS. Nie znam się, to mało mnie to obeszło, ale przynajmniej zawsze można wyczekiwać, w co tym razem ubiorą się te dwie… Zwycięzca Park Myung Soo podczas swojego przemówienia ogłosił, że spodziewają się z żoną drugiego dziecka.

Dzieciaki z „Superman is Back” wcieliły się w specjalnym materiale filmowym w dziennikarzy i przedstawiły najróżniejsze issues charakteryzujące tegoroczne programy rozrywkowe KBSu – odrodzenie żeńskiego formatu, nowe twarze (zresztą nagrodzone) i zapadające w pamięć momenty odwagi.

Kim Sook i Hong Jin Kyung z „Unni’s Slam Dunk” wręczyły nagrodę Hot Issue, która tym razem powędrowała nie do pojedynczej osoby, ale do całej obsady sitcomu „The Sound of Heart” – Lee Kwang Soo, Jung So Min, Kim Dae Myunga, Kim Byung Oka i Kim Mi Kyung (stąd pewnie zmiana nazwy z Hot Issue Entertainer Award na Hot Issue Program Award…). Wydaje się mi, że w przeszłości sitcomy były osobną kategorią zarówno na Drama Awards, jak i Entertainement Awards, ale obecnie prawie nie powstają, więc KBS gdzieś musiał wsadzić jakąś nagrodę dla tej produkcji.

Popularna para z dramy weekendowej „The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop”, aktorzy Hyun Woo i Lee Se Young, wręczyli Best Teamwork Award, mimo że spodziewałabym się po takich prowadzących nagrody dla najlepszej pary właśnie. Ogłosili też Namgoong Mina jako zwycięzcę kategorii Best Entertainer, która wydawała mi się niegdyś taką nagrodą pocieszenia dla tych, których trzeba dopieścić, ale Excellence czy wyżej to może za dużo. W tym roku zrezygnowano z dzielenia nagrody na kategorie, po raz kolejny demonstrując uboższą, bardziej streszczoną listę zwycięzców i nominowanych.

Dopiero od tego momentu zaczęto wyjawiać nominowanych do głównej nagrody, a pierwszym z nich był oczywiście Yoo Jae Seok, co Jo Se Ho, kolega z „Happy Together 3”, uczcił fałszującym występem trotowej piosenki na jego cześć. Z kolei w przypadku Kim Joon Ho zamiast „1N2D” to hoobae z „Gag Concert” złożyli jakiś skecz na jego temat.

Kwak Dong Yeon i Jinyoung z B1A4, którzy zagrali w „Moonlight Drawn by Clouds”, wręczyli kolejny zapychacz – nagrodę popularności, której w zeszłym roku nie było, choć to nie pierwszy raz, kiedy taką dostają po prostu wszystkie dzieci z „Superman is Back”, o ile mnie pamięć nie myli.

Nagroda dla najlepszej pary została wreszcie wręczona i to przez kogoś, kogo raczej nie spodziewałabym się w tym miejscu – weteranów wartych Daesanga, Lee Kyung Kyu i Park Myung Soo. Ich zwycięzcy również byli dla poniekąd zaskakujący, ponieważ nie byli to członkowie jakiegoś variety show, ale para głównych bohaterów z sitcomu „The Sound of Heart”, Lee Kwang Soo i Jung So Min. Lee Kyung Kyu i Park Myung Soo wręczyli też Best Idea Award, które idzie do konkretnego skeczu z „Gag Concert” i tym razem nie było nawet nominacji.

Tuż przed końcem pierwszej połowy gali można było zobaczyć jeszcze jeden występ, choć na takie coś liczyłabym bardziej na samym początku drugiej połowy. Niemniej komik Heo Kyung Hwan wcielił się DJa (przecież to robota dla Park Myung Soo), a IOI wykonały swoje potwornie irytujące Pick Me. Druga połowa zaczęła się od klasycznych kpopowych coverów przez gagmanów, chociaż miało to formę pułapki – najpierw AOA i Twice śpiewały swoje piosenki, a potem robiły za back dancerów dla otyłych komików śpiewających o żarciu, bo to przecież zawsze TAKIE ZABAWNE.

Para byłych prowadzących „Music Banku”, Park Bo Geom i Irene z Red Velvet, wręczyli pierwsze Excellence dla komików. W kategorii talk show&show oraz variety show jeszcze „lepszą parą” byli MC Lee Young Ja i Choi Tae Jun z „Hello”. Po raz kolejny zdziwiłam się brakiem podziału nominacji na płcie, naprawdę tak trudno jakieś wymyślić przy tak bogatej ramówce?! Jedynym smaczkiem pozostało nagłe wbiegnięcie na scenę Eugene, która dała całusa swojemu mężowi, który zdobył nagrodę.

Kolejnych nominowanych do Daesanga przedstawili San-E, rapując o Lee Hwi Jae, i sam Yoon Shi Yoon, który dostał po prostu mikrofon i tablicę, żeby powiedzieć coś o Kim Jong Minie. Co za genialny pomysł nagrodzonej scenarzystki programu… (sarkazm)

JYP szybko uczcił swoją nagrodę producentów, o której wspomniałam wcześniej, zaśpiewaniem impromptu All I Want For Christmas is You i przeszło wreszcie do rozdawania Top Excellence, które w kategorii komediowej wręczali Seo Jang Hun i Seolhyun, a w pozostałych dobrzy przyjaciele Cha Tae Hyun i Kim Jong Kook. Daesanga już wcześniej wyjawiłam, „1N2D” wygrało jeszcze jako program, ale w tym momencie chciałabym się zapytać, gdzie jakakolwiek nominacja dla Cha Tae Hyuna, który przez kilka lat był kandydatem do Daesanga, a tu przyszedł wręczyć Top Excellence, do którego nie został nawet kwalifikowany?! W ogóle w tym roku lista nominacji była jakoś dziwnie obcięta, choć to może wynik ściągania programów z ramówki… Z jednej strony nie mam co zarzucić zwycięzcom, ale jakoś tegoroczne KBS Entertainment Awards pozostawiło po sobie bardzo dziwny smak.

2016122500315_0


Lista zwycięzców:

Daesang:

KIM JONG MIN (1N2D)
Kim Joon Ho (1N2D / Gag Concert)
Lee Hwi Jae (Superman is Back / Vitamin / Battle Trip)
Shin Dong Yeop (Immortal Song 2 / Hello)
Yoo Jae Seok (Happy Together 3)

Viewer’s Choice Program of the Year:

1N2D
Gag Concert
Happy Together 3
Hello
Immortal Songs 2
Superman Is Back

Top Excellence:

comedy category (mężczyzna):
Lee Sang Hun (Gag Concert)
Song Jun Geun (Gag Concert)
YOO MIN SANG (Gag Concert)

comedy category (kobieta):
Kim Min Kyung (Gag Concert)
LEE SOO JI (Gag Concert)
Park Ji Sun (Gag Concert)

variety show category:
Defconn (1N2D)
Kim Seung Woo (Mr. House Husband)
LEE DONG GUK (Superman is Back)
RA MI RAN (Unni’s Slam Dunk)

talk show&show category:
JUNG JAE HYUNG (Immortal Songs 2)
KIM SOOK (Battle Trip / Unni’s Slam Dunk)
Lee Young Ja (Hello)
Park Myung Soo (Happy Together 3)
Yoo Hee Yeol (Sketchbook)

Excellence:

comedy category (mężczyzna):
Kim Dae Sung (Gag Concert)
Lee Se Jin (Gag Concert)
Seo Tae Hun (Gag Concert)
SONG YOUNG GIL (Gag Concert)

comedy category (kobieta):
Heo Min (Gag Concert)
LEE HYUN JUNG (Gag Concert)
Park So Young (Gag Concert)
Park Sora (Gag Concert)

variety show category:
Bong Tae Kyu (Mr. House Husband)
Hong Jin Kyung (Unni’s Slam Dunk)
KI TAE YOUNG (Superman is Back)
LEE BUM SOO (Superman is Back)

talk show&show category:
JEON HYUN MOO (Happy Together 3 / Trick and True)
Jo Se Ho (Happy Together 3)
Kim Jun Hyun (Trick and True)
Lee Sang Min (Singing Battle)
Moon Hee Jun (Immortal Songs 2)

Best Newcomer:

comedy category (mężczyzna):
HONG HYUN HO (Gag Concert)
Lee Chang Ho (Gag Concert)
Lim Jong Hyuk (Gag Concert)
Shim Moon Kyu (Gag Concert)

comedy category (kobieta):
Jang Hana (Gag Concert)
Kim Min Hee (Gag Concert)
Kim Ni Na (Gag Concert)
KIM SEUNG HYE (Gag Concert)

variety show category:
Jessi (Unni’s Slam Dunk)
MIN HYO RIN (Unni’s Slam Dunk)
Sejung z Gugudan/IOI (Talents For Sale)
YOON SHI YOON (1N2D)

talk show&show category:
CHOI TAE JUN (Hello)
San-E (Battle Trip)
Solbin z Laboum (Music Bank)
UHM HYUN KYUNG (Happy Together 3)

Best Entertainer Award:

NAMGOONG MIN (Singing Battle)

Best Idea Award:

세.젤.예 (Gag Concert)

Writer Award:

YOON KI YOUNG (Gag Concert)
JUNG SUN YOUNG (1N2D)
JI HYUN SOOK
(Unni’s Slam Dunk)

Best Teamwork Award:

HAPPY TOGETHER 3

Radio DJ Award:

PARK MYUNG SOO

Najlepsza para:

LEE KWANG SOO & JUNG SO MIN (The Sound of Heart)

2016 Hot Issue Program Award:

THE SOUND OF HEART

Nagroda popularności:

dzieci z SUPERMAN IS BACK

Producers’ Special Award:

JYP

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.