Weightlifting Fairy Kim Bok Joo

Weightlifting Fairy Kim Bok JooZnane też jako: Yeokdoyojeong Kim Bok Ju, 역도요정 김복주

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna, sportowy, coming-of-age

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2016-2017

Obsada: Lee Sung Kyung, Nam Joo Hyuk, Lee Jae Yoon, Kyung Soo Jin, Jang Young Nam, Choi Moo Sung, Ahn Gil Kang, Kang Ki Young, Lee Joo Young, Jo Hye Jung, Ji Il Joo, Yoo Da In

.

Uprzedzenia wobec dram sportowych

„Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” jest przeuroczą dramą, ale czy tego określenia nie używa się na pocieszenie, kiedy serial ma swoich lojalnych fanów, ale nie zdobywa komercyjnego sukcesu? Nie wiem, może jej gatunek zwyczajnie nie pozwala na wielką oglądalność, będąc dedykowany wąskiemu gronu nastolatków i młodych dorosłych, ale powtórzę jeszcze raz – „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” jest przeuroczą dramą. Tym razem mam na myśli, że jest naprawdę podnoszącym na duchu, pozytywnym serialem bez melodramatu, który pasuje do koreańskiego określenia healing drama. Dla mniej samej był cotygodniowym wytchnieniem!

Najbardziej cieszę się z tego, że moje nadzieje nie zostały zawiedzione. Wiedziałam, że „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” nie da rady w konkurencji w tym samym slocie z „Legend of the Blue Sea”, gdzie mamy Lee Min Ho i Jeon Ji Hyun, ale to właśnie rodzaj dramy, w przypadku której liczy się na jej przyziemny urok. Zresztą ŻADNA drama sportowa nie odniosła wielkiego sukcesu poza „The Last Match” z… 1994 roku. Aż można się dziwić, dlaczego zatem wciąż się próbuje z tym gatunkiem, ale przynajmniej dramy te zyskują wiernych fanów, stając się mania dramami. MBC ma takich najwięcej na koncie, do pary z charakterystycznym „indie” stylem produkcji, jak w przypadku np. „Taereung National Village” lub „Triple”.

„Weightlifting Fairy Kim Bok Joo”  akurat nie wyreżyserowała PD Lee Yoon Jung, więc nie ma co mówić o fantastycznej ścieżce dźwiękowej, ale w każdym innym aspekcie drama jest równie magiczna. Z łatwością idzie się osobiście odnieść do jej fabuły, główni bohaterowie mają wielką chemię i pomyśleć, że na początku można było być uprzedzonym wobec castingu modeli-aktorów z YG, Lee Sung Kyung i Nam Joo Hyuka w rolach głównych… Zrobienie z niej chłopczycy i sztangistki wydawało się przesadą, jednak nawet jeśli nie wyglądała na jedną, nadrabiała charakterem postaci. On z kolei wydawał się robić powtórkę z rozrywki po „Who Are You – School 2015” jako kolejny pływak, ale „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” jest dla obojga przełomową dramą w tym sensie, że pomimo tego, że wciąż im brakuje znakomitych umiejętności aktorskich, potrafili się wznieść ponad uprzedzenia, swój wizerunek modeli i stworzyli czarujące postacie.

Kampus, pierwsze miłości, podnoszenie ciężarów i walka z Goliatem

„Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” ogłoszono jako dramę inspirowaną życiem medalowej sztangistki Jang Mi Ran, ale to nie żadna biografia, ale campusowa drama o dziewczynie podnoszącej ciężary i jej przyjacielu-pływaku. Kim Bok Joo (Lee Sung Kyung) nigdy nie zdawała się przejmować tym, że podnoszenie ciężarów jest uznawane za nieatrakcyjne, ale zaczyna być przesadnie siebie świadoma, kiedy po pierwsze, spotyka na campusie przystojnego pływaka Jung Jun Hyunga (Nam Joo Hyuka), z którym chodziła do podstawówki, a on natychmiastowo zaczyna się z nią droczyć i przedrzeźniać grubaskiem, odnawiając przyjaźń, a po drugie kiedy przeżywa swoją pierwszą miłość. Jest nim lekarz-dietetyk Jung Jae Yi (Lee Jae Yoon), dla którego zapisuje się do jego kliniki, aby móc go tylko spotykać, mimo że jako sportowiec nie powinna chudnąć, a wręcz przeciwnie – trenerzy namawiają ją do podniesienia swojej kategorii wagowej.

Mamy więc sytuację, w której główna bohaterka zachowuje się irracjonalnie z powodu zauroczenia, a później przeżywa momenty upokorzenia oraz surowe rozczarowania. Lee Sung Kyung jako energiczna Kim Bok Joo miejscami przypominała swoją ekscentryczną rolę w „Cheese in the Trap”, za którą zebrała sporo krytyki, ale w tej dramie znalazła wreszcie złoty środek tego szaleństwa, a także dobrze akcentowała momenty, w których łamało jej się serce – mnie zresztą też na ten widok… Tak więc niemożliwe było jej nie kibicować, szczególnie że zawsze u jej boku był Jun Hyung, który dokuczał jej niemiłosiernie, ale też trzymał jej stronę i widział ją w każdej sytuacji. Kto nie lubi motywu od przyjaciół do pary? Porwałabym się nawet na stwierdzenie, że wolę właśnie taką sytuację, w której bohaterowie wydają się być stworzeni dla siebie, a tego nie zauważają lub nie chcą przyznać niż wielkie miłości dyktowane kosmicznym przeznaczeniem, jak np. w konkurencyjnym „Legend of the Blue Sea”. Jest to absolutnie realistyczne i dlatego tak ujmujące – bo nie karmi nas bajkami, a daje romantyczną nadzieję, że może coś podobnego i nam się wydarzy (co jest możliwe!).

Odnajdywanie siebie

W aspekcie sportowym „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” przedstawia problemy młodych sportowców-studentów, jeszcze nie zawodowców, którzy natrafiają na dylemat czy to, co robią, rzeczywiście powinno być ich przyszłością i czy w ogóle warto trenować, skoro szansę na kadrę narodową ma niewielu. Głowa Bok Joo zostaje zaprzątnięta jej zauroczeniami, Jun Hyung ma traumę, przez którą dobrze mu idzie na treningach, ale zawsze zawala występy na zawodach i mamy jeszcze najbardziej dramatyczny wątek żeńskiej second lead tej dramy, gimnastyczki i byłej dziewczyny Jun Hyunga, Song Shi Ho (Kyung Soo Jin), która musi walczyć ze stresem, wielkimi oczekiwaniami, zaburzeniami jedzenia i zazdrością. Do tego mamy jeszcze cały team ciężarowców z wydziału Bok Joo – postacie poboczne, z pojedynczymi wątkami, ale też nie mniejszymi problemami, kiedy uprawiają tak niepopularny sport.

„Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” idealnie się sprawdza jako coming-of-age drama, ponieważ główna bohaterka przechodzi niezłą metamorfozę od (trochę późno jak na czasy studenckie…) zadurzonej dziewczyny zachowującej się jak nastolatka do reprezentantki kraju. Myślę, że wiele dziewczyn odnajdzie jakąś część siebie w Kim Bok Joo i będzie marzyło o takim oddanym chłopaku, jak Jun Hyung, chociaż ja akurat wcale nie byłam zazdrosna o przystojnego, popularnego partnera, ale o sam fakt posiadania takiego przyjaciela na dobre i na złe. Podkreślę jeszcze raz na koniec, że chemia głównych bohaterów była niesamowita i wciągająca!

Zdobyte nagrody

2016 MBC Drama Awards:

  • Excellence dla Lee Sung Kyung
  • najlepszy nowy aktor – Nam Joo Hyuk

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 9/10

Średnia – 7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.