Romantic Doctor, Teacher Kim

Romantic Doctor, Teacher KimZnane też jako: Doctor Romantic, Dr. Romantic, Romantic Doctor Kim Sa Bu, Romantic Doctor Kim, Good Things Get Better, Nangman Doctor Kim Sabu, 낭만닥터 김사부

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: medyczny

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2016-2017

Obsada: Han Seok Kyu, Seo Hyun Jin, Yoo Yeon Seok, Jin Kyung, Lim Won Hee, Choi Jin Ho, Yang Se Jong, Kim Min Jae, Byun Woo Min, Jang Hyuk Jin, Yoon Na Moo, Seo Eun Soo, Kim Hong Pa, Joo Hyun

.

W cieniu trendu

Dramy medyczne były jednym z głównych trendów 2016 roku, mimo że pojawiło się ich „zaledwie” trzy. Jest to na tyle hermetyczny gatunek, że sukces jednej produkcji z łatwością pociąga za sobą plany kolejnej, a nie w sposób nie porównywać ich wszystkich ze sobą, skoro trudno o różnorodność wśród nich. Mogą się różnić specjalizacją medyczną lub typem bohaterów, niemniej zawsze są to dramy rozgrywające się w szpitalu, w którym trwa jakiś konflikt o władzę, a czarnymi bohaterami są bezduszni lekarze, którzy cenią własne interesy ponad życie pacjentów.

„Romantic Doctor, Teacher Kim” było niepewną dramą już od samego początku z racji tego, że wcześniej w tym samym slocie SBS emitowało „Doctors”, które spotkało się z sukcesem, więc najwyraźniej postanowiono pójść za ciosem. Nie potrafię sobie przypomnieć przypadku, w którym naśladowanie jednego sukcesu stwarza kolejny, ale ta drama jest cudownym wyjątkiem – w kwestii oglądalności jest to drugi największy hit 2016 roku po „Descendants of the Sun”! Najbardziej ucieszyło mnie to z tego względu, że legendarny aktor Han Seok Kyu nie spotkał się z sukcesem w swojej poprzedniej dramie, „Secret Door” sprzed 2 lat, Yoo Yeon Seok też jakoś pozostawał Chilbongiem, pomimo napływu tylu ofert od czasów „Answer 1994”, a Seo Hyun Jin wybiła się kilka miesięcy wcześniej dzięki „Oh Hae Young Again” i bardzo się obawiałam, że jej pierwsza główna rola w telewizji publicznej po prostu temu nie dorówna.

Tajemniczy idealista

Troje tych wspaniałych, utalentowanych aktorów (jak dla mnie wymarzony casting!) powtarza schemat znany z również hitowego „New Heart” (MBC 2007-2008) – Han Seok Kyu gra medycznego geniusza, chirurga z trzema specjalizacjami Kim Sa Bu czyli dosłownie Teacher Kima, a Yoo Yeon Seok i Seo Hyun Jin grają młodszych lekarzy, którzy stają się jego pupilami – Kang Dong Joo i Yoon Seo Jung.

Ogólny opis dramy mówi, jak to Dong Joo stał się lekarzem, aby się wykazać, natomiast ona, żeby komuś zaimponować. W pierwszych dwóch odcinkach, pełniących rolę prologu, spotykają się w szpitalu Geodae, gdzie ambitna, zapracowana Seo Jung daje popalić zbyt pewnemu siebie Dong Joo, a on po pewnym czasie mocno się w niej zakochuje. Niestety staje się to dla niej traumą. Jadąc w samochodzie ze swoim narzeczonym, doktorem Moonem (Tae In Ho), ulegają wypadkowi, kiedy on jest zdezorientowany jej niepewnością wobec oświadczyn z powodu starającego się zdobyć jej serce Dong Joo. On umiera, a ona nabawia się zespołu stresu pourazowego, bo myśli, że to ona go zabiła. Z najbardziej beznadziejnego okresu jej życia ratuje ją właśnie Teacher Kim, za którym podąża pracować w ubogim szpitalu Doldam na peryferiach.

Kilka lat później zostaje tam też zesłany Kang Dong Joo po tym, jak umiera mu pacjent na stole operacyjnym. Marzy o powrocie do szpitala Geodae i jest zdegustowany brakiem wyposażenia w Doldam, ale zatrzymują go właśnie Seo Jung, do której wciąż jeszcze coś czuje oraz zagadkowy Teacher Kim, który imponuje mu swoimi umiejętnościami, choć nie potrafi się z nim dogadać bez krzyków. Mamy tu konflikt przyzwyczajonego do szpitalnych struktur i pragnącego piąć się w hierarchii młodego chirurga oraz starego wyjadacza, który wierzy romantycznie w to, że lekarze są stworzeni do pomagania innym bez względu na cenę.

Główny bohater grany przez Han Seok Kyu jest tym, kto kompletnie nie stara się, aby ludzie go rozumieli czy lubili. Krąży o nim wiele plotek, a on sam chowa się za tytułowym aliasem, ale wyznaje zasadę, że czyny mówią za słowa i dlatego nie czuje, żeby musiał się komukolwiek usprawiedliwiać. Jego głównym rywalem jest dyrektor szpitala Geodae, Do Yoon Wan (Choi Jin Ho), który dosłownie uparł się, żeby go zniszczyć. Stara się, aby świat nigdy o nim więcej nie usłyszał, a najchętniej zamknąłby Doldam.

Nieoryginalny a mimo to nadzwyczajny szpital na peryferiach

Jako że jednak nie ma dyrektora Do na miejscu, aby irytować w każdym odcinku lub żeby raczono nas nudnymi posiedzeniami rady nadzorczej, „Romantic Doctor, Teacher Kim” jest jedną z najbardziej humanistycznych dram medycznych, mimo że wcale nie jest oryginalna. Nie ma tu żadnych zimnych geniuszy, szpiegów, psychopatów i wątków kryminalnych, romans też nie stanowi głównej części, dlatego bliżej tej dramie do klasycznych „New Heart” lub „Surgeon Bong Dal Hee” (SBS 2007, ten sam reżyser zresztą!) niż najnowszych dram. Co prawda Teacher Kimowi blisko do typowego dramowego geniusza z tymi wszystkimi umiejętnościami, ale nie ma żadnych wrodzonych predyspozycji ani nie jawi się jako superbohater, ponieważ jemu również nie brakuje wad – narzuca swoje zdanie w sposób, który trzeba po prostu zaakceptować, a nie próbować zrozumieć i jest bardzo uparty. Przy tym jest jak ostoja – głównymi bohaterami „Romantic Doctor, Teacher Kim” z pewnością są Seo Jung i Dong Joo, bo to drama o ich rozwoju, a także pozostałych pracowników szpitala, ale Kim Sa Bu jest po prostu niezmienny w swoich poglądach, prowokujący innych ludzi i absolutnie nie daje się złamać presji. Inspiruje ich wszystkich.

Gdybym miała szukać oryginalnych elementów „Romantic Doctor, Teacher Kim”, znalazłabym je tam, gdzie na pierwszy rzut oka tego nie widać. Całościowo drama jest standardowym przykładem dobrego serialu medycznego, który wciąga i przywiązuje do bohaterów, ale spójrzmy na detale. Po pierwsze – miejsce akcji. Nie jest to nowoczesny, lśniący bielą szpital, ale budynek na peryferiach w nieco rustykalnym stylu, który od razu wydaje się być bardziej „swojski”, szczególnie kiedy na początku brakuje w Doldam nawet nowoczesnego sprzętu i laboratoriów. Po drugie, głównymi bohaterami nie są stażyści, ale już rezydenci i uzdolnieni chirurdzy, który nie muszą trenować jak się zakłada szwy. Po trzecie, może to z powodu wysokiej oglądalności i sukcesu komercyjnego, ale drama obfituje w akcję – operacje, nagłych pacjentów pogotowia, zapadający w pamięć wątek wielkiego karambolu na drodze i skomplikowaną akcję ratowniczą…

Po czwarte, głównymi bohaterami tej dramy są lekarze. Brzmi to jak największy banał, ale w wielu innych koreańskich serialach medycznych główne skrzypce grają pacjenci tygodnia, którzy mają nas wzruszać swoimi tragediami, ale w „Romantic Doctor, Teacher Kim” pełnili oni bardziej tło, pomimo paru rozpoznawalnych twarzy w rolach cameo. Romans między Seo Jung i Dong Joo był obecny, ale nie dominował, kiedy bohaterowie byli głównie zajęci swoim zawodem. Dzięki temu znaleziono czas nie tylko na rozwinięcie głównych postaci, ale też tych bardziej pobocznych – zesłanego do Doldam syna dyrektora Do, Do In Buma (Yang Se Jong), który staje się godnym rywalem i przyjacielem głównej pary bohaterów czy chińskiej imigrantki Yeon Hwa (Seo Eun Soo). Nawet postacie zdające się być komediowymi wytchnieniami miały jakieś głębsze dno i nie można kompletnie niczego zarzucić aktorstwu w tej dramie… Nic więc dziwnego, że była tak bardzo wciągająca pomimo relatywnie prostej fabuły!

Myślę, że sukces „Romantic Doctor, Teacher Kim” tkwi w tym, że choć nie budowano dramaturgii korupcją (choć dyrektor Do nie ucieknie stereotypowi medycznego villaina…), a czystym ludzkim dramatom, dając przy tym lekcje życia w stylu sadzaj dziecko w foteliku samochodowym. Było też wiele oskarżeń o medyczne zaniedbania oraz kruszące się pod wpływem słów relacje. Jednak przede wszystkim drama ta przyniosła nam romantycznego bohatera ze swagiem, który sprzeciwiał się zinstytucjonalizowanemu systemowi, ale też nie był na tyle potulny, aby znosić w ciszy wykorzystywanie innych.

Zdobyte nagrody

2016 SBS Drama Awards:

 • Daesang dla Han Seok Kyu
 • Excellence dla Seo Hyun Jin
 • Excellence dla Yoo Yeon Seoka
 • najlepsza para – Yoo Yeon Seok & Seo Hyun Jin
 • Top 10 Stars – Han Seok Kyu
 • Top 10 Stars – Seo Hyun Jin
 • New Star Award dla Kim Min Jae

53rd Baeksang Arts Awards:

 • najlepsza reżyseria

2017 Asia-Pacific Broadcasting Union Awards:

 • Daesang dla najlepszej dramy

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 10/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 8,5/10

2 Comments

 1. Serial dla studentów medycyny. Taki Doctor House, ale bez polotu. Kilka dobrych aktorów, naciągana na siłę fabuła szczególnie pod koniec dramy. Do tego sztywna główna bohaterka i brak chemii z jej strony, mimo dużych starań partnera, co skończyło się drewnianym romansem po dwóch pięknych jak na k-dramy pocałunkach. I dziwny wektor rozwoju głównej bohaterki – to była trauma czy nie, miała tą rękę uszkodzoną czy nie? Plus to realistyczne sceny operacji i wartka akcja. Ocena dla medyków coś między 6-7/10 a dla niemedyków 4-5/10.

  Polubienie

 2. Świetny serial. Wszystko w nim jest bardzo dobre: medyczny realizm, niepotulny dysydent doktor Kim, sceneria małego szpitala gdzieś w górach, aktorstwo i budowanie napięcia, a nawet dryfujący w stronę niekompetentnej idiotki charakter Yoon Seo Jung.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.