Set Me Free

Set Me FreeZnane też jako: Giant, Geoin,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat

Reżyseria: Kim Tae Yong

Premiera: 2014

Obsada: Choi Woo Shik, Shin Jae Ha, Kang Shin Chul, Lee Min Ah, Kim Soo Hyun, Park Joo Hee

.

„Set Me Free” debiutującego reżysera Kim Tae Yonga (nie mylić z twórcą „Late Autumn” i mężem Tang Wei!) wywołało pewne poruszenie na festiwalach, ale nie widzę, żeby przełożyło się na ciepłe przyjęcie wśród „zwykłych” widzów… Choi Woo Shik zdobył powszechne uznanie główną rolą w niezależnym dramacie, w kontraście do jego komediowych ról telewizyjnych, ale trudno być zachwyconym czymkolwiek innym, kiedy ten film nie ma na celu wzbudzać współczucia, tylko pokazuje bardzo desperacką sytuację, zresztą opartą na osobistych doświadczeniach reżysera.

Young Jae (Choi Woo Shik) został oddany przez rodziców do domu opieki. Piją, nie pracują, a syn jest dla nich tylko niepotrzebnym wydatkiem, choć raz na jakiś czas wydaje im się, że za nim tęsknią. On nie chce do nich wracać za wszelką cenę, ale jego przyszłość jest bardzo ponura… Dzieci, które kończą szkołę, muszą wrócić do swoich rodzin lub po prostu odejść z domu. Wymyśla więc, że zostanie księdzem, skoro jego opiekunowie są bardzo religijni i każdego dnia udaje bardzo pobożnego, dobrego syna, kiedy tak naprawdę jest to tylko jego pomysł na przetrwanie, a traci ich zaufanie, kiedy wychodzi na jaw, że kradnie.

Chyba najbardziej uderza w tym filmie obłuda, szczególnie jeśli ma związek z pobożnością. Jednak „Set Me Free” nie jest niczym, czego można oczekiwać, po tego rodzaju filmie. Nie jest drastyczny, w sensie nie zobaczymy na ekranie wielkiej przemocy, gwałtu, morderstwa czy znęcania się, czego szczerze można było się spodziewać… Pewnie dlatego film jest mylący, jeśli chodzi o to, co chce przekazać. Wydaje się, że nic, a z czasem coraz mniej lubimy głównego bohatera, który zdaje się nie widzieć żadnej dla siebie przyszłości poza zostaniem księdzem, co jest bardzo subiektywne z jego strony, ale ja to odbieram jako rozliczenie się reżysera z przeszłością. „Set Me Free” nie nakreśla żadnej tragedii, która wstrząsnęłaby sercem widza, niemniej przedstawia wielką walkę o przetrwanie, które z perspektywy Young Jae jest najważniejszą rzeczą w jego życiu, wartą porzucenia wszystkich w bardzo samolubny sposób.

Nie jest to przyjemne w oglądaniu, ale bardzo prawdziwe. Powiem szczerze, że fabuła nie jest najspójniejsza, ale „Set Me Free” to film, który opiera się barkach głównego aktora, który daje zaskakująco bardzo dojrzały występ, kompletnie inny niż w reszcie pozycji z jego filmografii, a jako że sam główny bohater nie wie tak naprawdę, czego chce, to podczas oglądania można doświadczyć pogłębiającego się odczucia desperacji, frustracji, a całościowy efekt jest dość surowy.

Zdobyte nagrody

2014 Busan International Film Festival:

  • Citizen Critics’ Award
  • Actor of the Year – Choi Woo Shik

2015 Wildflower Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Choi Woo Shik

2015 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – Kim Tae Yong
  • najlepszy nowy aktor – Choi Woo Shik

2015 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – Kim Tae Yong
  • najlepszy nowy aktor – Choi Woo Shik

2015 Korea Film Actors Association Awards:

  • Popular Actor Award dla Choi Woo Shika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.