artykuły o dramach

Dramowe trendy 2016 roku III – gatunek prawniczy

Jeśli zastanowić się nad dramami, w których głównymi bohaterami są prawnicy, niewiele potrafię sobie z przypomnieć przed zatrzęsieniem takich tytułów w zeszłym roku… W sumie prawnicy i adwokaci znajdą się nawet w dramach weekendowych, ale takich prawniczych sprzed lat mogę wymienić zaledwie dwie – „Law Firm” z Song Seung Hunem i So Ji Subem oraz „Partner” z Lee Dong Wookiem i Kim Hyun Joo, a nie widziałam żadnej z nich, natomiast w ostatnich latach stopniowo coraz więcej ich się pojawia, zupełnie jakby to miałby znak dywersyfikacji gatunkowej.

Zaczęło się w 2014 z „A New Leaf”, „Pride and Prejudice” oraz „Punch”. Były też wcześniej i później komedie romantyczne („Prosecutor Princess” w 2010 i „Divorce Lawyer in Love” w 2015), a także wielogatunkowe „I Hear Your Voice”. Myślę jednak, że dopiero zeszły rok przyniósł prawdziwy rozkwit gatunku prawniczego w koreańskich serialach…

Przede wszystkich było dużo takich dram (aż 5!), a po drugie, nawet wśród nich była całkiem spora różnorodność, zważywszy na dość hermetyczny temat. „The Good Wife” (tvN) jest według mnie jednym z najlepszych remake’ów w historii w kwestii ogólnej jakości, aktorstwa oraz odniesionego sukcesu. Do tego drama jest proceduralna i podąża znanym na Zachodzie epizodycznym schematem, ale nieczęstym w Korei z wyjątkiem dram kryminalnych, chociaż i tak zawsze musi się znaleźć jakaś sprawa łącząca wszystko w klamrę, która bezpośrednio dotyczy bohaterów. Pod tym względem „The Good Wife” wyłamało się.

Jeon Do Yeon w "The Good Wife"
Jeon Do Yeon w „The Good Wife”

Pozostałe prawnicze dramy z 2016 były już bardziej „koreańskie”. Epizodyczne „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho” (KBS) i „Woman With a Suitcase” (MBC) poświęciły swoje ostatnie odcinki walce z czarnymi charakterami, które bezpośrednio zagrażały głównym bohaterom, choć jeszcze bardziej koreańskie są pod tym względem, że reprezentują nowy „podgatunek”, który dopiero wyłonił się ostatnio w opisach mediów – saida drama czyli „odświeżające” dramy mające ulżyć codziennym frustracjom widzów. Wpadają pod ten termin zarówno wymienione seriale prawnicze, w których bohaterowie pomagają zwykłym ludziom, jak i workplace dramy czyli generalnie chodzi o walkę ze strukturą, która dusi najniższych w hierarchii.

Kang Sora i Park Shin Yang w "Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho"
Kang Sora i Park Shin Yang w „Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho”

Co ciekawe, dramy prawnicze przejęły jeszcze inną funkcję – część z nich zaczęła zastępować tradycyjne, melodramatyczne revenge dramy. Już w „Pride and Prejudice” i „Punch” chodziło o własnoręczne zaprowadzenie sprawiedliwości, a w zeszłym roku Yoo Seung Ho został prawnikiem, aby udowodnić niewinność ojca w hitowym „Remember” (SBS). tvN podszedł do tematu pamięci bardziej subtelnie w „Memory”, w którym główny bohater walczył z czasem i Alzheimerem, aby rozwiązać sprawę śmierci swojego syna, o której próbował zapomnieć. Zresztą, jakby na to nie patrzeć, w pozostałych trzech dramach, o których była mowa wcześniej, główni bohaterowie zostają prawnikami, żeby coś udowodnić, więc chyba też można to nazwać pewnego rodzaju zemstą…

Yoo Seung Ho w "Remember"
Yoo Seung Ho w „Remember”

Najwyraźniej wpadnięto wreszcie na pomysł, że uwiedzenie córki/kobiety wroga nigdy nie wypala jako zemsta (choć ile melodramatycznego angstu daje to revenge dramom!), więc popularne stały się dramy, w których walczy się prawniczymi sposobami czy to jako adwokaci, czy jako prokuratorzy. Zdaje się, że trend ten utrzyma się jeszcze przez co najmniej rok… Właśnie w tym momencie największym hitem oglądalnościowym jest thriller „Defendant”, w którym prokurator grany przez Ji Sunga próbuje oczyścić się z zarzutów o zabójstwo żony i dziecka, a po tej dramie jego żona Lee Bo Young zagra w kolejnej korupcyjnej dramie scenarzysty Park Kyung Soo, „Whisper” jako detektyw.

0 komentarzy dotyczących “Dramowe trendy 2016 roku III – gatunek prawniczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: