artykuły o dramach

Dramowe trendy 2016 roku IV – youth dramas a coming-of-age

Coming-of-age jako gatunek koreańskich dram zdaje się został zmonopolizowany przez hitową serię „Answer” tvNu, ale w zeszłym roku pojawiło się rekordowo dużo takich dram. Uznać to za wpływ ostatniego „Answer 1988” czy jako naturalną przeciwwagę dla dram, które stawiają na siłę nazwisk największych gwiazd?

Jednym ze wskazywanych przez media trendów telewizyjnych zeszłego roku była zwiększona ilość tzw. 청춘드라마 czyli dosłownie youth drama, co ma różnorakie znaczenie. Można tak nazywać seriale stricte młodzieżowe, inaczej teen dramy, czyli w przypadku Korei przede wszystkim dramy szkolne z nastolatkami jako głównymi bohaterami. Mieliśmy na samym początku zeszłego roku wielką klapę pt. „Moorim School” (KBS), ale co zaskakujące, pozostałe tytuły z gatunku były campusowe – „Age of Youth” (jTBC), „Cheese in the Trap” (tvN), „Let’s Fight, Ghost!” (tvN), „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” (MBC), kończąc na dwuodcinkowym mini-projekcie „Mystery Freshman” (SBS). Uważam, że takie właśnie dramy ze studentami w rolach głównych są najlepszymi przykładami gatunku coming-of-age, ponieważ na granicy bycie dziecka a dorosłym to pierwsze poważne decyzje dotyczące przyszłości są najlepszym katalizatorem dorastania…

Kim Go Eun i Park Hae Jin w "Cheese in the Trap"
Kim Go Eun i Park Hae Jin w „Cheese in the Trap”

Kwestia w tym, że jeśli chodzi o koreańskie dramy, youth drama nie zawsze jest równoznaczne z coming-of-age. Zalinkowany przeze  mnie na samym końcu artykuł mówi ogólnie o dramach, w których główny głos mają „młodzi”, a więc jest to tak samo wspomniane „Age of Youth”, genialna drama tak na marginesie, jak i sageuki z młodymi aktorami – „Six Flying Dragons” (SBS) z Yoo Ah Inem i Shin Se Kyung lub „Jackpot” (SBS) z Jang Geun Seokiem i Yeo Jin Goo. Trzeba jednak podkreślić przy tym, że wyrażenie youth sageuk ma zupełnie inne konotacje… Określa bowiem historyczne seriale „młodzieżowe”, będące w dużej części komediami romantycznymi, a do takiego opisu pasuje właśnie zeszłoroczne „Moonlight Drawn by Clouds” (KBS), „Mirror of the Witch” (jTBC) oraz emitowane obecnie „Hwarang” (KBS). I pewnie będzie jeszcze więcej takich, wykorzystując tradycję „Sungkyunkwan Scandal”…

Park Bo Geom i Kim Yoo Jung w "Moonlight Drawn by Clouds"
Park Bo Geom i Kim Yoo Jung w „Moonlight Drawn by Clouds”

Kolejnymi przykładami na youth dramas, których nie nazwałabym coming-of-age„Shopping King Louie” (MBC) i „Beautiful Gong Shim” (SBS). Ich główna obsada tylko częściowo składa się z młodych aktorów, chociaż obie podejmują bardzo poważny wśród młodych dorosłych temat poszukiwania pracy. Wychodzi więc na to, że idealna youth drama, która posiada wszystkie potrzebne elementy, jest reprezentowana tylko przez „Age of Youth”, które zresztą tytuł ma bardzo wymowny. Znajdziemy w tej dramie wątki romantyczne, przyjaźń, elementy szkolne, problemy z pracą, marzenia oraz bolesne spotkania z rzeczywistością.

Nam Ji Hyun i Seo In Guk w "Shopping King Louie"
Nam Ji Hyun i Seo In Guk w „Shopping King Louie”

Aż chciałoby się więcej takich oglądać, szczególnie że wciąż jestem w takim wieku, więc wpasowuję się w profil idealnego widza docelowego, ale niestety często bycie youth drama kończy się po prostu na angażu dwudziestoletnich aktorów, a czy sama fabuła będzie trafiała w serca docelowych widzów, to już często problem skręcania w znane melodramaty w końcowych aktach. W końcu co się zrobiło z „Beautiful Gong Shim” – neighborhood youth romance, jak było opatrzone podtytułem? Weekendowy makjang.

Źródło:

  • 2016년 드라마, 유독 청춘들의 목소리가 쟁쟁했던 까닭 [@PD Journal]

0 komentarzy dotyczących “Dramowe trendy 2016 roku IV – youth dramas a coming-of-age

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: