Wanee & Junah

Wanee & JunahZnane też jako: Waniwa Junha,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: obyczajowy

Reżyseria: Kim Yong Gyun

Premiera: 2001

Obsada: Kim Hee Sun, Joo Jin Mo, Jo Seung Woo, Choi Kang Hee

.

Kim Hee Sun gra zamkniętą w sobie animatorkę Wan Yi (Wanee), a Joo Jin Mo jej pogodnego chłopaka Jun Ha (Junah), który wprowadził się do jej domu i próbuje zadebiutować jako scenarzysta filmowy. Żadnej intrygi ten film nie posiada, a będąc zatytułowany imionami głównych bohaterów, jest po prostu obrazem ich związku, na który pada pewien cień…

Paradoksalnie liczyłam na naprawdę wiele po „Wanee & Junah”, ponieważ w tamtym okresie pojawiło się kilka koreańskich filmów, które pod pozornie nieciekawą, obyczajową fabułą kryły interesujące studia charakterów i okazywały się być romantycznymi perełkami. Nawet jeśli nie dostarczyły mi zbyt wiele rozrywki (patrz: „Christmas in August” lub „One Fine Spring Day”), po dłuższym zastanowieniu się nad nimi potrafiłam spojrzeć na nie bez pryzmatu subiektywnych odczuć pokroju podobało mi się lub nie i dostrzec jakieś wyjątkowe elementy na tle wytycznych gatunków. Z tym filmem miałam kompletnie odwrotnie… Na poziomie subiektywnym przypadł mi do gustu – jego zdjęcia, klimat, animowane wstawki, mieszanie retrospekcji z teraźniejszością, jednakże wciąż nie mam pojęcia, co takiego próbowano w nim przekazać… Że pierwsza miłość może być dziecięcym drobiazgiem lub rzeczą, która nas kształtuje w przyszłości?

Za wiele się w tym filmie nie dzieje poza tym, że nagłe pojawienie się koleżanki ze szkoły głównej bohaterki, So Yang (Choi Kang Hee), wyjawia wreszcie Jun Ha tajemnicę, dlaczego jego dziewczyna jest zawsze zdystansowana. Już od samego początku dostajemy znaki, że temat młodszego brata głównej bohaterki Young Mina (Jo Seung Woo) jest drażliwy, ale później film zaczyna dotykać kwestii tabu, choć muszę przyznać, że w bardzo wysmakowany sposób. „Wanee & Junah” nie jest przesadnie melodramatyczne i obraca się wokół kontrowersyjnego tematu z wielką gracją, bez żadnego sensacjonalizmu.

Kim Hee Sun nadzwyczaj dobrze (zważywszy na krytykę, jaka towarzyszyła jej przez całą telewizyjną karierę w latach 90…) wciela się postać głównej bohaterki, którą tak naprawdę trudno polubić, jeśli trzyma w sercu dwóch mężczyzn. Szkoda mi było tylko czarującego Joo Jin Mo, który później zaczął ustępować miejsca Jo Seung Woo, no ale historia opowiadana jest z perspektywy Wan Yi…

Zdobyte nagrody

2001 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Kim Hee Sun

38th Baeksang Arts Awards:

  • nagroda popularności dla Kim Hee Sun

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.