As One

As OneZnane też jako: Korea, Koria, 코리아

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: sportowy

Reżyseria: Moon Hyun Sung

Premiera: 2012

Obsada: Ha Ji Won, Bae Doo Na, Han Yeri, Choi Yoon Young, Oh Jung Se, Lee Jong Seok, Park Chul Min, Kim Eung Soo, Kim Jae Hwa

.

„As One” posiada wszystko to, co może zwiastować dobry film sportowy – dwie uznane aktorki w rolach głównych, bazowanie na faktach i pieczę nad produkcją samej przedstawianej pingpongistki, a także konflikt koreański w tle. Dlaczego więc zaprzepaszczono to wszystko słabą reżyserią?

Nie potrafię sobie wyobrazić filmu sportowego w reżyserii Kim Ji Woona, zapewne byłoby intrygujące doświadczenie, jednakże „As One” przeszło do rąk debiutującego Moon Hyun Sunga, który przyłożył wielką rękę do detali, ale przecież to nie jest dokument. Wszystko inne zostało zrobione po łebkach, przez co sprawy potoczyły się przewidywalnie w stronę kiczowatego melodramatu…

Rok 1991, Igrzyska Azjatyckie w Japonii. Hyun Jung Hwa (Ha Ji Won) z Korei Południowej i Ri Bun Hee (Bae Doo Na) z Korei Północnej są faworytkami, jednak nie potrafią pokonać Chinki Deng Yaping (Kim Jae Hwa). Reprezentanci dostają odgórny rozkaz stworzenia łączonej grupy z Koreą Północną pod sztandarem Zjednoczonej Korei. Głównym powodem tej decyzji jest możliwość połączenia Jung Hwy i Bun Hee w deblu, co zwiększy ich szanse na zwycięstwo, ale sportowcy z obu Korei są wobec siebie nieufni i obie gwiazdy zaczynają od grania w parze z mniej utytułowanymi koleżankami Choi Yeon Jung (Choi Yoon Young) i Yoo Soon Bok (Han Yeri). Wspólny trening oczywiście zbliża się do siebie reprezentantów obu Korei, co jest bardzo nie na rękę Partii, bo grozi zachodnimi wpływami.

Aktorzy osobiście przygotowali się do scen sportowych, co jak zawsze jest godne podziwu, a całość ma bardzo pozytywny wydźwięk, kiedy bohaterowie w sympatyczny sposób zacieśniają więzy między sobą pokazując, że nie jest to niemożliwe. Mamy w tym filmie nawet wątek miłosny, jako że Yeon Jung agresywnie próbuje poderwać speszonego Kyung Seoba (Lee Jong Seok sprzed swojej sławy), ale wszystko staje się zbyt tandetne jak na mój gust, kiedy Partia wycofuje się ze swojej decyzji i każe wracać swoim sportowcom do kraju, a wszyscy zachowują się jak rozdzieleni kochankowie w koreańskiej dramie. W rzeczywistości Hyun Jung Hwa nigdy więcej nie zobaczyła Ri Bun Hee po zawodach.

Chińczycy zostali wręcz komicznie przedstawieni jako czarne charaktery, dlatego jeśli film jest zbyt emocjonalny na wszystkich frontach bez próby znalezienia jakiegoś złotego środka (chyba jedynym jest występ Bae Doo Ny…), to z łatwością wpada w kicz. „As One” jest właśnie idealnym przykładem na banalny film sportowy – dobrze się zapowiada, ale kończy co najwyżej na weekendową rozrywkę przy obiedzie.

Zdobyte nagrody

49th Baeksang Arts Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Han Yeri

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.