Sunny

SunnyZnane też jako: My Dear is Far Away, My Lover is Far Away, You Are in a Far Away Nation, Nimeun Meongose, 님은 먼곳에

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: wojenny, muzyczny

Reżyseria: Lee Jun Ik

Premiera: 2008

Obsada: Su Ae, Jung Jin Young, Jung Kyung Ho, Uhm Tae Woong, Joo Jin Mo, Shin Hyun Tak

.

Reżyser Lee Jun Ik w swojej urodzajnej karierze wykazuje głównie dwie tendencje – zamiłowanie do kina historycznego w różnych postaciach: dramatycznych blockbusterach („The King and The Clown”, „Blades of Blood”, „The Throne”), komediowych pastiszach („Once Upon a Time in a Battlefield”, „Battlefield Heroes”) i ostatnio niezależnych biografiach („Dongju”, nadchodzące „Park Yeol”), oraz kręcenie filmów muzycznych, jeśli już pozbędzie się kostiumów i raz na jakiś czas weźmie się za kino współczesne („Radio Star”, „The Happy Life”). „Sunny” można umiejscowić gdzieś pośrodku – jest to jeden z rzadkich koreańskich filmów na temat wojny w Wietnamie, ale główna oś fabuły kręci się wokół wędrownego zespołu bez żadnego kontekstu politycznego.

Podobno narzekając na słabą pozycję kobiet w koreańskim kinie, reżyser obsadził w głównej roli Su Ae, ale nie to ma większego znaczenia poza faktem, że piękna z niej ozdoba ekranu. Wciela się w postać Soon Yi, która wyszła bez miłości za Sang Gila (Uhm Tae Woong), który wciąż nie może zapomnieć o swojej poprzedniej ukochanej i kompletnie ją ignoruje. Za niesubordynację wobec przełożonego zostaje za karę wysłany razem z nim do Wietnamu. Teściowa głównej bohaterki jest zrozpaczona i chce za nim jechać, ale Soon Yi przekonuje ją, żeby to ona pojechała w ślad za mężem. Na miejscu poznaje muzyka ze skłonnością do oszustw Jung Mana (Jung Jin Young), który bierze ją na nową wokalistkę do swojego bandu. Soon Yi przybiera od tej chwili tożsamość sceniczną Sunny i uczy się śpiewać i tańczyć do zagranicznych piosenek, choć zespół jest kiepski i raczej nie przypada do gustu zagranicznym żołnierzom. Robi za to karierę w koreańskich bazach, wykorzystując sentymenty, ale Jung Man wcale nie ma zamiaru rozstać się z Sunny, która przynosi mu zyski i obiera okrężną drogę do Hoi An, gdzie rzekomo stacjonuje Sang Gil.

Sunny jest o tyle fascynującą postacią, że to tak jakby dwie kobiety w jednym. Su Ae jest ikoną niewinności i królową melodramatu, tak więc bardzo wiarygodnie planuje smutek na twarzy swojej bohaterki skromnymi środkami i bez zbędnych słów, ale kiedy przychodzi do występowania na scenie, zamienia się w zupełnie inną kobietę. Można by pomyśleć, że taka poprawna bohaterka w życiu nie założyłaby krótkich spodenek i kabaretek, aby paradować przed setkami mężczyzn i tańczyć z nimi, ale w scenach muzycznych zaczyna przebijać się przez Sunny zaintrygowanie, odwaga i zaskakująca radość z występowania.

Niestety sam film nie wznosi się ponad czystą rozrywkę, jaką dostarczają jego sceny występów zespołu oraz znakomite efekty specjalne w scenach wojennych. Nie wiemy co tak naprawdę pcha główną bohaterkę do przodu, bo raczej nie uczucie miłości. Sang Gil jest jeszcze bardziej papierową postacią, ale to w sumie rola gościnna Uhm Tae Woonga, więc może po prostu miał tylko nadawać cel podróży. Kontekst udziału Koreańczyków w wojnie w Wietnamie jest całkowicie nierozwinięty, a „Sunny” to tak naprawdę bardziej film muzyczny niż wojenny, a już chyba najbardziej odpowiednim określeniem byłoby po prostu „kino drogi” w dość oryginalnej scenerii. Członkowie zespołu przeżywają różne perypetie, bombardowania, niewolę, a cel Sunny zostaje osiągnięty w najbardziej nieprawdopodobny sposób. Spodobała mi się scena spotkania męża z żoną, ponieważ była mało przewidywalna, ale okoliczności prowadzące do tego momentu były już absurdalne.

Koniec końców nie mam pojęcia, co „Sunny” miało przekazywać jako film, być może jego celem było tylko zagranie na emocjach oraz skupianie się krótkich chwilach radości nawet w najcięższych sytuacjach, ale na subiektywnym poziomie jest to całkiem niezła rozrywka.

Zdobyte nagrody

2008 Premiere Rising Star Awards Summit:

 • najlepsza aktorka – Su Ae
 • najlepszy nowy aktor – Jung Kyung Ho

2008 Buil Film Awards:

 • najlepsza aktorka – Su Ae
 • najlepsza muzyka

2008 Korean Association of Film Critics Awards:

 • najlepsza aktorka – Su Ae

2008 Arts Council Korea:

 • Artist of the Year – Su Ae

2008 Golden Cinematography Awards:

 • nagroda popularności dla Su Ae
 • nagroda popularności dla Jung Jin Younga

2008 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepsza muzyka

2009 Grand Bell Awards:

 • najlepsza aktorka – Su Ae

2009 Korean Culture and Entertainment Awards:

 • najlepsza aktorka – Su Ae

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.