artykuły o dramach

Czas na odrobinę własnych gustów – dotychczasowe trendy dramowe w 2017

Niby jeszcze jest za wcześnie na całoroczne podsumowania, co rządziło tym razem w świecie koreańskich dram, ale z drugiej strony po ośmiu miesiącach wykrystalizował się już jasny obraz tego, jakie są trendy na ten rok.

Co ciekawe, tym razem zamiast podkreślać motywy, które przewijają się w dramach każdej stacji telewizyjnej, lepiej zwrócić uwagę na to, że właściwie wszystkie wyspecjalizowały się w konkretnym gatunku lub trendzie, co wpływa na bardzo pożądaną różnorodność… Artykuł, który mnie zainspirował, oznajmia, że właśnie mamy erę dram dopasowanych do różnych gustów. To niby takie oczywiste, że powstają różne dramy zbierające różne grupy fanów, ale przyzwyczaiłam się do stereotypu, że koreańskie dramy to głównie nieco oderwane od rzeczywistości bajki o miłości.

To przecież sprawiło, że stałam się ich fanką – jest coś uzależniającego w tym całym koreańskim melodramacie, pomimo jego częstej głupoty. Jednak w obecnych czasach widzowie stali się bardziej wymagający… Jeśli spojrzeć na starsze dramy, właściwie jedna do drugiej jest łudząco podobna w kwestii trajektorii związku głównych bohaterów, a dopiero od niedawna powstaje więcej seriali, które są nawet pozbawione wątku romantycznego, co przecież kiedyś byłoby do nie pomyślenia.

Jednak można zadać takie przewrotne pytanie – czy te postępujące zmiany są wynikiem zmiany gustów nowego pokolenia widzów, czy w rozpaczliwej próbie osiągnięcia oglądalności, która jeszcze przed kilku laty była standardem, zaczyna się eksperymentować z formą i gatunkiem, aby później w przypadku ewentualnego niestania się hitem wymijać się stwierdzeniami, że drama od początku była kierowana do niszowej widowni? W następnych dniach bardziej szczegółowo omówię trendy charakteryzujące dramy każdej z popularnych stacji telewizyjnych, a tymczasem warto się zastanowić czy obecne czasy to naprawdę „złota era” (tytułowe 전성시대) dram „gatunkowych”? Bo chyba nawet te wszystkie dramy o korupcji mają swoje wyjątkowe, „koreańskie” cechy, które trudno przełożyć na podobne seriale w zachodnim wydaniu…

Źródło:

  • ‘취향 저격’ 맞춤형 드라마 전성시대 (@Segye Ilbo)

_____________________________

Dotychczasowe trendy dramowe w 2017.

Inne części:

Część I: czas na odrobinę własnych gustów
Część II: KBS płynący na youth dramas
Część III: SBS i genre dramas
Część IV: MBC, stare królestwo makjangów i sageuków
Część V: thrillery i kryminały z kablówki

0 komentarzy dotyczących “Czas na odrobinę własnych gustów – dotychczasowe trendy dramowe w 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: