The Merciless

Znane też jako: Bezlitosny, Robber, Hoodlum, Bulhandang, 불한당: 나쁜 놈들의 세상

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: gangsterski

Reżyseria: Byun Sung Hyun

Premiera: 2017

Obsada: Sol Kyung Goo, Im Si Wan, Kim Hee Won, Jeon Hye Jin, Lee Kyung Young

.

Zemsta to jedno, ale inną specjalnością koreańskiego kina są również filmy gangsterskie reprezentujące tzw. „koreański noir”, który już dawno przejął pałeczkę po Hongkongu, który stworzył podwaliny tego w latach 80. i 90. Przed laty powstawały głównie obrazy wzlotów i upadków pojedynczych bohaterów pnących się w mafijnej hierarchii, obecnie dominują wielowątkowe sagi o wzajemnych relacjach gangsterów i przedstawicieli prawa z mnóstwem podwójnych i potrójnych agentów. „The Merciless” nie wnosi niczego nowego do gatunku, czerpiąc wątki stąd i stamtąd, ale będzie to ekscytujący tytuł dla każdego fana azjatyckiej jatki w twardym, męskim stylu.

Legendarny Sol Kyung Goo wciela się w tym roku bodajże w pierwszy w swojej karierze czarny charakter (i to trzykrotnie – tu, „Lucid Dream” i „Memoir of a Murderer”), co zdecydowanie ją ożywiło, natomiast Im Si Wan z sukcesem udowadnia, że jego piękna i gładka twarz nie ogranicza go aktorsko. Ta niespodziewanie świetna kombinacja aktorów kreuje skomplikowaną relację między ambitnym i brutalnym gangsterem numer 2 Jae Ho (Sol Kyung Goo) oraz świeżakiem Hyun Soo (Im Si Wan), który staje się jego prawą ręką, ale jak to w takich filmach bywa, okazuje się być tak naprawdę wtyką równie ambitnej pani prokurator Chun In Sook (Jeon Hye Jin), która toczy od lat wojnę z mafią narkotykową w Busanie. Klasyk. Trochę w tym czuć „Infernal Affairs”, ale w końcu który film o policyjnych przykrywkach nie czerpie z tego tytułu, jest też trochę podobieństw do „The Prison”, które wyszło wcześniej w tym roku, ponieważ bohaterowie poznają się w więzieniu, gdzie zaczynają budować swoje reputacje.

„The Merciless” jest tylko na pozór skomplikowanym, złożonym filmem. Porusza się na różnych przestrzeniach czasowych, mieszając retrospekcje z teraźniejszością i dzięki temu stopniowo odkrywając inne strony bohaterów, nie zabrakło też wielu zwrotów akcji związanych ze zmianami lojalności, niemniej na poziomie psychologicznym nie ma co analizować głównych bohaterów, gdyż nie są zbyt głębocy. W niczym to jednak nie przeszkadza, ponieważ „The Merciless” jest zgoła inną gangstersko-policyjną sagą niż na przykład „New World”.

Przede wszystkim wpisuje się w ostatni trend hiperrealistycznego pokazywania przemocy. Balansuje na granicy kiczu, zarówno wizualnie, jak i w przypadku samej roli Sol Kyung Goo, który gra nieprzewidywalnego psychopatę, ale wychodzi to na dobre temu filmowi. Jest zachwycający pod względem technicznym na całej linii – sceny akcji, zdjęcia, oświetlenie, muzyka, kostiumy, niczego nie można nazwać w „The Merciless” przeciętnym. „The King” z początku tego roku, mocno inspirowane „Wilkiem z Wall Street”, właśnie dorobiło się poważnej konkurencji w kwestii osiągnięć technicznych. Można nawet porównać oba tytuły pod względem tragikomizmu i parcia bohaterów na łeb na szyję, jednak w „The Merciless” ten luz jest dużo bardziej zwodniczy. Sol Kyung Goo wprowadza swoją rolą sporo napięcia, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może poderżnąć gardło. To jeden z najbardziej zapadających w pamięć występów w  tegorocznym koreańskim kinie, ale cała reszta obsady również trzyma wysoki poziom.

Zdobyte nagrody

2017 Jecheon International Music & Film Festival:

  • JIMFF OST Award

2017 Korean Film Shining Star Awards:

  • Star Award dla Sol Kyung Goo

2017 Buil Film Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Kim Hee Won

2017 Grand Bell Awards:

  • najlepszy aktor – Sol Kyung Goo

2017 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy aktor – Sol Kyung Goo
  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Jeon Hye Jin
  • Critics’ Top 10

2017 The Seoul Awards:

  • nagroda popularności dla Im Si Wana

2017 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepsze zdjęcia i oświetlenie
  • nagroda popularności dla Sol Kyung Goo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.