[2017 Warsaw Korean Film Festival] The First Lap

Znane też jako: Pierwsze okrążenie, Chohaeng, 초행

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: obyczajowy

Reżyseria: Kim Dae Hwan

Premiera: 2017

Obsada: Jo Hyun Chul, Kim Sae Byuk

 

Warszawskiemu Festiwalowi Filmów Koreańskich udała się całkiem niezła sztuka – zdobyli do swojego programu drugi film Kim Dae Hwana, „The First Lap” („Pierwsze okrążenie), jeszcze przed jego kinową premierą w rodzimej Korei (przewidywaną na 7 grudnia). Reżyser był gościem pierwszej edycji festiwalu wraz ze swoim debiutanckim „End of Winter” („Koniec zimy”), więc rokuje to całkiem pozytywnie na przyszłą współpracę, a także tworzenie swojego własnego festiwalowego mikro-świata, zważywszy że odtwórcy głównych ról również są dość znani – Kim Sae Byuk zagrała w „A Midsummer’s Fantasia” pokazywanym na 1. Warsaw Korean Film Festival, a Jo Hyun Chula, prywatnie młodszego brata popularnego w Korei rapera Mad Clowna, będzie można również zobaczyć w roli drugoplanowej w prezentowanym „The Tunnel”. Natomiast jeśli chodzi o „The First Lap”, bardzo ciepło przyjęte m.in. w Locarno, Vancouver, Paryżu, Londynie i San Diego, jest to „typowy” materiał festiwalowy, tzn. bardzo niskobudżetowe studium charakterów, które jest na tyle uniwersalne, aby można je było odnieść do każdego na świecie, ale jednocześnie zawierające unikalne dla Korei elementy, np. strukturę i dynamizm w tamtejszych rodzinach.

Film przedstawia parę z długoletnim stażem – nauczyciela w prywatnej szkole artystycznej Soo Hyuna (Jo Hyun Chul) i pracownicę telewizji kablowej Ji Young (Kim Sae Byuk), w których związku namiętność już dawno się wypaliła. Są typowymi trzydziestolatkami ze stabilnymi zawodami, którzy może marzyliby o czymś więcej, ale w tym momencie ich życie zmierza donikąd, tak samo jak ich związek. Kiedy Ji Young spóźnia się okres, staje się to impulsem do zmierzenia się z nieuchronnym – kwestią małżeństwa. Bohaterowie jadą najpierw do Incheon spotkać się z jej bogatymi rodzicami, dla których Soo Hyun nigdy nie będzie odpowiednim kandydatem do wyprawienia za mąż ich jedynej córki. Później z kolei po raz pierwszy od lat główny bohater wraca w rodzinne strony, do małej rybackiej wioski, aby przedstawić matce prowadzącej restaurację i swojemu ojcu-alkoholikowi dziewczynę, której wstydził się pokazywać swoją rodzinę, od której właściwie uciekł do Seulu.

„The First Lap” reprezentuje właśnie ten rodzaj kina, którego jeszcze muszę się „nauczyć”… Kina bardzo niezależnego, nienastawionego na rozrywkę, które zmusza do analizy, aby nie poczuć się zwyczajnie znudzonym, ale za to bardzo docenianym po przemyśleniu sprawy. Osobiście nie mogę się odnieść do rzeczywistości wieloletnich związków, ale mimo tego można rozpatrywać ten film pod względem kształtu rodziny, który w tak rozwiniętym, choć dalekim kraju, jakim jest Korea, nie powinien się za bardzo różnić od „naszego”, jednakże pozostają drobne kwestie typowe dla tego kręgu kulturowego, jak np. patriarchat. Co ciekawe, „The First Lap” nadaje się również do analizy pozbawionej tego kontekstu, opartej po prostu na kontraście rodzin obojga głównych bohaterów. Matka Ji Young stresuje ją popędzaniem do małżeństwa i urodzenia dziecka tak bardzo, że utrudnia to ich porozumiewanie się bez płaczu i gniewania się, natomiast Soo Hyun podobnie unika konfrontacji z własną rodziną z powodu ojca-alkoholika i awanturnika, ale z kolei jego matka bardzo ciepło przyjmuje Ji Young i mówi jej, żeby jednak przemyślała to małżeństwo, bo ma jeszcze bardzo dużo czasu.

Wydaje się, że lada chwila te zewnętrzne presje rozdzielą głównych bohaterów, ale w porównaniu do brutalnego „End of Winter”, przez „The First Lap” przebija się nieśmiało optymizm, gdyż pomimo długoletniego stażu bohaterowie w chwilach, w których spodziewalibyśmy się wypalenia i obojętności, zaskakująco trzymają się razem i wspierają siebie nawzajem. Wciąż jednak odniosłam to samo wrażenie w jednej kwestii – że reżyser po prostu rzuca widzowi materiał do analizy, ale nie stawia jasno żadnych tez, co może doprowadzić do artystycznych nadinterpretacji. Taką przynętą jest włączenie do filmu zarysowanego tła politycznego – bohaterowie znajdują się w okresie, kiedy odbywały się w Seulu protesty żądające usunięcia prezydent Park Geun Hye z urzędu.

Zdobyte nagrody

2017 Locarno International Film Festival:

  • Best Emerging Director – Kim Dae Hwan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.