Znane też jako: Cały nasz świat, Urideul, 우리들
Na podstawie: pomysł oryginalny
Gatunek: obyczajowy
Reżyseria: Yoon Ga Eun
Premiera: 2016
Obsada: Choi Soo In, Seol Hye In, Lee Seo Yeon, Kang Min Jun, Kim Hee Jun, Kim Chae Yeon, Jang Hye Jin, Son Seok Bae
Zdaje się, że co roku pojawia się w koreańskim kinie taka mała sensacja z kręgu filmów niezależnych, która później konkuruje bezpośrednio z mainstreamowymi na największych galach nagród. W tamtym roku to był właśnie debiutancki obraz reżyserki Yoon Ga Eun, „The World of Us”. Film, który bardzo mnie zaintrygował samym opisem i bardzo chciałam go zobaczyć, lecz niestety nie jest dostępny nigdzie indziej poza festiwalami. Kompletnie nie wiedziałam o projekcji na Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu, ale z wielką ulgą i jeszcze większą ekscytacją odkryłam, że będę mogła nadrobić tę zaległość na tegorocznym Warsaw Korean Film Festival.
Wydaje mi się, że ze wszystkich niezależnych propozycji festiwalu (bo seanse tych mainstreamowych już dawno miałam za sobą) „The World of Us” było filmem, który najbardziej mi się „spodobał”, tak całkiem powierzchownie, bo nie ma w nim czego nie lubić. W bardzo uniwersalny sposób prezentuje on obraz dorastania, okrutnej rywalizacji w szkole oraz problemów dzieciństwa, które pewnie dorośli skreśliliby jako małostkowe, jednak tym bardziej jest to niezwykłe, iż reżyserka nie wzięła na warsztat współczesnych nastolatków, ale dużo młodsze dzieci między trzecią a czwartą klasą, prowadząc przy tym całkowitych aktorskich nowicjuszy.
Główną bohaterką filmu jest nielubiana w klasie Sun (Choi Soo In), którą inne popularne koleżanki wyśmiewają wprost w twarz i podjudzają innych przeciwko niej. Dziewczynka nie ma dobrych stopni, nie pochodzi też z bogatej rodziny i jest zbyt nieśmiała, żeby im się przeciwstawić, bo oczywiście pomimo wielu kompromitacji wciąż chciałaby być lubianą przez popularnych uczniów. Kiedy rozpoczynają się wakacje, poznaje Ji Ah (Seol Hye In), nową uczennicę, która od następnego semestru zacznie chodzić do jej klasy i jest niezmiernie podekscytowana, że jest pierwszą osobą, jaką ona poznała w tym mieście. Nagle wakacje stają się dużo radośniejsze z nową najlepszą koleżanką, ale po rozpoczęciu roku szkolnego ich relacja szybko ulega degradacji z powodu kłamstw, zazdrości i wpływu popularnego kręgu.
Reżyserka zgrabnie przemyca problemy koreańskiego społeczeństwa do świata dzieci. Na relację Sun z Ji Ah w mniejszym i większym stopniu oddziałują rozwód rodziców, różnice klas, problemy finansowe, alkoholizm rodziców i pogoń za wyższą edukacją, ale w momencie, kiedy to wszystko nawarstwia się na raz i lada chwila grozi jakimś bardzo dramatycznym, brutalnym zwrotem ku ponurej stronie koreańskiego kina niezależnego, „The World of Us” jednak zachowuje dziecięcą niewinność i w gruncie rzeczy optymizm, ponieważ dzieci potrafią przecież nawiązywać relacje bez wartościowania się nawzajem. Główna bohaterka Lee Sun jest wręcz złotym dzieckiem, tak tragicznie ignorowanym przez inne dzieci, których rodzice pewnie nie wychowali lepiej… Wzbudza sporą empatię w widzu, bo myślę, że każdy będzie mógł odnaleźć w jej postaci jakieś wątki z własnego dzieciństwa. Jedenastoletnia wówczas odtwórczyni głównej roli Choi Soo In zachwyca naturalnym talentem.
„The World of Us”, podobnie jak pokazywane na festiwalu „The First Lap”, wpada w kategorię typowego koreańskiego kina niezależnego, które oferuje studium charakterologiczne, lecz pozostawia je całkowicie w gestii widza, podając mu jedynie obrazy z życia codziennego i nie zarysowując głębszej intrygi. W przypadku tego filmu jednak jest to o wiele bardziej fascynujące ze względu na wiek bohaterów, kompletny brak doświadczenia aktorów oraz to, że może to być dla widza powrót do okresu w życiu, o którym zdążył już zapomnieć. A przecież okazuje się, że problemy dzieci wcale nie są takie błahe…
Zdobyte nagrody
2016 Ale Kino! International Young Audience Film Festival:
- Złote Koziołki dla najlepszego filmu dziecięcego
2016 Asia Pacific Screen Awards:
- najlepszy film młodzieżowy
2016 Blue Dragon Film Awards:
- najlepszy nowy reżyser – Yoon Ga Eun
2016 Buil Film Awards:
- najlepszy nowy reżyser – Yoon Ga Eun
2016 KOFRA Film Awards:
- najlepszy film niezależny
2016 Korean Association of Film Critics Awards:
- najlepszy nowy reżyser – Yoon Ga Eun
- Critics’ Top 10
2016 Korea Assembly Grand Awards:
- Outstanding Film
2016 Tokyo Filmex:
- Audience Award
- Jury Special Mention dla Yoon Ga Eun
2016 Women in Film Korea Festival:
- najlepsza reżyseria
2016 Zlín Film Festival:
- najlepszy film dziecięcy
- najlepsza aktorka dziecięca – Choi Soo In
2017 Wildflower Film Awards:
- Daesang dla najlepszego filmu
53rd Baeksang Arts Awards:
- najlepszy scenariusz