The Bacchus Lady

Znane też jako: The Killer Woman, Killing Woman, Jugyeojuneun Yeoja, 죽여주는 여자

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat

Reżyseria: E J-yong

Premiera: 2016

Obsada: Yoon Yeo Jung, Jeon Moo Song, Yoon Kye Sang, Ahn Ah Joo

 

Reżyser E J-yong znowu zaskakuje i po dwóch mockumentary i bardzo komercyjnym wyciskaczu łez „My Brilliant Life” powrócił z niezależnym dramatem obyczajowym, którego tematyki bardziej spodziewałabym się po Lim Sang Soo, z którym zresztą Yoon Yeo Jung już wielokrotnie współpracowała. Siedemdziesięcioletnia gwiazda koreańskiego kina wciela się w postać prostytutki, która reprezentuje bardzo niszową grupę społeczną – emerytek bez dochodu, które w jednym z seulskich parków pod pretekstem sprzedaży energetyków (firmy Bacchus, stąd angielski tytuł filmu) oferują również inne usługi równie zdesperowanym staruszkom.

Bardzo lotny i trudny temat. Wprost skrojony na festiwale filmowe, aby wzbudzać dyskusje, ale zarazem przyciągać wielu widzów na platformy online i przed ekrany z czystej ciekawości. Przyznaję, że przed sięgnięciem po ten film czułam niepokój spowodowany jego tematyką oraz tym, co może zostać pokazane, szczególnie jeśli bohaterami są ludzie w starszym wieku. Koreańskie filmy kipią od przemocy i, w mniejszym stopniu, seksu, ale na szczęście reżyser (i zarazem scenarzysta) bardzo umiejętnie prowadzi „The Bacchus Lady”, które nie przechodzi od jednej szokującej sceny do drugiej, ale zaskakująco skupia się na wszelakich aspektach życia głównej bohaterki So Young, jak i innych mniej uprzywilejowanych grup społecznych.

Już w pierwszych scenach filmu dowiadujemy się, że głównej bohaterce zostaje zdiagnozowana rzeżączka. Później całkowicie niespodziewanie zabiera stojącego przed kliniką pół-koreańskiego, pół-filipińskiego chłopca, którego matka próbowała się skontaktować z jego ojcem, lekarzem. Zajmowanie się nim można odczytać jako sposób na leczenie własnych traum i żali, ale też wprowadza odrobinę nadziei, kiedy chłopiec znajduje schronienie u sąsiadów So Young, którzy są zbieraniną wyrzutków – są wśród nich m.in. młodsza kobieta do towarzystwa i właścicielka lokum Tina (Ahn Ah Joo) lub kaleki Do Hun (Yoon Kye Sang).

To fascynujące, jak przy zawarciu tylu trudnych wątków, jak prostytucja, porzucane dzieci, choroby, wykorzystywania itd. film wcale nie przytłacza w depresyjny sposób. Yoon Yeo Jung, znana przede wszystkim z opryskliwych ról i wizerunku diwy, a raz na jakiś czas matek i teściowych z dram weekendowych, w tym filmie pokazuje coś zupełnie innego – zachowując swój charakterystyczny cięty język, gra jednocześnie kobietę, którą życie naprawdę skrzywdziło i zaskakująco bardzo ciepłą postać, co na pierwszy rzut oka chowa. Można powiedzieć, że to jedno z jej największych osiągnięć w karierze aktorskiej, która i tak była wypełniona dość kontrowersyjnymi rolami. Z kolei samo „The Bacchus Lady” przyciąga tematyką, o której można by kręcić filmy dokumentalne, ale nie stawia wszystkiego na czynnik szoku, tylko stara się pokazać różne problemy niszowych grup społecznych.

Zdobyte nagrody

2016 Asia Pacific Screen Awards:

  • Jury Grand Prize dla Yoon Yeo Jung

2016 Fantasia Festival:

  • najlepsza aktorka – Yoon Yeo Jung
  • najlepszy scenariusz

2016 Women in Film Korea Awards:

  • najlepsza aktorka – Yoon Yeo Jung

2017 Buil Film Awards:

  • najlepsza aktorka – Yoon Yeo Jung

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.