Madam Jung’s Last Week

Znane też jako: The Last Week of Madam Jung, Jeong Madamui Majimak Iljuil, 정마담의 마지막 일주일

Gatunek: dramat

Premiera: 2017

Obsada: Ra Mi Ran, Shin Rin Ah, Park Jung Hak, Yoon Kyung Ho

 

Ra Mi Ran i trendująca w tym roku aktorka dziecięca Shin Rin Ah („Legend of the Blue Sea”, „Defendant”, „Deserving of the Name”) brzmią jak dobry pomysł na film lub właśnie takie skromne Drama Special… Główne role powierzone takim osobom brzmią jak świetne aktorstwo i rzeczywiście, w tej kwestii nie mam nic do dodania na temat „Madam Jung’s Last Week”. To specjalny trik we wzruszaniu widzów, jeśli doda się do dziecka i uznanego aktora, grającego kogoś z marginesu, jeszcze jakieś tło kryminalne (patrz: filmowy megahit „Miracle in Cell No. 7).

Tytułowa Madam Jung (Ra Mi Ran) to barowa hostessa, która uciekła z pieniędzmi gangsterów i przez wiele lat żyła w totalnym ukryciu przed całym światem, czekając aż minie termin ważności jej sprawy. Zgadnijcie ile zostało jej czasu? W tym ostatnim tygodniu przed upragnioną ucieczką na zawsze z zaoszczędzoną fortuną Madam Jung wbrew woli zostaje wplątana w problemy sąsiedniej dziewczynki, co powoduje, że wychodzi wreszcie z pokoju. Eun Mi (Shin Rin Ah) jest regularnie bita przez ojczyma, który wyciąga później w oszustwie pieniądze z jej ubezpieczenia. Dziewczynka ucieka razem z poznaną ahjummą, żeby wrócić do ukochanej babci, ale kiedy nie może jej znaleźć w szpitalu, bohaterki pozostają zbiegami. Po piętach Madam Jung depcze gangster, któremu ukradła pieniądze, z kolei ojczym Eun Mi zgłasza ją na policję za porwanie.

Ostatecznie mam mieszane uczucia wobec „Madam Jung’s Last Week”, ponieważ zabrakło mi tego „czegoś”. Ra Mi Ran i Shin Rin Ah dają bez wątpienia znakomite występy, ale powiedziałabym, że mimo wszystko ciągnie je w dół przeciętna, żeby nie powiedzieć nieudolna, reżyseria.

Generalnie scenariusz tego Drama Special jest nieco eklektyczny. Obiecywane było caper movie z udziałem ahjummy i dziecka, ale jest to najmniej odpowiednie określenie. „Madam Jung’s Last Week” łączy w sobie dramat, prowincjonalną, gangstersko-kryminalną intrygę i trochę komedii, kiedy mamy do czynienia z niedobraną parą znerwicowanej hikikomori i dziecka bez filtru. Trudno jednak winić wielogatunkowość za niespójny klimat, dlatego właśnie doszłam do wniosku, że gdyby reżyseria tego Drama Special była lepsza, takie wyrwane z kontekstu sceny jak wyobrażanie sobie przez Eun Mi „Krainy lodu” w saunie nie byłyby tak rażące, a wątek udawania przed dziewczynką, że jest się specjalnym agentem poniósłby za sobą więcej głębi.

Ogólnie uważam, że trzeba by było PD Kim Yong Soo (wśród jego Drama Special mamy m.in. „The Scary One, The Ghost and I”, „White Christmas” czy „Babysitter”), aby wynieść przynajmniej wizualnie coś więcej z tej fabuły pełnej potencjału lub duetu PD Kim Hyun Seoka i scenarzysty Han Sung Woona (Drama Special „Texas Hit” i „Perfect Spy”; mini-seria „Spy”), którzy stworzyli razem kilka dużo lepszych podobnie tematycznie dram – niby kryminalnych, ale jednocześnie przyziemnych, więc trudnych do jednoznacznego ocenienia. „Madam Jung’s Last Week” w swojej ostatecznej formie jest nierówne – kilka elementów jest naprawdę dobrych, ale nie był to najbardziej wciągający seans.

Zdobyte nagrody

2017 KBS Drama Awards:

  • One-Act Special Award dla Ra Mi Ran

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.