relacje i podsumowania wydarzeń

2017 MBC Drama Awards

Tegoroczne nagrody dramowe od MBC… Niby kompletnie nie powinny mnie obchodzić, bo seriale tej stacji nie należały w tym roku do moich ulubionych i dosłownie za każdym razem coś się zmienia z gali na galę, powodując tylko facepalm, jednakże w tak kiepskim roku dla MBC, które przez jakiś czas miało nawet dziurę w antenie pomiędzy „Hospital Ship” a „I’m Not a Robot”, właśnie ta sytuacja paradoksalnie sprawia, że było czego wyczekiwać na zasadzie podobnej do KBSu, które przez kilka lat cienko przędło… im mniej hitów, tym większa „obiektywność” w wyborze zwycięzców, gdyż nie ma po co brać pod uwagę współczynnika sukcesu. Czyżby stąd ta REKORDOWA frekwencja aktorów na czerwonym dywanie?

Galę otworzył występ Mamamoo, które są już stałymi bywalczyniami takich. Potrafią śpiewać na żywo, często wplątują w teksty piosenek nazwiska aktorów, lepsze to niż pierwszy lepszy boysband z playbacku… Prowadzącymi zostali Oh Sang Jin, który miał w tym roku rolę drugoplanową w „20th Century Boy and Girl” oraz Kim Sung Ryung, której ostatnia drama MBC to weekendowy tasiemiec „The Queen’s Flower” sprzed dwóch lat. Czyżby zapowiadało się, że będzie skromnie i wzruszająco według ostatnio obranego przez inne gale klucza, czy może będzie się tworzyć sztuczne peany na cześć dram, które i tak nie należy do czołówki najpopularniejszych w porównaniu do KBSu i SBSu? Chyba postanowiono na reperowanie reputacji, na co wskazywały newsy tuż przed rozpoczęciem gali, że wręczającym Daesanga będzie nie tylko jego zeszłoroczny zwycięzca, Lee Jong Seok, ale też jakiś bezimienny aktor drugoplanowy.

Niestety nie ustało w tym roku irytujące nawoływanie do głosowania smsami. Kandydaci do Daesanga zostali wybrani przez specjalne jury, natomiast w kwestii wyboru najlepszej dramy można było głosować na swój typ na stronie internetowej MBC spośród wszystkich w ogóle emitowanych w tym roku. W połączeniu z opinią producentów filmowych zawężono wybór na gali do siedmiu oficjalnych nominacji, na które właśnie widzowi mieli głosować w trakcie trwania gali. Wciąż ma to większy sens niż głosowanie na zdobywcę Daesanga…

Pierwsze nagrody rozdane tego wieczoru to były tradycyjnie wyróżnienia dla najlepszych nowych aktorów, wręczane przez zeszłorocznych laureatów, Ryu Jun Yeola i Nam Ji Hyun. W 2017 roku, kiedy powierzanie dużych ról kompletnie nieznanym lub dopiero wybijającym się nazwiskom było wręcz „w modzie”, wydaje mi się trudno przewidzieć, kto może takową nagrodę dostać, a kto od razu się kwalifikować do ważniejszych, np. Excellence… Kim Jung Hyun i Kim Sun Ho to moim zdaniem bardzo obiektywne wybory, zważając na to, ile w tym roku grali i jak bardzo przeskoczyli od poziomu relatywnej anonimowości do statusu aktorów przełomowych. Kto by pomyślał, że ten nerd z „Chief Kim” (jego debiutanckiej roli telewizyjnej) stanie się jednym z najbardziej pożądanych obecnie second leadów? Jeśli chodzi natomiast o kategorię żeńską, powiem tylko tyle, że jakakolwiek nagroda dla „Missing Nine” jest zaskoczeniem, z kolei Seohyun z SNSD była murowaną kandydatką.

W tym roku zabrakło nagród dla najlepszej pary. Powróciły za to do łask nagrody popularności, ale też powrócono po kilku latach z bezsensownymi „best character awards”, które są bardziej żartem niż czymś wymierzalnym. Wręczała je para Yoo Seung Ho i Chae Soo Bin grający główne role w obecnie emitowanym „I’m Not a Robot”. Były determinowane przez głosowanie internautów, więc nie dziwią wygrane młodych, popularnych idoli. Z kolei myślę, że jakakolwiek nagroda dla Jung Kyung Ho to efekt popularności „Prison Playbook” tvNu – przecież to jeden z najbardziej niedocenianych koreańskich aktorów w historii! Gdzie jakaś „normalna” nominacja dla niego za „Missing Nine”?!

Shin Sung Rok i Lee Hwi Hyang wręczyli pierwsze Golden Acting Awards – wyróżnienia dla weteranów i aktorów drugoplanowych, w kategoriach dram weekendowych i mini-serii. Zauważyłam przy tym, że zmienił się w tym roku sposób dzielenia dram MBC i znowu powrócono do czterech kategorii, a nie trzech jak w zeszłym roku. Z kolei zeszłoroczni zwycięzcy w nieistniejącej już kategorii „dram długich”, Lee Pil Mo i Kim Ji Ho, wręczali w nowym podziale aktorom z dram codziennych i poniedziałkowo-wtorkowych (nie mogli już nazwać dla zasady mini-serii dramami środowo-czwartkowymi?). Tak poza tym to nie mam czego się czepiać – wreszcie podział jest przejrzysty, według slotu, a nie udaje się, że jedna drama jest czymś innym, aby wsadzić ją do innej kategorii i dać więcej nagród.

Po przerwie, drugą część gali rozpoczął występ boysbandu Astro, który zaśpiewał kilka fragmentów z różnych piosenek z soundtracków dram MBC. Koncepcyjnie jakoś pomogło mi to zdzierżyć, bo nigdy nie zmieniam zdania, że na takich galach powinno się właśnie wykonywać muzykę filmową, a nie najnowsze kpopowe hiciorki. Nie obyło się jednak bez ich własnej piosenki Crazy Sexy Cool.

Para z innej obecnie emitowanej dramy „Two Cops” – Jo Jung Seok i Hyeri – podobnie jak Yoo Seung Ho i Chae Soo Bin wręczali równie mało znaczące nagrody popularności, do których sami byli nominowani. Wygrana kpopowego idola to dla mnie rozczarowanie, Kim So Hyun też zasługuje na więcej, chociaż to w sumie pocieszające, że jej popularność (jak i Kim Yoo Jung lub Park Shin Hye) jest większa niż idolek.

Weteran Kim Sang Joong oddał hołd zmarłym w tym roku aktorom – Kim Young Ae, Kim Ji Young, Lee Mi Ji i Kim Joo Hyukowi. Pod tym względem był to naprawdę tragiczny rok, że aż tylu ich odeszło i brakuje Lifetime Achievement Award po jednym do rozdania każdemu, jak to zazwyczaj bywa w takich przypadkach…

Para Son Ho Juna i Lim Ji Yeon z zeszłorocznej dramy weekendowej „Blow Breeze” wręczyła pierwsze nagrody Excellence. Bardzo pozytywnie odebrałam wygrane Jang Hee Jin, która zastąpiła chorą Goo Hye Sun w jej roli oraz Jang Seung Jo, który z wielkim respektem wypowiadał się o swoim sunbae z planu, Jang Hyuku. Drugą połowę wręczali słynny villain z „W”, Kim Ui Sung oraz Honey Lee. Koreańskie media z pewnością miały na uwagę jego opinie, które zawsze wzbudzają kontrowersje, ale chyba jeszcze większą pożywką będzie Song Sun Mi, która w trakcie kręcenia dramy doświadczyła morderstwa męża i powróciła po tym na plan…

Ahn Nae Sang i UEE (dlaczego nie może wrócić do poziomu aktorstwa z „Marriage Contract?!) wręczali jedną połowę Top Excellence, a drugą małżeństwo Lee Sang Woo i Kim So Yeon, którzy poznali się na planie „Happy Home”. Ogólnie zwycięzcy poszczególnych kategorii byli różnorodni, ale można się było ich większości domyślić po nominacjach do Daesanga. W sumie spodobało mi się to, że zwycięzcy nie byli nagradzani za ilość i lojalność, tylko za konkretne role – tak było w przypadku Yoo Seung Ho i Kim Ji Seoka, którzy w tym roku zagrali każdy w dwóch dramach MBC.

Daesanga zdobył Kim Sang Joong – wielokrotnie nominowany do tej nagrody w tym roku na innych galach, podobnie jak Choi Min Soo zresztą, ale „Rebel: Thief Who Stole The People” było zbyt dominujące na tej gali, jako jedyny per se hit MBC wśród krytyki i nawet-nawet jeśli chodzi o oglądalnośc. Kole tylko w oczy brak żadnego wyróżnienia dla Yoon Kyun Sanga odgrywającego tytułową rolę, ale nie wiem, czyżby wybrał SBS i „Doubtful Victory” ponad MBC? W każdym razie gala 2017 MBC Drama Awards zakończyła się bez większych sensacji, jak się tego spodziewałam.


Lista zwycięzców:

Daesang:

Choi Min Soo (Man Who Dies to Live)
Ha Ji Won (Hospital Ship)
Heo Joon Ho (Ruler – Master of the Mask)
Jang Hyuk (Money Flower)
Jo Jung Seok (Two Cops)
KIM SANG JOONG (Rebel: Thief Who Stole The People)
Uhm Jung Hwa (You Are Too Much)
Yoo Seung Ho (Ruler – Master of the Mask)

Drama Roku:

Man Who Dies to Live
Missing Nine
Money Flower
Radiant Office
REBEL: THIEF WHO STOLE THE PEOPLE
Ruler – Master of the Mask
Two Cops

Top Excellence:

Aktor w mini-serii:
Choi Min Soo (Man Who Dies to Live)
Ha Seok Jin (Radiant Office)
Heo Joon Ho (Ruler – Master of the Mask)
Uhm Ki Joon (I’m Not a Robot)
YOO SEUNG HO (Ruler – Master of the Mask)

Aktorka w mini-serii:
Baek Jin Hee (Missing Nine)
Go Ah Sung (Radiant Office)
HA JI WON (Hospital Ship)
Kang Ye Won (Man Who Dies to Live)
Kim So Hyun (Ruler – Master of the Mask)

Aktor w dramie poniedziałkowo-wtorkowej:
Im Si Wan (The King Loves)
JO JUNG SEOK (Two Cops)
KIM JI SEOK (20th Century Boy and Girl)
Kim Sang Joong (Rebel: Thief Who Stole The People)
Kim Young Kwang (Lookout)
Yoon Kyun Sang (Rebel: Thief Who Stole The People)

Aktorka w dramie poniedziałkowo-wtorkowej:
Han Ye Seul (20th Century Boy and Girl)
HONEY LEE (Rebel: Thief Who Stole The People)
Hyeri z Girl’s Day (Two Cops)
Lee Shi Young (Lookout)
Yoona z SNSD (The King Loves)

Aktor w dramie weekendowej:
JANG HYUK (Money Flower)
Jeon Kwang Ryul (You Are Too Much)
Ji Hyun Woo (Bad Thief, Good Thief)
Kim Gab Soo (Man Who Sets The Table)
Kim Jae Won (Father, I’ll Take Care of You)
Kim Ji Hun (Bad Thief, Good Thief)

Aktorka w dramie weekendowej:
Kim Mi Sook (Man Who Sets The Table)
LEE MI SOOK (Money Flower)
Seohyun z SNSD (Bad Thief, Good Thief)
Sooyoung z SNSD (Man Who Sets The Table)
Uhm Jung Hwa (You Are Too Much)

Aktor w dramie codziennej:
Ahn Jae Mo (Enemies in the Past)
GO SE WON (The Return of Bok Dan Ji)
Kwon Hyun Sang (Always Spring)
Sunwoo Jae Deok (Always Spring)

Aktorka w dramie codziennej:
Kang Sung Yeon (The Return of Bok Dan Ji)
KIM MI KYUNG (Person Who Gives Happiness)
Lee Yoon Ji (Person Who Gives Happiness)
Park Shi Eun (Teacher Oh Soon Nam)

Excellence:

Aktor w mini-serii:
Choi Tae Jun (Missing Nine)
Kang Min Hyuk z CNBLUE (Hospital Ship)
Kim Dong Wook (Radiant Office)
L z Infinite (Ruler – Master of the Mask)
Lee Dong Hwi (Radiant Office)
SHIN SUNG ROK (Man Who Dies to Live)

Aktorka w mini-serii:
HAN SUN HWA (Radiant Office)
Jung Kyung Soon (Hospital Ship)
Lee So Yeon (Man Who Dies to Live)
Wang Ji Won (Hospital Ship)
Yoon So Hee (Ruler – Master of the Mask)

Aktor w dramie poniedziałkowo-wtorkowej:
Hong Jong Hyun (The King Loves)
KIM SUN HO (Two Cops)
Lee Sang Woo (20th Century Boy and Girl)
Oh Min Seok (The King Loves)

Aktorka w dramie poniedziałkowo-wtorkowej:
CHAE SOO BIN (Rebel: Thief Who Stole The People)
Jang Young Nam (The King Loves)
Kim Seul Ki (Lookout)
Lim Se Mi (Two Cops)

Aktor w dramie weekendowej:
Choi Jong Hwan (Bad Thief, Good Thief)
JANG SEUNG JO (Money Flower)
Kang Tae Oh (You Are Too Much)
Ohn Joo Wan (Man Who Sets The Table)

Aktorka w dramie weekendowej:
JANG HEE JIN (You Are Too Much)
Lim Joo Eun (Bad Thief, Good Thief)
Park Eun Bin (Father, I’ll Take Care of You)
Seo Hyo Rim (Man Who Sets The Table)
Shin Eun Jung (Bad Thief, Good Thief)

Aktor w dramie codziennej:
Cha Do Jin (All Kinds of Daughters-in-Law)
KANG KYUNG JUN (All Kinds of Daughters-in-Law)
Kim Ji Han (Golden Pouch)
Lee Ha Yool (Person Who Gives Happiness)

Aktorka w dramie codziennej:
Eunjung z T-ary (All Kinds of Daughters-in-Law)
Kang Byul (Always Spring)
Lee Joo Yeon (All Kinds of Daughters-in-Law)
Shin Da Eun (Backflow)
SONG SUN MI (The Return of Bok Dan Ji)

Golden Acting Award:

Aktor w mini-serii:
Kim Kwang Kyu (Hospital Ship)
Kwon Hae Hyo (Radiant Office)
OH JUNG SE (Missing Nine)
Park Chul Min (Ruler – Master of the Mask)

Aktorka w mini-serii:
Hwang Seung Eon (Man Who Dies to Live)
JANG SHIN YOUNG (Radiant Office)
KIM SUN KYUNG (Ruler – Master of the Mask)
Park Jun Geum (Hospital Ship)

Aktor w dramie poniedziałkowo-wtorkowej:
Ahn Se Ha (20th Century Boy and Girl)
JUNG BO SEOK (The King Loves)
Kim Byung Ok (Rebel: Thief Who Stole The People)
Lee Shi Eon (Two Cops)
Shin Dong Wook (Lookout)

Aktorka w dramie poniedziałkowo-wtorkowej:
Kim Sun Young (Lookout)
Moon Ji In (Two Cops)
Ryu Hyun Kyung (20th Century Boy and Girl)
SEO YI SOOK (Rebel: Thief Who Stole The People)

Aktor w dramie weekendowej:
AHN GIL KANG (Bad Thief, Good Thief)
Hwang Dong Joo (Father, I’ll Take Care of You)
Kim Chang Wan (Father, I’ll Take Care of You)
Lee Seung Jun (Father, I’ll Take Care of You)

Aktorka w dramie weekendowej:
Jung Hye Sun (You Are Too Much)
Kim Bo Yeon (You Are Too Much)
Kim Sumi (Man Who Sets The Table)
Lee Jung Eun (Bad Thief, Good Thief)
SHIN DONG MI (Father, I’ll Take Care of You)
Yoon Ah Jung (You Are Too Much)

Aktor w dramie codziennej:
AHN NAE SANG (Golden Pouch)
Kim Byung Choon (All Kinds of Daughters-in-Law)
Lee Jung Gil (The Return of Bok Dan Ji)

Aktorka w dramie codziennej:
Geum Bora (Teacher Oh Soon Nam)
Kim Chung (All Kinds of Daughters-in-Law)
Lee Hye Sook (The Return of Bok Dan Ji)
SONG OK SOOK (Person Who Gives Happiness)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
Jo Sung Hyun (You Are Too Much)
Key z SHINee (Lookout)
KIM JUNG HYUN (Rebel: Thief Who Stole The People)
KIM SUN HO
(Two Cops)
L z Infinite (Ruler – Master of the Mask)
Hoya z Infinite (Radiant Office)
Lee Seo Won (Hospital Ship)
Shim Hee Seob (Rebel: Thief Who Stole The People)

Aktorka:
Eunjung z T-ary (All Kinds of Daughters-in-Law)
Han So Hee (Money Flower)
Lee Joo Yeon (All Kinds of Daughters-in-Law)
Lee Sang Hee (20th Century Boy and Girl)
Lee Soo Min (Rebel: Thief Who Stole The People)
LEE SUN BIN (Missing Nine)
Mina z AOA (Hospital Ship)
Ryu Hyo Young (Golden Pouch)
SEOHYUN z SNSD (Bad Thief, Good Thief)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

Jo Yeon Ho (Person Who Gives Happiness)
Jung Soo In (Rebel: Thief Who Stole The People)
Lee Chae Mi (Teacher Oh Soon Nam)
LEE RO WOON (Rebel: Thief Who Stole The People)
NAM DA REUM (The King Loves)
Park Solomon (Lookout)
Son Bo Seung (Father, I’ll Take Care of You)
Yoon Chan Young (The King Loves)

Nagroda popularności:

Aktor:
Jang Hyuk (Money Flower)
Jo Jung Seok (Two Cops)
Kang Min Hyuk z CNBLUE (Hospital Ship)
Kim Ji Seok (20th Century Boy and Girl)
L z Infinite (Ruler – Master of the Mask)
Yoo Seung Ho (I’m Not a Robot)
Yoon Kyun Sang (Rebel: Thief Who Stole the People)

Aktorka:
Chae Soo Bin (I’m Not a Robot)
Ha Ji Won (Hospital Ship)
Han Ye Seul (20th Century Boy and Girl)
Honey Lee (Rebel: Thief Who Stole The People)
Hyeri z Girl’s Day (Two Cops)
KIM SO HYUN (Ruler – Master of the Mask)
Yoona z SNSD (The King Loves)

Best Character Awards:

Best Villain Award:
CHOI TAE JUN (Missing Nine)
Geum Bora (Blow Breeze)
Han Soo Yeon (Teacher Oh Soon Nam)
Heo Joon Ho (Ruler – Master of the Mask)
Seo Yi Sook (Rebel: Thief Who Stole The People / Bad Thief, Good Thief)

Comic Character Award:
Hwang Dong Joo (Father, I’ll Take Care of You)
JUNG KYUNG HO (Missing Nine)
Kim Sumi (Man Who Sets The Table)
Kim Sun Ho (Two Cops)
Shin Sung Rok (Man Who Dies to Live)

Best Effort Award:
Kim Sang Joong (Rebel: Thief Who Stole The People)
L z Infinite (Ruler – Master of the Mask)
Lee Joo Woo (Return of Bok Dan Ji)
Lee Shi Young (Lookout)
Ryu Won (Missing Nine)

Najlepszy scenariusz:

HWANG JIN YOUNG (Rebel: Thief Who Stole The People)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje MBC DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | ogólny spis podsumowań

0 komentarzy dotyczących “2017 MBC Drama Awards

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: